Viceprezident z Maislovky

06. května 2009, 15:44 - Jan Schneider
06. května 2009, 15:44

Významná funkce ve Světovém židovském kongresu je úspěchem pro tuzemskou komunitu

EURO: V lednu jste byl na plenárním zasedání Světového židovského kongresu (WJC) zvolen jedním z jeho viceprezidentů. Jaká je historie a význam WJC? KRAUS: Světový židovský kongres (WJC) byl založen v Ženevě v roce 1936, aby hájil zájmy po celém světě rozptýlených židovských komunit, především diplomaticky. Před válkou organizoval emigraci Židů z Německa. Během války upozorňoval na šoa (hebrejský výraz pro holokaust – pozn. red.). Po válce pomáhal obnovit život židovských obcí. V osmdesátých letech bojoval za právo Židů emigrovat ze Sovětského svazu do Izraele. V současnosti mimo jiné usiluje o odškodnění lidí, kteří šoa přežili.
WJC se podílí na činnosti OSN především v boji proti antisemitismu, který, bohužel, v celém světě sílí. WJC je ze zásady neutrální vůči jakékoli izraelské vládě a podporuje blízkovýchodní mírové urovnání. Odmítá však praxi dvojích standardů, kdy je Izrael kritizován za něco, co u jiných států nevadí. Kritika Izraele nesmí být založená na pomluvách, nýbrž na faktech. A nesmí zpochybňovat samu existenci státu Izrael.
WJC také podporuje dialog s křesťany a muslimy, neboť je přesvědčen, že všechna tři takzvaná abrahámovská náboženství sdílejí mnoho společných hodnot.

EURO: Před dvěma lety se stal prezidentem WJC Ronald S. Lauder. Je jeho vztah k naší republice poznamenán sporem okolo televize Nova? KRAUS: Pokud vím, vůbec ne. Pro podnikatele jeho formátu je řešení obchodních sporů rutinní záležitostí jeho právníků. Lauderův vztah k České republice je velmi dobrý. Sponzoruje projekty zejména v oblasti vzdělání.

EURO: Co znamená stát se viceprezidentem WJC? Jaká je vaše role v jeho vedení? KRAUS: Je to určitě úspěch pro celou českou židovskou komunitu. A také závazek. Bez dlouholeté důsledné reprezentace bych asi při volbě neuspěl, kandidátů bylo poměrně dost. Jde zejména o naše úsilí o odškodnění obětí holokaustu nebo restituce, v nichž jsme hráli důležitou roli. V rámci WJC zastupuji Evropský židovský kongres a Federaci židovských obcí v ČR – jako jednu z menších židovských komunit, kterých je po světě mnoho.

EURO: Jaký význam může mít vaše zvolení viceprezidentem WJC pro ČR? KRAUS: V souvislosti s českým předsednictvím EU, které začalo nedlouho před mým zvolením, to může naši zemi více zviditelnit. WJC je specifický komunikační kanál, využitelný jak pro zahraničněpolitickou oblast (včetně problematiky lidských práv), tak pro celosvětově diskutovanou oblast hospodářskou. Je to vlastně tak trochu marketing. WJC se skládá z regionálních uskupení – například z Jihoamerického židovského kongresu, s jehož zástupci nyní také začínám více komunikovat.

EURO: Jaké jsou aktuální úkoly WJC? KRAUS: WJC se snaží včas upozornit na nebezpečí související s ekonomickou krizí. Kořeny holokaustu jsou mimo jiné i ve velké hospodářské krizi dvacátých a třicátých let. Z historie víme, že v takových situacích bývají hledáni obětní beránci. A židé jsou snadný cíl. A první náznaky tu již jsou, například různé mediální dezinterpretace případu Madoff.
V roce 2001 se v jihoafrickém Durbanu konala konference OSN proti rasismu, která vyústila v protiizraelskou a antisemitskou hysterii. Následná konference se konala koncem dubna v Ženevě. WJC se pokoušel diplomaticky zabránit opakování skandálního scénáře z Jižní Afriky.

EURO: Jak jste prožil návštěvu Michelle Obamové pražského Židovského Města? KRAUS: Měl jsem tu čest provádět Židovským Městem a pražským Židovským muzeem mnoho významných osobností, politiků i umělců. Tato návštěva však byla jednou z nejpříjemnějších. Michelle Obamová se o všechno velmi zajímala a bylo jasné, že zájem je opravdový a od srdce. Vyzařovala z ní úžasná empatie a sympatie. Byl to pro nás velký zážitek.

Box:
Tomáš Kraus (55)
V sedmdesátých a osmdesátých letech aktivista Jazzové sekce Svazu hudebníků. Pracoval v Supraphonu a v Art Centru (projekt EXPO 86). Po roce 1991 se stal tajemníkem Federace židovských obcí v ČR, poradcem výboru Evropské rady židovských obcí, členem exekutivy Evropského židovského kongresu. V roce 2009 byl zvolen viceprezidentem Světového židovského kongresu. V minulosti byl prezidentem Společnosti křesťanů a židů, prezidentem české pobočky mezinárodní organizace B’nai B’rith, předsedou dozorčí rady České rady obětí nacismu. Působí jako profesor židovských studií a holokaustu, kromě jiného pro New York University v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít