Více státu a méně vlastního rozhodování

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ČSSD Sociální demokracie usiluje o třetí volební úspěch po sobě, alespoň pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny. A tato naděje zatím - kvůli premiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho rozdávání peněz ze státního rozpočtu či populistickým slibům - stále žije.

ČSSD Sociální demokracie usiluje o třetí volební úspěch po sobě, alespoň pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny. A tato naděje zatím - kvůli premiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho rozdávání peněz ze státního rozpočtu či populistickým slibům - stále žije.

Pozitivem současné vlády vedené sociálními demokraty je snaha zjednodušit začátek podnikání zřízením takzvaných centrálních registračních míst, kde bude možné vyřídit si všechny potřebné záležitosti při založení firmy na jednom místě a s pomocí jediného formuláře. Otázkou je, do jaké míry je to zásluha ČSSD a do jaké míry jejího nestranického vicepremiéra Martina Jahna, označovaného za prvního osvíceného ochránce podnikatelů za osm let vlády sociálních demokratů. Ke kladům patří i zvýšení takzvaných daňových paušálů.

Mezi řadou negativních stránek vyniká opatrný přístup k jakémukoliv snižování daní, zejména pro lidi s vyššími příjmy. Pokud ČSSD v letošních volbách uspěje, lze předpokládat, že už neuzavře vládní koalici s lidovci, ale půjde spíše cestou menšinové vlády s tichou podporou komunistů. V takovém případě narazí i její dosavadní opatrné plány. Jako důkaz může sloužit například tahanice kolem plánu na plošné zvýšení nemocenské. Za podporu návrhu ČSSD požadují komunisté stažení vládního záměru ohledně mírného zvýšení čistých příjmů, které by se týkalo i bohatších lidí.

V případě většího vlivu komunistů se lidé s vyššími příjmy mohou „těšit“ také na majetková přiznání, možná i na takzvanou „milionářskou daň“ a další podobné excesy, jako byla povinnost vydávání paragonů na každý nákup nad 50 korun. A o tom, že registrační pokladny zůstanou nutností, by v takovém případě nebylo pochyb. Zásadou levice je totiž vždy mít co největší dohled nad každým krokem občana.

Zřejmě bude také pokračovat další zadlužování veřejných rozpočtů. Výsledky loňského zlepšeného hospodaření státu totiž vláda raději rozdala, než aby ušetřené peníze použila na splácení dluhů.

Důchodová reforma připravovaná ČSSD by měla být založena na pomyslných individuálních účtech. Není však pravděpodobné, že by další období vlády sociální demokracie mohlo konečně nastartovat opravdovou reformu veřejných financí, slibovanou už řadu let. Reforma zatím přinesla jen několik dílčích kroků, dlouhodobější vize chybí.

Nepravděpodobné by bylo také plošné zavedení školného či zavedení spoluúčasti pacientů. Naopak se mohou objevit další artefakty režimu před rokem 1989, jako jsou novomanželské půjčky a podobné nástroje.

CO PLÁNUJE ČSSD

  • zvýšení sociálního i zdravotního pojištění
  • majetková přiznání
  • mírné snížení daní i pro bohaté
  • důchodová reforma založená na individuálních účtech
  • stále bezplatné školství a zdravotnictví
  • posilování role státu na úkor krajů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít