Vietnamská kosmetička jménem Katka

10. prosince 2007, 00:00 - (juk)
10. prosince 2007, 00:00

Vietnamská podnikatelka Vu Hoa otevřela své první  nehtové studio před půl rokem. Nyní už se svým přítelem přemýšlejí o vybudování dalších poboček.

Své podnikatelské štěstí v oblasti nehtových studií se rozhodla vyzkoušet i osmadvacetiletá Vu Hoa. Pro jednodušší komunikaci se zákazníky si dává říkat Katka.

Hoa se narodila v Hanoji ve středostavovské rodině; její rodiče vedou malý hotel. Po studiích se spolu se svou starší sestrou rozhodly napodobit některé své vrstevníky a vydat se hledat štěstí do zahraničí. V Čechách začínala v jednom z chebských stánků s textilem.

Na rozdíl od většiny ostatních prodavačů dělala Katka od začátku vše pro to, aby se naučila dobře česky. „Katka je trochu jiná než ostatní Vietnamci, které znám. Umí anglicky, německy, česky a trochu čínsky,“ říká Plavšic‘ Srdan, fotbalový manažer a její současný životní i obchodní partner. Před dvěma lety se seznámili v Chebu a nějaký čas spolu pracovně cestovali po Polsku a Slovensku. Protože si chtěli zařídit poněkud stálejší život, rozhodli se přestěhovat do Prahy a dát se na podnikání.

Hoa již ve Vietnamu absolvovala školení pro pracovnice nehtového studia, volba podnikatelského oboru byla tedy jasná. Prostory v centru Prahy si pronajala letos v dubnu. Po třech měsících zařizování, najímání a zácviku zaměstnanců přivítala první zákazníky. Za nájemné platí 95 tisíc korun měsíčně, což znamená, že s cenami nemůže jít příliš dolů. „Musíme být prostě lepší než ostatní,“ osvětluje Hoa svoji strategii v konkurenčním boji.

„Největší problém je najít schopné lidi. Dali jsme si inzerát také do vietnamského týdeníku Tuan Tin Moi, protože tuhle práci a styl obyčejně dělají Vietnamci,“ vysvětluje Plavšic‘. V současné době podnik zaměstnává tři manikérky, ale shánějí se další. Problematické je najít zaměstnance, kteří by mluvili plynně česky.

Na nedostatek česky mluvících manikérek si stěžuje i Truong Mau Song, který v centru Prahy vlastní studio Suong Hong Nails. „Potřebujeme zlepšit komunikaci se zákazníky. V tom jsme zatím nejvíc pozadu,“ přiznává.

Hoa se svým partnerem by chtěli v centru Prahy otevřít ještě dvě další studia. Věří, že tento obor podnikání má slibnou budoucnost. Ovšem, jak je ve vietnamských komunitách typické, podnikatelský úspěch jednoho se stává příkladem pro následovníky. „Vietnamská nehtová studia tu rostou jako houby po dešti,“ shrnuje Song.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít