Viceprezident z Maislovky

06. května 2009, 15:44 - Jan Schneider
06. května 2009, 15:44

Významná funkce ve Světovém židovském kongresu je úspěchem pro tuzemskou komunitu

EURO: V lednu jste byl na plenárním zasedání Světového židovského kongresu (WJC) zvolen jedním z jeho viceprezidentů. Jaká je historie a význam WJC? KRAUS: Světový židovský kongres (WJC) byl založen v Ženevě v roce 1936, aby hájil zájmy po celém světě rozptýlených židovských komunit, především diplomaticky. Před válkou organizoval emigraci Židů z Německa. Během války upozorňoval na šoa (hebrejský výraz pro holokaust – pozn. red.). Po válce pomáhal obnovit život židovských obcí. V osmdesátých letech bojoval za právo Židů emigrovat ze Sovětského svazu do Izraele. V současnosti mimo jiné usiluje o odškodnění lidí, kteří šoa přežili.
WJC se podílí na činnosti OSN především v boji proti antisemitismu, který, bohužel, v celém světě sílí. WJC je ze zásady neutrální vůči jakékoli izraelské vládě a podporuje blízkovýchodní mírové urovnání. Odmítá však praxi dvojích standardů, kdy je Izrael kritizován za něco, co u jiných států nevadí. Kritika Izraele nesmí být založená na pomluvách, nýbrž na faktech. A nesmí zpochybňovat samu existenci státu Izrael.
WJC také podporuje dialog s křesťany a muslimy, neboť je přesvědčen, že všechna tři takzvaná abrahámovská náboženství sdílejí mnoho společných hodnot.

EURO: Před dvěma lety se stal prezidentem WJC Ronald S. Lauder. Je jeho vztah k naší republice poznamenán sporem okolo televize Nova? KRAUS: Pokud vím, vůbec ne. Pro podnikatele jeho formátu je řešení obchodních sporů rutinní záležitostí jeho právníků. Lauderův vztah k České republice je velmi dobrý. Sponzoruje projekty zejména v oblasti vzdělání.

EURO: Co znamená stát se viceprezidentem WJC? Jaká je vaše role v jeho vedení? KRAUS: Je to určitě úspěch pro celou českou židovskou komunitu. A také závazek. Bez dlouholeté důsledné reprezentace bych asi při volbě neuspěl, kandidátů bylo poměrně dost. Jde zejména o naše úsilí o odškodnění obětí holokaustu nebo restituce, v nichž jsme hráli důležitou roli. V rámci WJC zastupuji Evropský židovský kongres a Federaci židovských obcí v ČR – jako jednu z menších židovských komunit, kterých je po světě mnoho.

EURO: Jaký význam může mít vaše zvolení viceprezidentem WJC pro ČR? KRAUS: V souvislosti s českým předsednictvím EU, které začalo nedlouho před mým zvolením, to může naši zemi více zviditelnit. WJC je specifický komunikační kanál, využitelný jak pro zahraničněpolitickou oblast (včetně problematiky lidských práv), tak pro celosvětově diskutovanou oblast hospodářskou. Je to vlastně tak trochu marketing. WJC se skládá z regionálních uskupení – například z Jihoamerického židovského kongresu, s jehož zástupci nyní také začínám více komunikovat.

EURO: Jaké jsou aktuální úkoly WJC? KRAUS: WJC se snaží včas upozornit na nebezpečí související s ekonomickou krizí. Kořeny holokaustu jsou mimo jiné i ve velké hospodářské krizi dvacátých a třicátých let. Z historie víme, že v takových situacích bývají hledáni obětní beránci. A židé jsou snadný cíl. A první náznaky tu již jsou, například různé mediální dezinterpretace případu Madoff.
V roce 2001 se v jihoafrickém Durbanu konala konference OSN proti rasismu, která vyústila v protiizraelskou a antisemitskou hysterii. Následná konference se konala koncem dubna v Ženevě. WJC se pokoušel diplomaticky zabránit opakování skandálního scénáře z Jižní Afriky.

EURO: Jak jste prožil návštěvu Michelle Obamové pražského Židovského Města? KRAUS: Měl jsem tu čest provádět Židovským Městem a pražským Židovským muzeem mnoho významných osobností, politiků i umělců. Tato návštěva však byla jednou z nejpříjemnějších. Michelle Obamová se o všechno velmi zajímala a bylo jasné, že zájem je opravdový a od srdce. Vyzařovala z ní úžasná empatie a sympatie. Byl to pro nás velký zážitek.

Box:
Tomáš Kraus (55)
V sedmdesátých a osmdesátých letech aktivista Jazzové sekce Svazu hudebníků. Pracoval v Supraphonu a v Art Centru (projekt EXPO 86). Po roce 1991 se stal tajemníkem Federace židovských obcí v ČR, poradcem výboru Evropské rady židovských obcí, členem exekutivy Evropského židovského kongresu. V roce 2009 byl zvolen viceprezidentem Světového židovského kongresu. V minulosti byl prezidentem Společnosti křesťanů a židů, prezidentem české pobočky mezinárodní organizace B’nai B’rith, předsedou dozorčí rady České rady obětí nacismu. Působí jako profesor židovských studií a holokaustu, kromě jiného pro New York University v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít