Vhodné téma předvolebního boje

30. května 2012, 13:52 - Petr Kolář
30. května 2012, 13:52

Zatímco strany vládní koalice slibují církevním restitucím podporu, opozice už vyhrožuje napadením zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi u Ústavnímu soudu. Pokud by volby dopadly ve prospěch ČSSD a KSČM, na řadu může přijít i revize zákona.
Návrh zákona sice ve sněmovně prošel prvním čtením, ani tak ale spekulace o jeho potopení některou ze stran vládní koalice neutuchají. V hledáčku jsou zvláště po rozpadu jejich klubu poslanci Věcí veřejných. Skupinka odpůrců restitucí se však nachází i v ODS. Pouze představitelé TOP 09 jsou s návrhem spokojeni. Topka spolu se starosty a nezávislými si tím totiž může v menších městech a obcích dopomoci k lepšímu volebnímu výsledku. Jak týdeníku Euro sdělil jeden z koaličních lídrů: „Mezi ODS a VV existovala nepsaná dohoda, že se zákon o církevních restitucích bude maximálně brzdit.“ Mezi poslanci občanských demokratů prý dokonce je zhruba patnáctičlenná skupina, která by se mohla postavit proti zákonu. Týdeník Ekonom do ní předminulý týden zařadil šéfa rozpočtového výboru sněmovny Pavla Suchánka. Většina znalců poměrů v klubu ODS ale soudí, že pokud výhrady existují, nebudou nepřekonatelné. „To nastavení, jak je, zřejmě nepůjde měnit. Možná jsme se o výhradách někde bavili, ale jen okrajově a nijak zásadně. Proto jsem vaším dotazem zaskočena. Kdybyste se mě zeptal na tři radikální odpůrce, měla bych problém si je vybavit,“ uvedla poslankyně Zdeňka Horníková, která by do oné patnáctičlenné skupiny okolo Suchánka měla údajně patřit.
„V klubu možná lidé s vážnými výhradami jsou. Ale v momentě, kdy premiér Nečas věc položí na stůl jako koaliční dohodu, nebude dle mého odhadu vážně proti nikdo. Možná jeden dva,“ odhaduje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Vidím. Nejradikálnější postoj proti tak může zastávat bývalý primátor Prahy Pavel Bém, který už ale není členem ODS ani její poslanecké frakce.
Zdroje zevnitř VV si netroufají odhadovat, jak může v podání jejich strany (či strany a frakce okolo Karolíny Peake) hlasování vypadat. Krátce před prohlášením Peake o rozštěpení klubu místopředsedkyně VV a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová týdeníku Euro tvrdila, že „neočekává, že by prapor církevních restitucí VV ještě zvedaly“, po vystoupení Peake už Klasnová nechtěla věc vůbec komentovat. Podle jednoho ze zdrojů týdeníku Euro z Věcí veřejných by zbývající véčkaři mohli napadnout způsob, jakým se bude majetek církvím vydávat. Mimochodem s tím měla ještě v řadách VV problém i Peake. Pokud se zákon v tomto smyslu nezmění (například, že by se majetek vydával přes vládu), podpora ani jedné skupiny véčkařů nemusí být jistá.
Opoziční socialisté a komunisté pro církevní restituce ruku nezvednou a už teď se snaží vymyslet, jak přijetí zákona zabránit. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc podal a rozeslal pozměňovací návrh, který by rušil finanční náhrady církvím a významně redukoval rozsah majetku, na který mají podle navrhované úpravy nárok. „Nejsem takový pesimista, abych si myslel, že to ještě nemůže být zablokováno. I v ODS je řada lidí, která má s nynějším návrhem problém,“ míní Tejc. Pokud by přesto koalice prosadila svou, možná se socialisté obrátí na Ústavní soud. „To je samozřejmě možné, určitě to nemohu vyloučit,“ podotkl Tejc.
V takovém případě by ČSSD našla spojence v komunistech. „Připojíme se ke každé takové iniciativě, bude-li dávat smysl,“ přislíbil předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik. Šéf komunistických poslanců navíc tvrdí, že se bude dále snažit zákon o církevních restitucích zarazit anebo alespoň značně okleštit. „I kdyby návrh zákona nyní prošel a po volbách nastal nějaký příznivější výsledek, bezpochyby bychom se rádi podíleli přinejmenším na revizi tohoto zákona,“ poznamenal Kováčik.
Tejc podotýká, že i to by pokládal za jednu z možných variant příštího vývoje. „Něco takového si umím představit, ale každý má svoji odpovědnost. I voliči ODS, TOP 09 a VV. Ti si musejí uvědomit, že některé kroky budou v případě schválení nevratné,“ uvádí. A s Kováčikem se shoduje, že by nejprve museli udělat právní rozbor a teprve na jeho základě některé věci revidovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít