Viktor Zeisel: Dvě tváře trhu práce v USA

16. ledna 2014, 09:10 - Viktor Zeisel
16. ledna 2014, 09:10

Statistiky z amerického trhu práce v poslední době nabývají na sledovanosti. Míra nezaměstnanosti je zmiňována americkými centrálními bankéři v souvislosti s každým měnověpolitickým rozhodnutím. Minulý pátek byla zveřejněna data z amerického trhu práce a tržní hráče hodně udivila.

Na jedné straně výrazně překvapila míra nezaměstnanosti, která se propadla na 6,7 procenta, tedy nejnižší hodnotu od října 2008. Na druhé straně však počet nově vytvořených pracovních míst za jeden měsíc klesl z 241 tisíc v listopadu na prosincových 74 tisíc, jinak též nejnižší hodnotu od ledna 2011.

Trhy si pro svou reakci vybraly tu horší z obou zpráv a dolar na zveřejnění reagoval oslabením. A to přesto, že analytici toto překvapení připisují vlivu extrémního počasí. Mrazy, které postihly Severní Ameriku, zabránily v prosinci pracovat rekordnímu počtu zaměstnanců. Do práce se jich nedostavilo 273 tisíc. Efekt počasí na tvorbu nových pracovních míst je jasný.

Otázkou je, jestli i snížení nezaměstnanosti se také dá svést na mrazivé počasí a je tak pouze přechodným jevem, nebo se projevil i vliv končícího programu dávek v nezaměstnanosti. Při zveřejnění údajů za leden tak může dojít k dalším překvapením.

Míra nezaměstnanosti by se mohla zhoupnout zpět blízko k sedmi procentům a odeznění drtivých mrazů by mohlo znovu nastartovat silný růst ve tvorbě nových pracovních míst. Kterou ze zpráv by si pak trhy vybraly? To se dozvíme až v únoru, jestli taková situace skutečně nastane.

Autor je ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

„51. stát USA” se vylidňuje, nezaměstnanost obyvatele vyhání na pevninu

Bernanke: Fed bude pokračovat v podpůrné měnové politice

Ekonomika USA i přes slabou domácí poptávku zrychluje

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít