Vína Pyrenejského poloostrova

19. května 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
19. května 2003, 00:00

aneb tajné tipy znalců ze "španělské vesnice"Zemí s největší rozlohou vinohradů na světě není ani Itálie, ani Francie, ale Španělsko. Z pohledu objemu produkce je toto pořadí obrácené, protože nízké řadí naopak Španělsko až za své sousedy.U nás "proslavila" Pyrenejský poloostrov především nechvalně proslulá krabicová vína.

aneb tajné tipy znalců ze „španělské vesnice“

Zemí s největší rozlohou vinohradů na světě není ani Itálie, ani Francie, ale Španělsko. Z pohledu objemu produkce je toto pořadí obrácené, protože nízké řadí naopak Španělsko až za své sousedy.

U nás „proslavila“ Pyrenejský poloostrov především nechvalně proslulá krabicová vína. Tato vína však naštěstí zůstávají doménou supermarketů a do našich restaurací až na výjimky nepronikla.

Průměrný Don Quijote

V posledních letech se ale dynamicky rozšířila i nabídka serioznějších španělských vín. Způsob jejich označování je sice propracovaný, ale pro našince je téměř nemožné rozlišit název vína od jména neznámé odrůdy či místa původu. Orientace v etiketách se tak stává pro zákazníka skutečnou „španělskou vesnicí“. Znalost španělských vesnic nebo alespoň vinařských oblastí by samozřejmě náramně pomohla, ale s vědomostmi o zdejším zeměpisu na tom nejsme nejlépe - přímořská letoviska ani Real Madrid či CF Barcelona nám vinařsky nepomohou ani o píď. Snad jen kraj La Mancha, odkud se k nám vozí značné množství levných a průměrných vín, nám zůstává v paměti díky Donu Quijotovi.

Sázka na Rioju

Druhou nejrozšířenější, ale o poznání kvalitnější španělskou vinařskou oblast představuje v našich restauracích Rioja. U zrodu jejího věhlasu stáli francouzští vinaři, kteří se do tohoto kraje ve velkém počtu přistěhovali po roce 1890. V těch časech řádil na evropských vinicích révokaz a mnohé francouzské vinice byly zdevastovány takovým způsobem, že se část vinařů vydala hledat štěstí jinam. Právě v malebné hornaté oblasti Rioja našli zaslíbenou zem a přivezli s sebou i metodu zrání vína v sudech „barrrique“. Podobně jako v případě italského Chianti se bohužel iu dovážených vín z kraje Rioja setkáme jak s víny mimořádnými, tak i s levnou podprůměrnou produkcí. Přesto je Rioja stále velmi populární a ve věhlasu s ní může soutěžit jen jediná další apelace - Ribera del Duero. Duero v jejím názvu znamená španělský přepis jména Douro, pod nímž zná tuto řeku každý milovník portugalského portského. V edle těchto známých vinařských oblastí mohu nabídnout i „tajný tip znalců“, jímž jsou vína z katalánského Prioratu. Právě tato horská oblast se v současné době těší mimořádné pozornosti odborníků. U nás se ale se zdejšími víny lze setkat spíše jen sporadicky. Zatím.

Od Malagy po sherry

To dezertní vína k nám ze Španělska mířila i v časech předlistopadových. „Plují lodi do Malagy,“ zpívalo se v jedné starší české písničce, v níž autor litoval, že je mu taková cesta zapovězena. Dnes už naštěstí takové problémy nemáme, na letišti v Malaze přistává jedno letadlo za druhým a ve velkém počtu jsou mezi pasažéry i naši turisté. I tak je ale mnohem jednodušší seznámit se s Malagou prostřednictvím zdejšího známého dezertního vína v pohodlí domácí lenošky. Malaga existuje v řadě variant, které se od sebe liší různým stylem, ale přitom platí, že je vždy sladká a fortifikovaná, tedy posílená koncentrovaným alkoholem. Ještě častějším zástupcem dezertních vín na pultech našich barů je jihošpanělské sherry. Jednotlivé fáze jeho výroby jsou mimořádně složité a vedou k různým stylům výsledného nápoje - sherry tak může být jak lehké a suché, tak i těžké a sladké. Hrozny pro jeho výrobu zrají ve velmi specifických podmínkách. Oblast kolem Jerezu, kde se vinohrady nacházejí, patří totiž už k příliš horkým místům a jedině unikátní kombinace zcela zvláštní půdy a pravidelných větrů (suchého „levante“ a vlhkého „pontete“) umožňuje vzniknout zdejším nenapodobitelným vínům. Je škoda, že se v našich restauracích zpravidla setkáte jen se zcela základním sherry a skutečné skvosty zdejší vinařské produkce - sherry typu „Amontillado“, „Oloroso“ či „Palo Cortado“ - jsou jen skutečně vzácnými hosty. Na závěr nikdy neškodí trocha sektu. Ten španělský, s názvem „Cava“, je znamenitý a cenově více než rozumný. Je vyráběn klasickou metodou a poskytuje za málo peněz opravdu hodně muziky. A ta španělská, v rytmu flamenga, rozhodně stojí za to.

U zrodu věhlasu vinařské oblasti Rioja stáli francouzští vinaři, kteří s sebou přivezli i metody zrání vína v sudech „barrique“.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít