Víc než čtvrtina letos prodaných bytů v Praze se nachází na Praze 5

14. listopadu 2011, 14:59 - MediaFax
14. listopadu 2011, 14:59

Nejvíce nových bytů v projektech s 50 a více byty prodali od začátku 2011 developeři v Praze 5, nejvíce bytů naproti tomu nabízí městský obvod Prahy 9. Vyplývají to z aktuální analýzy developerské společnosti Ekospol, která pátým rokem monitoruje rezidenční trh v Praze.

Foto: Profimedia.cz

Z celkového počtu 2492 letos prodaných bytů jich v pátém městském obvodě našlo své majitele celkem 673, tedy rovných 27 procent. Poptávka po novostavbách se obecně koncentruje do tří hlavních oblastí, které dohromady disponují tržním podílem téměř 70 procent. Vedle Prahy 5 jsou totiž vysoce poptávanými lokalitami ještě Praha 9 se 610 prodanými byty (24,5 procenta) a Praha 10 se 455 prodanými byty (18,3 procenta).

Že je Praha rozdělena na čtyři velké rozvojové lokality, k nimž kromě výše zmíněných patří ještě městský obvod Prahy 4, je dlouhodobě známo. Letos jsme ale vůbec poprvé svědky toho, že tři nejžádanější lokality stahují až 70 procent celé poptávky v metropoli,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol. “Důvody jsou zřejmé – široká nabídka, z níž si vybere opravdu každý, dobrá dopravní dostupnost lokalit a především velmi příznivá cena bytů,“ doplnil.

Stejně tak aktuální nabídka nových bytů je v těchto třech obvodech největší. Z celkově nabízených 7081 volných bytů se jich nejvíce nachází v Praze 9 – přesně 1892, což představuje 26,7 procenta celé nabídky. Na druhém místě je Praha 5 s 1525 volnými byty (21,5 procenta) a na třetím Praha 10 s 1117 byty (15,8 procenta).

Z dalších výsledků analýzy vyplývá, že pokud se srovná počet prodaných bytů za první až třetí čtvrtletí letošního roku se stejným obdobím 2010, pak nárůst z 1954 prodaných bytů vloni na 2492 prodejů letos představuje meziroční růst o 27,5 procenta. Prodejnost bytů meziročně vzrostla ve většině obvodů. Pokles zaznamenalo pouze centrum města – obvody Praha 1, 2, 3 a překvapivě také Prahy 9. Dlouhodobě nejméně atraktivní je pro kupující především třetí městský obvod, kde z téměř 500 bytů v nabídce bylo za tři letošní čtvrtletí prodáno pouhých 26. Pravděpodobným viníkem budou patrně stále příliš vysoké ceny bytů.

Změnila se také struktura volných bytů. K 30. září loňského roku byla nabídka relativně rovnoměrná – zhruba 32 procent volných bytů už bylo ve výstavbě, 31 procent ještě před zahájením výstavby a 37 procent naopak dokončených. Letos je ve výstavbě více než polovina volných bytů (52 procent) a už dokončených je dalších 28 procent. Volných bytů, které jsou ještě před zahájením výstavby, pak zbývá pouhých 20 procent.

Je vidět, že developeři chtějí začít stavět ještě do konce letošního roku. Jak se totiž poptávka zachová příští rok, je dnes velkou neznámou,“ uzavřel Korec.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít