Vhodná místa pro investici

17. května 2011, 18:40 - Miroslav Křížek
17. května 2011, 18:40

Státem podpořené oblasti mohou využít malé i velké firmy

Už v roce 1876 založil jeden z neplodnějších vynálezců všech dob Thomas Alva Edison výzkumnou laboratoř v Menlo Parku v New Jersey. Vytvořil tak na jednom místě nejlepší možné podmínky pro své podnikání založené na výzkumu, vývoji, inovacích a následné výrobě svých vynálezů. My o více než sto let později vytváříme v podstatě to samé – strategické průmyslové zóny, ve kterých jsou podmínky a zázemí pro rozvoj moderního, a v ideálním případě také inovativního podnikání. Některé jsou zaplněné více, jiné méně, podstatné je však to, že investovat v srdci Evropy se vyplatí. Snažíme se o tom přesvědčit tuzemské i zahraniční investory, kteří se už oklepali z krize a jejichž chuť investovat stoupá.

Budoucnost patří výzkumu

Investiční projekty, které přicházejí do České republiky, se v posledních letech výrazně změnily. Zatímco ve svých počátcích agentura CzechInvest zprostředkovávala výhradně investice do zpracovatelského průmyslu, v loňském roce už byla skladba projektů diametrálně odlišná. Každá druhá investice směřovala do strategických služeb a téměř třetina do technologických center. Nejedná se však zdaleka o jediný posun. Všímáme si rovněž investorů, kteří přicházejí s menšími projekty, a mají logicky zájem o menší pozemky. Tyto trendy jsou pozitivní, i když se na první pohled může zdát, že v kontextu se strategickými průmyslovými zónami způsobují spíše problémy. Jenže právě výzkum, vývoj, inovace, technologicky náročné projekty a vývoj softwaru představují sektory, ve kterých je ekonomická budoucnost této země. U projektů ze zmíněných oblastí je totiž méně pravděpodobné, že se přemístí na východ. Nepřinášejí sice tolik pracovních míst, představují však perspektivu jak pro zaměstnance, tak pro obce, kraje a Českou republiku jako celek. Nové trendy jsme zachytili včas, vlastníci strategických průmyslových zón se jim přizpůsobují a vytvářejí takové podmínky, aby v zónách našly ideální místo pro rozvoj byznysu i menší a náročnější projekty. Zaznamenali jsme rovněž zvýšený zájem investorů o nájemní haly. Do budoucna proto předpokládáme, že do strategických průmyslových zón budou kromě investorů vstupovat také developeři.

Zaplnit, co je nachystáno

Připravené strategické průmyslové zóny už tedy máme. Fakt, že jsou v kurzu, ukázala i hojná účast na konferenci „Průmyslové zóny v České republice“, kterou uspořádala agentura CzechInvest 26. dubna pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Budování nových strategických průmyslových zón není na pořadu dne. Musíme se soustředit zejména na obsazování těch stávajících. Vyžaduje to profesionální přístup státní správy, samosprávy a soukromých subjektů. Celý proces by mohl výrazně usnadnit konkurenceschopný zákon o investičních pobídkách a efektivnější čerpání podpory z fondů Evropské unie. Aktuální otázkou, kterou se CzechInvest intenzivně zabývá, je také novela zákona o odvodech za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Vnímáme podněty firem, analytické informace předáváme ministerstvu průmyslu a obchodu a spolupracujeme při řešení situace. I z toho je zřejmé, že obsazení strategických průmyslových zón vyžaduje tým odborníků nejen pro vyhledávání a oslovování investorů, ale v rovněž v souvislosti s následnou péčí. Mohu potvrdit, že takové experty Česká republika má.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít