Více než 3 000 podnikatelům pomohl projekt kontaktních center

25. listopadu 2011, 13:59 - Profit, TZ
25. listopadu 2011, 13:59

Již více než 3 000 podnikatelům pomohl projekt „Vytvoření sítě Kontaktních center Česko - Polské hospodářské spolupráce“, který všestranně podporuje byznys podnikatelů obou států v příhraničí po celé délce společné hranice.

Foto: Profimedia.cz

Projekt realizuje Hospodářská komora České republiky, a to v rámci Operačního programu „Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 - 13.” Jeho cílem je vytvořit síť Kontaktních center pro podnikatele, organizace i občany  u projektových partnerů, standardizovat jejich činnost a přispět k zvýšení hospodářského rozvoje a obchodní výměny mezi oběma zeměmi.

„Tento projekt je pro podnikatele z obou zemí velmi přínosný a věřím, že i v novém programovacím období EU bude možnost získat podporu pro takovýto druh spolupráce. Projekt je důkazem, že vzájemné hranice dnes v Evropě představují spíše administrativní čáru, než skutečnou hranici v obchodních a jiných vztazích. Jsem také velkým optimistou pokud jde o budoucí rozvoj česko-polských ekonomických vztahů, Polsko je klíčový obchodní partner naší země a potenciál pro posilování spolupráce je obrovský. Musíme však společně pracovat, aby se tyto kontakty dále rozšiřovaly a upevňovaly, protože je to ku prospěchu obou stran. Hospodářská komora ČR v tomto směru  dělá mnohé,” oceňuje podporu společných česko-polských aktivit prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.  Upozorňuje, že Hospodářská komora ČR jako nejvýznamnější podnikatelská organizace v naší zemi dlouhodobě spolupracuje s polskými partnery, zejména s Polskou obchodní komorou, a to i v rámci  Evropské komorové sítě Eurochambres, nebo Visegrádské čtyřky. Je též pozitivní, že mezi priority právě probíhajícího polského předsednictví v EU patří také podpora růstu a aktivní podpora prohloubení jednotného trhu a odstranění překážek, které brání využití jeho potenciálu, a že polské předsednictví věnuje velkou pozornost i malým a středním podnikům.

Projekt „Vytvoření sítě Kontaktních center Česko - Polské hospodářské spolupráce“, který odstartoval 1. května 2009 a bude probíhat do 30. dubna 2012,  je realizován v pohraničních oblastech po celé více než 760 km délce česko-polské hranice, na polské straně pak v kraji Jeleniogórsko-wałbrzyském.  Díky němu vzniklo celkem sedm Kontaktních center (čtyři na českém a tři na polském území), které od 1. září 2009 slouží k efektivní spolupráci mezi jednotlivými partnery projektu a nabízí podnikatelům tyto služby:

•         Zprostředkování obchodních kontaktů, poptávek a nabídek podnikatelů a jejich evidence

•         Poskytování informací a poradenství (legislativní, dotační, …)

•         Pomoc při zakládání firem či poboček

•         Organizace odborných seminářů, workshopů, konferencí, veletrhů

Do projektu je zapojeno celkem osm partnerských organizací: Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje a Moravskoslezského kraje, Okresní hospodářské komory  v Jablonci nad Nisou a Jeseníku a dále Krkonošská agentura pro regionální rozvoj, Kladská průmyslová a obchodní komora, Sudetská průmyslová a obchodní komora ve Swidnici.

Za celou dobu realizace projektu bylo zorganizováno přes 100 akcí, kterých se zúčastnilo více než 3 000 osob. Díky projektu se zintenzivnila hospodářská a obchodní spolupráce mezi oběma tradičními ekonomickými partnery a došlo k navýšení obchodní výměny zboží. 

Obchodní vztahy České republiky s Polskem se v posledních letech utěšeně rozvíjejí. Tento severní soused, s nímž nás pojí bohatá historie vzájemných kontaktů i dlouhá společná hranice,  je v současnosti třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky.  Polsko pro české firmy představuje obrovský a velmi perspektivní trh, který jde ekonomicky dopředu, navíc je to jazykově i kulturně blízký národ.  Prostor pro posílení vzájemné obchodní výměny je např. v potravinářství, strojírenství, textilnictví, ale i nábytkářství, hračkářství, či zahradnictví,” říká Jan Březina, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.

Anna Olszewska, generální konzulka Polské republiky v Ostravě potvrzuje, že „Česká republika patří k nejdůležitějším hospodářským partnerům Polské republiky a stálý nárůst vzájemných obchodních obratů má reálný vliv na polsko-českou spolupráci v regionu. Tím jsou udržovány solidní základy k utužování silných spojení a rozvíjení spolupráce k propagaci společných zájmů na mezinárodním fóru. Dále je třeba podtrhnout význam a aktivity příhraničních regionálních obchodních komor, které se svou činností také podílejí na zvyšování tempa obchodního růstu mezi našimi sousedícími zeměmi.“     

Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou dokládá úspěšnou realizaci projektu a vzájemné spolupráce následujícím příkladem: „Firma ART METAL CZ s.r.o., výrobce a prodejce historického, současného i moderního veřejného osvětlení, včetně městského mobiliáře, je rodinnou firmou, sídlící v Jablonci nad Nisou a úzce spolupracující s obdobnou firmou v Polsku. Díky workshopu, který byl realizován v rámci projektu a následným zprostředkovaným jednáním se starosty polských měst  - např. Łódż, Zielona Góra, Pszczyna, Łeba -  se firmě otevřely dveře k dalším obchodům a některá města s firmou uzavřela kontrakty. Firma ART METAL CZ s.r.o. je tak jednou z mnoha, kterým projekt konkrétně pomohl v rozvoji podnikání.“ 

Jednou z aktivit, která se koná díky projektu, je Česko-polské kooperační fórum - mezinárodní konference a dvoustrané jednání českých a polských firem, které Ostrava hostí  24.11. 2011. Cílem této akce je podpora hospodářské spolupráce obou zemí, a to podáním aktuálních informací o vzájemných obchodních vztazích, odborným výkladem na téma faktických dopadů právních předpisů na vzájemný obchod a dále formou dvoustranných jednání mezi firmami z obou zemí, vč. odborných právních konzultací.  Další informaci o akci včetně seznamu přihlášených firem jsou k dispozici na webu.

Více o projektu „Vytvoření sítě Kontaktních center Česko - Polské hospodářské spolupráce“ a jeho službách lze nalézt na www.podnikanivpolsku.info, kde kromě jiného mohou firmy z obou zemí bezplatně  zveřejňovat své nabídky a poptávky po zboží a službách a jejichž prostřednictvím lze snadno vyhledat i potenciální obchodní partnery na obou stranách hranice.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít