Vietnamská kosmetička jménem Katka

10. prosince 2007, 00:00 - (juk)
10. prosince 2007, 00:00

Vietnamská podnikatelka Vu Hoa otevřela své první  nehtové studio před půl rokem. Nyní už se svým přítelem přemýšlejí o vybudování dalších poboček.

Své podnikatelské štěstí v oblasti nehtových studií se rozhodla vyzkoušet i osmadvacetiletá Vu Hoa. Pro jednodušší komunikaci se zákazníky si dává říkat Katka.

Hoa se narodila v Hanoji ve středostavovské rodině; její rodiče vedou malý hotel. Po studiích se spolu se svou starší sestrou rozhodly napodobit některé své vrstevníky a vydat se hledat štěstí do zahraničí. V Čechách začínala v jednom z chebských stánků s textilem.

Na rozdíl od většiny ostatních prodavačů dělala Katka od začátku vše pro to, aby se naučila dobře česky. „Katka je trochu jiná než ostatní Vietnamci, které znám. Umí anglicky, německy, česky a trochu čínsky,“ říká Plavšic‘ Srdan, fotbalový manažer a její současný životní i obchodní partner. Před dvěma lety se seznámili v Chebu a nějaký čas spolu pracovně cestovali po Polsku a Slovensku. Protože si chtěli zařídit poněkud stálejší život, rozhodli se přestěhovat do Prahy a dát se na podnikání.

Hoa již ve Vietnamu absolvovala školení pro pracovnice nehtového studia, volba podnikatelského oboru byla tedy jasná. Prostory v centru Prahy si pronajala letos v dubnu. Po třech měsících zařizování, najímání a zácviku zaměstnanců přivítala první zákazníky. Za nájemné platí 95 tisíc korun měsíčně, což znamená, že s cenami nemůže jít příliš dolů. „Musíme být prostě lepší než ostatní,“ osvětluje Hoa svoji strategii v konkurenčním boji.

„Největší problém je najít schopné lidi. Dali jsme si inzerát také do vietnamského týdeníku Tuan Tin Moi, protože tuhle práci a styl obyčejně dělají Vietnamci,“ vysvětluje Plavšic‘. V současné době podnik zaměstnává tři manikérky, ale shánějí se další. Problematické je najít zaměstnance, kteří by mluvili plynně česky.

Na nedostatek česky mluvících manikérek si stěžuje i Truong Mau Song, který v centru Prahy vlastní studio Suong Hong Nails. „Potřebujeme zlepšit komunikaci se zákazníky. V tom jsme zatím nejvíc pozadu,“ přiznává.

Hoa se svým partnerem by chtěli v centru Prahy otevřít ještě dvě další studia. Věří, že tento obor podnikání má slibnou budoucnost. Ovšem, jak je ve vietnamských komunitách typické, podnikatelský úspěch jednoho se stává příkladem pro následovníky. „Vietnamská nehtová studia tu rostou jako houby po dešti,“ shrnuje Song.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít