Article, show

Vietnamští delegáti zdravili v češtině

17. září 2007, 00:00 - Tomáš Stingl
17. září 2007, 00:00

Téměř 70 miliard korun. Tak obrovské sousto představují kontrakty, které minulý týden podepsali vietnamští byznysmeni během obchodní mise v České republice. Mnozí z nich mluvili při jednáních česky. Právě to symbolizuje hlavní přednost obchodu mezi zeměmi, které pojí mimořádné historické pouto.

Export do Vietnamu Téměř 70 miliard korun. Tak obrovské sousto představují kontrakty, které minulý týden podepsali vietnamští byznysmeni během obchodní mise v České republice. Mnozí z nich mluvili při jednáních česky. Právě to symbolizuje hlavní přednost obchodu mezi zeměmi, které pojí mimořádné historické pouto.

Odstartovat nové kolo obchodu mezi Vietnamem a Českem. To byl cíl obchodní delegace vedené vietnamským premiérem Nguyen Tan Dungem s asi padesáti vietnamskými podnikateli, která minulý týden navštívila Českou republiku. Už jen sedm hlavních kontraktů, během setkání podepsaných, má v úhrnu rekordní hodnotu 69 miliard korun. Největším projektem je stavba černouhelné elektrárny ve Vietnamu za 60 miliard korun. Zajistí ji česká elektrárenská společnost ČEZ a její dceřiná firma Škoda Praha.

Vedle toho ale měla mise nalákat i menší firmy k obchodům do asijského státu, který se zdá být v mnoha ohledech pro české investice zemí zaslíbenou. Má v poslední době výborné hospodářské výsledky a s Českem úzce spolupracuje už 57 let.

CzechTrade otevře pobočku v Ho či minově Městě

Teď navíc na podnikatele čeká série nových impulzů pro to, aby se zaměřili na Vietnam. „V listopadu otevře CzechTrade své zastoupení v Ho Či Minově Městě,“ informovala Jana Falathová z této vládní agentury. „Pobočku povede zkušený zástupce Luboš Marek,“ dodala. V listopadu by měl také na obchodní misi do Vietnamu odletět ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, kterého doprovodí početná skupina českých byznysmenů.

Český premiér Mirek Topolánek při setkání se svým vietnamským protějškem připomněl i další pozitivum. „Vietnam se letos stal členem Mezinárodní obchodní organizace WTO, je tak pro nás ještě zajímavějším partnerem,“ řekl Topolánek. „Vzájemná obchodní výměna loni sice o 41 procent vzrostla, ale pořád představuje jen 160 milionů dolarů ročně. Máme na víc. Takže se snažte, podnikatelé, vláda se vám pokusí pomoci,“ vzkázal českým firmám Topolánek.

Armáda přivezla přes 300 milionů dolarů

Kromě hlavní „civilní“ vietnamské mise navštívila minulý týden Prahu a Ostravu také delegace vietnamského ministerstva obrany. „Přivezla nabídnout zakázky za více než 300 milionů dolarů,“ zdůraznila Jana Falathová z agentury CzechTrade. „Právě rezort obrany totiž zastřešuje i mnohé civilní podniky, například z oblasti výroby obuvi, oděvů nebo také turistického ruchu,“ podotýká Falathová.

„Vztahy našich zemí mají obrovskou tradici. A to už od roku 1950, kdy přišla do Československa první vlna vietnamských studentů. Na tom můžeme stavět,“ připomněl šéf delegace vietnamského ministerstva obrany Tran Trung Tin. „Ve Vietnamu již působí desítky českých firem, ale stále je to málo. Hodně si slibujeme právě od otevření pobočky Czech-

Trade,“ uvedla Nguyen Thi Thu Hien z Hanojské agentury pro export a import. Podle ní je teď pro české podniky nejvyšší čas do Vietnamu dorazit, protože se do atraktivní země začali tlačit investoři. „Mezi ty klíčové patří firmy z Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Právě letos začínají prudce růst také investice od amerických firem. Co se týče Evropy, zatím hodně investují skandinávské země,“ dodává Nguyen Thi Thu Hien.

Češi mají ovšem oproti konkurentům z jiných států zásadní výhodu. Tisíce Vietnamců prošlo českými vysokými školami a nyní mnozí z nich tvoří elitu tamější společnosti. „Vždyť i několik členů vietnamské vlády hovoří česky,“ připomíná Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. To podle něj českým firmám výrazně usnadňuje vstup na rozvíjející se východoasijský trh. Navíc je spojujícím můstkem i komunita více než 40 tisíc Vietnamců, kteří trvale žijí v Česku.

Růst o osm procent ročně

Vietnam přitom v poslední době láká úctyhodnými makroekonomickými ukazateli. Hrubý domácí produkt země rostl v předešlých pěti letech průměrně téměř o osm procent za rok. Po Číně se tak jedná o druhý nejrychleji rostoucí východoasijský trh. Země je orientována na export, který se oproti roku 1996 zvýšil téměř pětinásobně. Ve Vietnamu se též bleskově rozvíjí turistický ruch. Ten zaznamenal za poslední dekádu čtyřnásobný růst. Loni tak přijelo do země již 3,5 milionu zahraničních turistů.

Přes 84 milionů Vietnamců představuje jednak dostatečnou zásobárnu pracovních sil, zároveň ale také postupně bohatnoucí spotřebitele. „Ve Vietnamu se rychle rozvíjí střední vrstva, i malá investice do tohoto nastupujícího trhu tak může mít v budoucnu velkou hodnotu,“ říká Zbyněk Babor, který podniká již dva roky v Ho Či Minově Městě, kde vede kancelář společnosti PPF. Firma začíná nabízet Vietnamcům prodej na splátky, ať už se to týká černých a bílých domácích spotřebičů nebo počítačů.

Raději přes soukromého prostředníka

Ve Vietnamu sice plynule funguje podnikání, vzhledem k socialistické orientaci země má ale stále silné slovo stát. Podle doporučení zastupitelského úřadu České republiky v Hanoji je důležité mít na vědomí, že partnerem při investičních celcích jsou zatím pouze státní podniky.

Jejich pracovníci však nemívají přílišnou motivaci k navazování nových kontaktů. Je proto nutný místní soukromý prostředník, který bude hájit zájmy české firmy a stimulovat ke spolupráci partnerský státní podnik. I pro kusové dodávky doporučuje zastupitelský úřad nalézt soukromého místního prostředníka a zejména návštěvu některého ze specializovaných veletrhů.

Kývání neznamená souhlas

Jak ve Vietnamu probíhá obchodní jednání? Při schůzce je nutné znát některé kulturní odlišnosti, které se projevují v gestikulaci i v celkovém průběhu jednání. Až vám bude například váš vietnamský partner přikyvovat, nemyslete si, že to automaticky znamená souhlas. Mohli byste zplakat nad výdělkem.  Zmíněné kývání se totiž nerovná souhlasu. Spíš znamená: „Bedlivě vás poslouchám.“ Také pokud vám Vietnamec řekne „rozumím“, znamená to spíše zdvořilostní frázi. „Ve Vietnamu nikdo neřekne, že nerozumí. Proto se raději ještě následně slušně přesvědčte, že váš partner správně pochopil všechny detaily jednání,“ doporučuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Atmosféra jednání by měla být celkově přátelská. Nikdy nezvyšujte hlas, to by vedlo k tomu, že by mohli partneři z jednání dokonce odejít. Usmívejte se, Vietnamci to činí za všech okolností. „I když se ve Vietnamu třeba srazí dvě motorky, řidiči se také stále usmívají a v poklidu dohodnou nápravu. V Česku už by si dávno nadávali do blbců,“ ilustruje Winter. Na jednání si také určitě nezapomeňte vzít vizitky, pro Vietnamce je jejich předání důležitým momentem začátku schůzky.

Všechna zmíněná doporučení platí dvojnásob, pokud jedete na jednání do samotného Vietnamu. Tam jste hosty a tím spíš je potřeba respektovat zvyklosti země. I při jednání s vietnamskými podnikateli v Česku se ale samozřejmě vyplatí některé odlišnosti znát a mít je při schůzce na vědomí.

Vietnamská socialistická republika

Hlavní město: Hanoj

Rozloha: 329 tisíc km2

Počet obyvatel: 84 milionů

Jazyky: vietnamština, dále jsou rozšířeny čínština, francouzština a angličtina

0vietnamský dong (kurz se pohybuje kolem úrovně 16 000 dongů za jeden americký dolar)

S čím mohou české firmy uspět ve vietnamu

čistírny odpadních vod

spalovny odpadků

lodní motory

práškové mléko

minipivovary

balicí stroje

dieselové lokomotivy

chladírenská zařízení

farmaceutické výrobky

zdravotnická zařízení

užitkové a broušené sklo, křišťálové lustry

obuvnické a textilní stroje

obráběcí a tvářecí stroje

tiskařské a polygrafické stroje

soupravy příměstské kolejové dopravy

čerpadla a zavlažovací systémy

Pramen: zastupitelský úřad ČR v Hanoji

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít