Article, show

Vhodná místa pro investici

17. května 2011, 18:40 - Miroslav Křížek
17. května 2011, 18:40

Státem podpořené oblasti mohou využít malé i velké firmy

Už v roce 1876 založil jeden z neplodnějších vynálezců všech dob Thomas Alva Edison výzkumnou laboratoř v Menlo Parku v New Jersey. Vytvořil tak na jednom místě nejlepší možné podmínky pro své podnikání založené na výzkumu, vývoji, inovacích a následné výrobě svých vynálezů. My o více než sto let později vytváříme v podstatě to samé – strategické průmyslové zóny, ve kterých jsou podmínky a zázemí pro rozvoj moderního, a v ideálním případě také inovativního podnikání. Některé jsou zaplněné více, jiné méně, podstatné je však to, že investovat v srdci Evropy se vyplatí. Snažíme se o tom přesvědčit tuzemské i zahraniční investory, kteří se už oklepali z krize a jejichž chuť investovat stoupá.

Budoucnost patří výzkumu

Investiční projekty, které přicházejí do České republiky, se v posledních letech výrazně změnily. Zatímco ve svých počátcích agentura CzechInvest zprostředkovávala výhradně investice do zpracovatelského průmyslu, v loňském roce už byla skladba projektů diametrálně odlišná. Každá druhá investice směřovala do strategických služeb a téměř třetina do technologických center. Nejedná se však zdaleka o jediný posun. Všímáme si rovněž investorů, kteří přicházejí s menšími projekty, a mají logicky zájem o menší pozemky. Tyto trendy jsou pozitivní, i když se na první pohled může zdát, že v kontextu se strategickými průmyslovými zónami způsobují spíše problémy. Jenže právě výzkum, vývoj, inovace, technologicky náročné projekty a vývoj softwaru představují sektory, ve kterých je ekonomická budoucnost této země. U projektů ze zmíněných oblastí je totiž méně pravděpodobné, že se přemístí na východ. Nepřinášejí sice tolik pracovních míst, představují však perspektivu jak pro zaměstnance, tak pro obce, kraje a Českou republiku jako celek. Nové trendy jsme zachytili včas, vlastníci strategických průmyslových zón se jim přizpůsobují a vytvářejí takové podmínky, aby v zónách našly ideální místo pro rozvoj byznysu i menší a náročnější projekty. Zaznamenali jsme rovněž zvýšený zájem investorů o nájemní haly. Do budoucna proto předpokládáme, že do strategických průmyslových zón budou kromě investorů vstupovat také developeři.

Zaplnit, co je nachystáno

Připravené strategické průmyslové zóny už tedy máme. Fakt, že jsou v kurzu, ukázala i hojná účast na konferenci „Průmyslové zóny v České republice“, kterou uspořádala agentura CzechInvest 26. dubna pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Budování nových strategických průmyslových zón není na pořadu dne. Musíme se soustředit zejména na obsazování těch stávajících. Vyžaduje to profesionální přístup státní správy, samosprávy a soukromých subjektů. Celý proces by mohl výrazně usnadnit konkurenceschopný zákon o investičních pobídkách a efektivnější čerpání podpory z fondů Evropské unie. Aktuální otázkou, kterou se CzechInvest intenzivně zabývá, je také novela zákona o odvodech za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Vnímáme podněty firem, analytické informace předáváme ministerstvu průmyslu a obchodu a spolupracujeme při řešení situace. I z toho je zřejmé, že obsazení strategických průmyslových zón vyžaduje tým odborníků nejen pro vyhledávání a oslovování investorů, ale v rovněž v souvislosti s následnou péčí. Mohu potvrdit, že takové experty Česká republika má.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít