Vinař dává vínu styl

17. února 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vína
17. února 2003, 00:00

aneb čím se liší tisícihektarové "plantáže" Nového světa od evropských vinic Každý vinařský rok je úplně jiný. Z vína by měl být čitelný rukopis vinaře. Je-li opravdu výrazný, poznáte jej i poslepu. Při pohledu do regálu s vínem v našich obchodech je dnes situace mnohem veselejší než dříve.

aneb čím se liší tisícihektarové „plantáže“ Nového světa od evropských vinic

Každý vinařský rok je úplně jiný. Z vína by měl být čitelný rukopis vinaře. Je-li opravdu výrazný, poznáte jej i poslepu.

Při pohledu do regálu s vínem v našich obchodech je dnes situace mnohem veselejší než dříve. Můžete si vybrat svou oblíbenou odrůdu, možná i rok či dokonce výrobce. Dál už ale budete stát před dilematem. Je toto víno určeno k uložení do sklepa, nebo k okamžitému pití? A je spíše lehčího rázu, nebo je plné a tělnaté? Má složitější strukturu, vhodnou pro gastronomii, nebo je „uděláno“ na příjemné pití jen tak? Základní věci napoví etiketa, ale v otázce stylu vína vám neporadí. Ten si totiž dlouhodobě musí vybudovat jak konkrétní vinařství, tak samotné oblasti.

Co nemůže vinař ovlivnit

Klimatické podmínky v průběhu celého roku ovlivní složení hroznů a určí tak základní charakter budoucího vína. To jsou faktory, které nelze ovlivnit, ať už je přání vinařů jakékoli. Pro každého milovníka vína je v tom samozřejmě kus poezie. A radosti. Třeba když v zastrčeném koutě regálu najdete víno z roku 1997 a vzpomenete si na krásné - slunné - září tohoto roku, jež dalo vzniknout dnes legendárnímu ročníku moravských vín. Jestliže počasí určí révě výchozí podmínky, vinař sám dá vínu styl. Zdaleka to není jen otázka toho, zda a jak použije dubové sudy. Naopak, vše začíná již dávno předtím volbou vhodné odrůdy s ohledem na místní charakter půdy a mikroklimatu. Potom následuje celoroční práce na vinici, samotná sklizeň a teprve nakonec samozřejmě zpracování a školení vína ve sklepě. Rukopis každého vinaře by měl být čitelný. Není to jednoduchá záležitost a vyžaduje roky trpělivé a cílevědomé práce. Znám dva vinaře v Sancerre, kteří spolu sdílejí totožný pás vinic. Střídají se tam různé druhy půd, a tak oba mají několik typů vín, přestože odrůda je stále táž - Sauvignon. Bez ohledu na charakteristiku ročníku má Pascal Gitton svá vína vždy silná a plná, zatímco neméně populární Dominique V acheron produkuje vína zcela odlišného typu - živá, svěží a přímočará. Poznáte ta vína poslepu, není možné je zaměnit.

Naši vinaři dohánějí padesátileté zpoždění

V našich krajích je tvorba určitého stylu ještě v plenkách a na výsledné podobě vína tak stále nesou svůj otisk především klimatické podmínky konkrétního roku. Nelze to však vinařům zazlívat - deficit padesáti let se jen tak lehce nedožene. Jsme v době experimentování, kdy se zkouší nové technologie, hledá se optimální způsob školení vína, zjišťují se hranice možností jednotlivých parcel a na nich pěstovaných odrůd. Tak jako by mělo mít víno každého jednotlivého vinaře určitý styl, měla by svůj specifický ráz mít i každá vinařská oblast podle toho, nakolik jsou její klimatické a půdní podmínky odlišné od ostatních. Třeba v Beaujolais zcela vědomě a záměrně produkují lehké víno, ač by mohli nechat hrozny vyzrávat do větší struktury. Produkcí složitějších vín by ale zmátli spotřebitele. A navíc za sebou mají více jak stoletou zkušenost, kdy takovými víny marně konkurovali sousednímu Burgundsku. Jiným příkladem může být Chablis - víno, které zná každý po celém světě. Jedná se přitom o odrůdu Chardonnay, které zdejší vinaři vtiskli takový styl a identitu, že se proslavilo pod jménem tohoto malého městečka. Přitom to zdaleka neznamená, že všechna vína této oblasti jsou stejná. Mezi vinaři v Chablis spolu už léta vedou lítý boj příznivci a odpůrci zrání vína v dubových sudech.

Jak konkurovat velkovýrobě

Toto je klasický románský přístup, cesta, kterou se vedle Francie již dříve vydala řada dalších evropských zemí, jako třeba Portugalsko a Španělsko, ale dnes se šíří i do takzvaných severních vinařských oblastí. Není pro ně ani jiné cesty - v těchto krajích nikdy nebudou vinaři moci konkurovat levným a přitom dostatečně mohutným vínům Nového světa, vyráběným na tisícihektarových „plantážích“ v bezproblémových, velmi teplých oblastech za pomoci umělého zavlažování. Nevýhodou těchto vín je ale právě ztráta identity a specifického charakteru. Běžný Cabernet Sauvignon z Kalifornie, Chile, Argentiny nebo třeba Austrálie se prakticky nedá odlišit. Nepochybně jsou to vína kvalitní a technologicky dokonalá. Ale potěšení z vína, u nějž znáte nejen oblast, ale i obec a nakonec i viniční trať, odkud hrozny na jeho výrobu pocházely, je zcela jiného druhu. A když si navíc můžete s majitelem sklepa popovídat o tom, jak se jeho víno liší od toho, které se pěstuje o 500 metrů dál, pak získá víno ve sklenici i nádech kouzla a tajemství.

Vína z Nového světa jsou kvalitní. Jejich nevýhodou je ztráta identity a specifického charakteru.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít