Víc než čtvrtina letos prodaných bytů v Praze se nachází na Praze 5

14. listopadu 2011, 14:59 - MediaFax
14. listopadu 2011, 14:59

Nejvíce nových bytů v projektech s 50 a více byty prodali od začátku 2011 developeři v Praze 5, nejvíce bytů naproti tomu nabízí městský obvod Prahy 9. Vyplývají to z aktuální analýzy developerské společnosti Ekospol, která pátým rokem monitoruje rezidenční trh v Praze.

Foto: Profimedia.cz

Z celkového počtu 2492 letos prodaných bytů jich v pátém městském obvodě našlo své majitele celkem 673, tedy rovných 27 procent. Poptávka po novostavbách se obecně koncentruje do tří hlavních oblastí, které dohromady disponují tržním podílem téměř 70 procent. Vedle Prahy 5 jsou totiž vysoce poptávanými lokalitami ještě Praha 9 se 610 prodanými byty (24,5 procenta) a Praha 10 se 455 prodanými byty (18,3 procenta).

Že je Praha rozdělena na čtyři velké rozvojové lokality, k nimž kromě výše zmíněných patří ještě městský obvod Prahy 4, je dlouhodobě známo. Letos jsme ale vůbec poprvé svědky toho, že tři nejžádanější lokality stahují až 70 procent celé poptávky v metropoli,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol. “Důvody jsou zřejmé – široká nabídka, z níž si vybere opravdu každý, dobrá dopravní dostupnost lokalit a především velmi příznivá cena bytů,“ doplnil.

Stejně tak aktuální nabídka nových bytů je v těchto třech obvodech největší. Z celkově nabízených 7081 volných bytů se jich nejvíce nachází v Praze 9 – přesně 1892, což představuje 26,7 procenta celé nabídky. Na druhém místě je Praha 5 s 1525 volnými byty (21,5 procenta) a na třetím Praha 10 s 1117 byty (15,8 procenta).

Z dalších výsledků analýzy vyplývá, že pokud se srovná počet prodaných bytů za první až třetí čtvrtletí letošního roku se stejným obdobím 2010, pak nárůst z 1954 prodaných bytů vloni na 2492 prodejů letos představuje meziroční růst o 27,5 procenta. Prodejnost bytů meziročně vzrostla ve většině obvodů. Pokles zaznamenalo pouze centrum města – obvody Praha 1, 2, 3 a překvapivě také Prahy 9. Dlouhodobě nejméně atraktivní je pro kupující především třetí městský obvod, kde z téměř 500 bytů v nabídce bylo za tři letošní čtvrtletí prodáno pouhých 26. Pravděpodobným viníkem budou patrně stále příliš vysoké ceny bytů.

Změnila se také struktura volných bytů. K 30. září loňského roku byla nabídka relativně rovnoměrná – zhruba 32 procent volných bytů už bylo ve výstavbě, 31 procent ještě před zahájením výstavby a 37 procent naopak dokončených. Letos je ve výstavbě více než polovina volných bytů (52 procent) a už dokončených je dalších 28 procent. Volných bytů, které jsou ještě před zahájením výstavby, pak zbývá pouhých 20 procent.

Je vidět, že developeři chtějí začít stavět ještě do konce letošního roku. Jak se totiž poptávka zachová příští rok, je dnes velkou neznámou,“ uzavřel Korec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít