Vietnamská kosmetička jménem Katka

10. prosince 2007, 00:00 - (juk)
10. prosince 2007, 00:00

Vietnamská podnikatelka Vu Hoa otevřela své první  nehtové studio před půl rokem. Nyní už se svým přítelem přemýšlejí o vybudování dalších poboček.

Své podnikatelské štěstí v oblasti nehtových studií se rozhodla vyzkoušet i osmadvacetiletá Vu Hoa. Pro jednodušší komunikaci se zákazníky si dává říkat Katka.

Hoa se narodila v Hanoji ve středostavovské rodině; její rodiče vedou malý hotel. Po studiích se spolu se svou starší sestrou rozhodly napodobit některé své vrstevníky a vydat se hledat štěstí do zahraničí. V Čechách začínala v jednom z chebských stánků s textilem.

Na rozdíl od většiny ostatních prodavačů dělala Katka od začátku vše pro to, aby se naučila dobře česky. „Katka je trochu jiná než ostatní Vietnamci, které znám. Umí anglicky, německy, česky a trochu čínsky,“ říká Plavšic‘ Srdan, fotbalový manažer a její současný životní i obchodní partner. Před dvěma lety se seznámili v Chebu a nějaký čas spolu pracovně cestovali po Polsku a Slovensku. Protože si chtěli zařídit poněkud stálejší život, rozhodli se přestěhovat do Prahy a dát se na podnikání.

Hoa již ve Vietnamu absolvovala školení pro pracovnice nehtového studia, volba podnikatelského oboru byla tedy jasná. Prostory v centru Prahy si pronajala letos v dubnu. Po třech měsících zařizování, najímání a zácviku zaměstnanců přivítala první zákazníky. Za nájemné platí 95 tisíc korun měsíčně, což znamená, že s cenami nemůže jít příliš dolů. „Musíme být prostě lepší než ostatní,“ osvětluje Hoa svoji strategii v konkurenčním boji.

„Největší problém je najít schopné lidi. Dali jsme si inzerát také do vietnamského týdeníku Tuan Tin Moi, protože tuhle práci a styl obyčejně dělají Vietnamci,“ vysvětluje Plavšic‘. V současné době podnik zaměstnává tři manikérky, ale shánějí se další. Problematické je najít zaměstnance, kteří by mluvili plynně česky.

Na nedostatek česky mluvících manikérek si stěžuje i Truong Mau Song, který v centru Prahy vlastní studio Suong Hong Nails. „Potřebujeme zlepšit komunikaci se zákazníky. V tom jsme zatím nejvíc pozadu,“ přiznává.

Hoa se svým partnerem by chtěli v centru Prahy otevřít ještě dvě další studia. Věří, že tento obor podnikání má slibnou budoucnost. Ovšem, jak je ve vietnamských komunitách typické, podnikatelský úspěch jednoho se stává příkladem pro následovníky. „Vietnamská nehtová studia tu rostou jako houby po dešti,“ shrnuje Song.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít