Vhodné téma předvolebního boje

30. května 2012, 13:52 - Petr Kolář
30. května 2012, 13:52

Zatímco strany vládní koalice slibují církevním restitucím podporu, opozice už vyhrožuje napadením zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi u Ústavnímu soudu. Pokud by volby dopadly ve prospěch ČSSD a KSČM, na řadu může přijít i revize zákona.
Návrh zákona sice ve sněmovně prošel prvním čtením, ani tak ale spekulace o jeho potopení některou ze stran vládní koalice neutuchají. V hledáčku jsou zvláště po rozpadu jejich klubu poslanci Věcí veřejných. Skupinka odpůrců restitucí se však nachází i v ODS. Pouze představitelé TOP 09 jsou s návrhem spokojeni. Topka spolu se starosty a nezávislými si tím totiž může v menších městech a obcích dopomoci k lepšímu volebnímu výsledku. Jak týdeníku Euro sdělil jeden z koaličních lídrů: „Mezi ODS a VV existovala nepsaná dohoda, že se zákon o církevních restitucích bude maximálně brzdit.“ Mezi poslanci občanských demokratů prý dokonce je zhruba patnáctičlenná skupina, která by se mohla postavit proti zákonu. Týdeník Ekonom do ní předminulý týden zařadil šéfa rozpočtového výboru sněmovny Pavla Suchánka. Většina znalců poměrů v klubu ODS ale soudí, že pokud výhrady existují, nebudou nepřekonatelné. „To nastavení, jak je, zřejmě nepůjde měnit. Možná jsme se o výhradách někde bavili, ale jen okrajově a nijak zásadně. Proto jsem vaším dotazem zaskočena. Kdybyste se mě zeptal na tři radikální odpůrce, měla bych problém si je vybavit,“ uvedla poslankyně Zdeňka Horníková, která by do oné patnáctičlenné skupiny okolo Suchánka měla údajně patřit.
„V klubu možná lidé s vážnými výhradami jsou. Ale v momentě, kdy premiér Nečas věc položí na stůl jako koaliční dohodu, nebude dle mého odhadu vážně proti nikdo. Možná jeden dva,“ odhaduje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Vidím. Nejradikálnější postoj proti tak může zastávat bývalý primátor Prahy Pavel Bém, který už ale není členem ODS ani její poslanecké frakce.
Zdroje zevnitř VV si netroufají odhadovat, jak může v podání jejich strany (či strany a frakce okolo Karolíny Peake) hlasování vypadat. Krátce před prohlášením Peake o rozštěpení klubu místopředsedkyně VV a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová týdeníku Euro tvrdila, že „neočekává, že by prapor církevních restitucí VV ještě zvedaly“, po vystoupení Peake už Klasnová nechtěla věc vůbec komentovat. Podle jednoho ze zdrojů týdeníku Euro z Věcí veřejných by zbývající véčkaři mohli napadnout způsob, jakým se bude majetek církvím vydávat. Mimochodem s tím měla ještě v řadách VV problém i Peake. Pokud se zákon v tomto smyslu nezmění (například, že by se majetek vydával přes vládu), podpora ani jedné skupiny véčkařů nemusí být jistá.
Opoziční socialisté a komunisté pro církevní restituce ruku nezvednou a už teď se snaží vymyslet, jak přijetí zákona zabránit. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc podal a rozeslal pozměňovací návrh, který by rušil finanční náhrady církvím a významně redukoval rozsah majetku, na který mají podle navrhované úpravy nárok. „Nejsem takový pesimista, abych si myslel, že to ještě nemůže být zablokováno. I v ODS je řada lidí, která má s nynějším návrhem problém,“ míní Tejc. Pokud by přesto koalice prosadila svou, možná se socialisté obrátí na Ústavní soud. „To je samozřejmě možné, určitě to nemohu vyloučit,“ podotkl Tejc.
V takovém případě by ČSSD našla spojence v komunistech. „Připojíme se ke každé takové iniciativě, bude-li dávat smysl,“ přislíbil předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik. Šéf komunistických poslanců navíc tvrdí, že se bude dále snažit zákon o církevních restitucích zarazit anebo alespoň značně okleštit. „I kdyby návrh zákona nyní prošel a po volbách nastal nějaký příznivější výsledek, bezpochyby bychom se rádi podíleli přinejmenším na revizi tohoto zákona,“ poznamenal Kováčik.
Tejc podotýká, že i to by pokládal za jednu z možných variant příštího vývoje. „Něco takového si umím představit, ale každý má svoji odpovědnost. I voliči ODS, TOP 09 a VV. Ti si musejí uvědomit, že některé kroky budou v případě schválení nevratné,“ uvádí. A s Kováčikem se shoduje, že by nejprve museli udělat právní rozbor a teprve na jeho základě některé věci revidovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít