Vhodné téma předvolebního boje

30. května 2012, 13:52 - Petr Kolář
30. května 2012, 13:52

Zatímco strany vládní koalice slibují církevním restitucím podporu, opozice už vyhrožuje napadením zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi u Ústavnímu soudu. Pokud by volby dopadly ve prospěch ČSSD a KSČM, na řadu může přijít i revize zákona.
Návrh zákona sice ve sněmovně prošel prvním čtením, ani tak ale spekulace o jeho potopení některou ze stran vládní koalice neutuchají. V hledáčku jsou zvláště po rozpadu jejich klubu poslanci Věcí veřejných. Skupinka odpůrců restitucí se však nachází i v ODS. Pouze představitelé TOP 09 jsou s návrhem spokojeni. Topka spolu se starosty a nezávislými si tím totiž může v menších městech a obcích dopomoci k lepšímu volebnímu výsledku. Jak týdeníku Euro sdělil jeden z koaličních lídrů: „Mezi ODS a VV existovala nepsaná dohoda, že se zákon o církevních restitucích bude maximálně brzdit.“ Mezi poslanci občanských demokratů prý dokonce je zhruba patnáctičlenná skupina, která by se mohla postavit proti zákonu. Týdeník Ekonom do ní předminulý týden zařadil šéfa rozpočtového výboru sněmovny Pavla Suchánka. Většina znalců poměrů v klubu ODS ale soudí, že pokud výhrady existují, nebudou nepřekonatelné. „To nastavení, jak je, zřejmě nepůjde měnit. Možná jsme se o výhradách někde bavili, ale jen okrajově a nijak zásadně. Proto jsem vaším dotazem zaskočena. Kdybyste se mě zeptal na tři radikální odpůrce, měla bych problém si je vybavit,“ uvedla poslankyně Zdeňka Horníková, která by do oné patnáctičlenné skupiny okolo Suchánka měla údajně patřit.
„V klubu možná lidé s vážnými výhradami jsou. Ale v momentě, kdy premiér Nečas věc položí na stůl jako koaliční dohodu, nebude dle mého odhadu vážně proti nikdo. Možná jeden dva,“ odhaduje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Vidím. Nejradikálnější postoj proti tak může zastávat bývalý primátor Prahy Pavel Bém, který už ale není členem ODS ani její poslanecké frakce.
Zdroje zevnitř VV si netroufají odhadovat, jak může v podání jejich strany (či strany a frakce okolo Karolíny Peake) hlasování vypadat. Krátce před prohlášením Peake o rozštěpení klubu místopředsedkyně VV a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová týdeníku Euro tvrdila, že „neočekává, že by prapor církevních restitucí VV ještě zvedaly“, po vystoupení Peake už Klasnová nechtěla věc vůbec komentovat. Podle jednoho ze zdrojů týdeníku Euro z Věcí veřejných by zbývající véčkaři mohli napadnout způsob, jakým se bude majetek církvím vydávat. Mimochodem s tím měla ještě v řadách VV problém i Peake. Pokud se zákon v tomto smyslu nezmění (například, že by se majetek vydával přes vládu), podpora ani jedné skupiny véčkařů nemusí být jistá.
Opoziční socialisté a komunisté pro církevní restituce ruku nezvednou a už teď se snaží vymyslet, jak přijetí zákona zabránit. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc podal a rozeslal pozměňovací návrh, který by rušil finanční náhrady církvím a významně redukoval rozsah majetku, na který mají podle navrhované úpravy nárok. „Nejsem takový pesimista, abych si myslel, že to ještě nemůže být zablokováno. I v ODS je řada lidí, která má s nynějším návrhem problém,“ míní Tejc. Pokud by přesto koalice prosadila svou, možná se socialisté obrátí na Ústavní soud. „To je samozřejmě možné, určitě to nemohu vyloučit,“ podotkl Tejc.
V takovém případě by ČSSD našla spojence v komunistech. „Připojíme se ke každé takové iniciativě, bude-li dávat smysl,“ přislíbil předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik. Šéf komunistických poslanců navíc tvrdí, že se bude dále snažit zákon o církevních restitucích zarazit anebo alespoň značně okleštit. „I kdyby návrh zákona nyní prošel a po volbách nastal nějaký příznivější výsledek, bezpochyby bychom se rádi podíleli přinejmenším na revizi tohoto zákona,“ poznamenal Kováčik.
Tejc podotýká, že i to by pokládal za jednu z možných variant příštího vývoje. „Něco takového si umím představit, ale každý má svoji odpovědnost. I voliči ODS, TOP 09 a VV. Ti si musejí uvědomit, že některé kroky budou v případě schválení nevratné,“ uvádí. A s Kováčikem se shoduje, že by nejprve museli udělat právní rozbor a teprve na jeho základě některé věci revidovat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít