Vezměte na pomoc lékaře

22. března 2004, 00:00 - Gabriela Bobková
22. března 2004, 00:00

POKUD UŽ JSTE SE ODHODLALI A NAVŠTÍVILI LÉKAŘE, MÁTE ZA SEBOU NEJDŮLEŽITĚJŠÍ KROK. KOMPLEXNÍ LÉKAŘSKÉ VYŠETŘENÍ VÁM POMŮŽE VYLOUČIT HRŮZNÉ PŘEDSTAVY, SE KTERÝMI JSTE NA VYŠETŘENÍ ŠLI, PŘÍPADNĚ VČAS ODHALIT ZÁVAŽNĚJŠÍ POTÍŽE.

TIP

NEMEDIKAMENTÓZNÍ LÉČBA

Upravte životní styl, přejděte na klidový režim, relaxujte a „obkladujte“. To jsou ve stručnosti čtyři způsoby, kterými zaženete migrénu zdravě, bez jediného prášku. To ale neznamená, že to bude jednodušší cesta. Možná právě naopak. Existuje celá řada staletími ověřených i znovuobjevených rad a postupů jak se při bolestech hlavy chovat. Tvoří „první linii“ léčby. Neočekávejte nic neobvyklého. Léčbu zcela vystihuje často používaná lékařská rada: Změňte svou životosprávu! Je důležité pochopit, že jejím cílem není zakazovat a omezovat, ale naopak pomáhat. Pokud tuto filozofii nepřijmete za svou, budete se jen dál stresovat a rozčilovat. Změny životosprávy, psychoterapie a relaxační techniky (začínající například notoricky známým studeným obkladem na čele či bylinkami) mohou přispět k výrazné redukci počtu záchvatů, případně migrénu zahnat na ústup úplně.

MEDIKAMENTÓZNÍ LÉČBA

Zjednodušeně řečeno, dělí se na „léky na migrénu“ (při akutní léčbě záchvatů bolesti) a na „léky proti migréně“ (takzvaná profylaktická léčba). Akutní léčba migrény se zaměřuje na už vzniklou bolest hlavy. Mnoho z nás v takové chvílí sahá po volně prodejných lécích potlačujících bolest - analgetikách. To je ale špatně. Tyto léky umí pouze přechodně ovlivnit následek migrenózního záchvatu, na jeho trvání ani existenci nic nemění. Navíc jejich dlouhodobé užívání je rizikové. Je třeba také podotknout, že ideální lék proti bolestem hlavy neexistuje - žádný nezabírá stoprocentně u všech nemocných a žádný není vhodný pro všechny. Navíc ani správná pilulka v kombinaci se stresem a dalšími špatnými návyky toho moc nezmůže. Proto by úspěšná léčba měla pamatovat i na nemedikamentózní postupy - změnu životního stylu a stravování.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít