Víkend v Krkonoších

12. ledna 2004, 00:00 - Připravil JAKUB TUREK www.horydoly.cz
12. ledna 2004, 00:00

ZIMNÍ INVERZE, HORSKÝ HŘEBEN NAD MRAKY, ODLESK OSTRÉHO SLUNCE NA BÍLÉM PRAŠANU. TAK TAKHLE ČASTO VYPADAJÍ VE VRCHOLNÉ ZIMĚ KRKONOŠE. "OBĚTUJME" TEDY VÍKEND, OPUSŤME POŠMOURNÉ NÍŽINY A VYRAZME NA NEJKRÁSNĚJŠÍ LYŽAŘSKOU TÚRU V ČESKU.

Jen běžky, stopa, zrychlený dech a kilometry bílého ráje Přechod pohraničního hřebene Krkonoš není žádnou sváteční vycházkou ani kondiční vyjížďkou ve sportovním dresu po urolbovaných stopách. Je to opravdová turistika. Nejeden lyžař tu už v mlze nebo fujavici zabloudil a zmrzl nebo se zřítil do ledovcového karu. Turistickým tempem trvá hřeben dva dny. Je to zhruba šedesát kilometrů. Nejvhodnější je začít v Harrachově, kam jezdí autobus, vlak, anebo lze zaparkovat auto na hlídaném parkovišti. Sobotu lze ukončit na Špindlerovce a sjet autobusem do Špindlerova Mlýna. Jestli však máte ještě trochu sil, můžete pustit lyže podvečerním mrazem a dlouhým prudkým sjezdem se do Špindlu sklouznout. Druhý den zase vyjedete autobusem nahoru, zdoláte Sněžku a přechod ukončíte v Horní Malé Úpě, kam občas zajíždí další autobusový spoj. Kompletní Krkonoše však končí až v Žacléři na nádraží. Pozor však na návrat k autu! Pod horami sice vede silnice, ale téměř žádný autobus nespojuje Žacléř nebo Úpu s Harrachovem. Jestli jste tam nechali auto, budete muset složitě přestupovat. SPORTOVNÍ JÍZDA PO MAGISTRÁLE

Krkonošské a jizerskohorské obce, státní organizace a skiareály spojily své síly a dohodly se na jednotné úpravě lyžařských stop. Aspoň třikrát do týdne bude po celou zimu projeto rolbou nebo sněžným skútrem 528 km lyžařských stop. Krkonošská lyžařská běžecká cesta, které turisté říkají Krkonošská magistrála, měří 92 km. Turistické lyžařské cesty budou upravovány v délce 366 km a homologované závodní tratě měří 70 km. Celkem je to o 177 kilometrů více než loni. Nejkrásnější z celých Krkonoš je hřebenová túra přímo po česko-polských hranicích. Hodí se však jen pro zkušené a dobře vybavené turisty. Sportovní běžkaři, kteří před výhledy a panoramaty upřednostňují spíše dobrou stopu, mají připravenou Magistrálu. Vede po bočních hřebenech v pásmu lesa, a tak je krytá před nejhorší nepřízní počasí a větrem. Stejně jako turistická hřebenovka začíná v Harrachově a končí v Žacléři. Jediný úsek, kde se nedá bruslit, je v okolí Liščí hory. Jinak je trasa upravována rolbami jako široká sněhová silnice.

ROMANTIKA V BOUDÁCH

Pokud si chcete na běžkách užít romantiky až do krajnosti, zamluvte si ubytování v některé z hřebenových bud, jak se v Krkonoších tradičně říká chatám vysoko v horách. Noc vás přijde od dvou set padesáti do sedmi set korun za osobu. Jídlo je dokonce levnější než dole v údolí. Nejlepší a nejlevnější pro turistické účely až do loňska bývala Luční bouda nedaleko Sněžky, ale ta je teď kvůli finančním a ochranářským problémům zavřená. V Krkonoších lze využít i závodní stadiony, z nichž je nejlepší ten na Horních Mísečkách. Náročné, ale výborně upravované okruhy pro bruslení i klasický krok jsou mimo oficiální závody přístupné pro širokou veřejnost.

CO S SEBOU

Sadu vosků (protože sníh se bude měnit), teplé oblečení (protože se rychle mění i počasí), širší běžky nejlépe s hranami (možná pojedete po ledu) a cestovní pas (několikrát překročíte česko-polské hranice).

UBYTOVÁNÍ NA HŘEBENECH

Vosecká, tel. 481 529 477, 481 529 610

Martinovka, tel. 499 422 235, 602 823 767, martinovka.wz.cz

Petrovka, tel. 499 523 266, 603 331 514, 605 874 191, www.petrovabouda.cz

Špindlerovka, tel. 499 433 342

Pomezky, tel. 0439/89 1234, www.volny.cz/pomezka

Dvoračky, tel. 481 522 364, 481 522 379, www.rokytnice.com/dvoracky

STRAVOVÁNÍ NA HŘEBENECH

Vrbatova bouda - samoobslužná restaurace, Labská bouda - venkovní bufet, Slezský dům - polská restaurace, Sněžka - polská restaurace a bufet u české lanovky, Jelenka - restaurace, Na Rozcestí - bufet

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít