Vězení pro běžence?

 Weikert 06. října 2015, 11:54  -  Petr Weikert
06. října 2015, 11:54

V Drahonicích na Lounsku je počínaje tímto týdnem připraveno k použití takzvané detenční zařízení pro uprchlíky. Že se z bývalého kriminálu stal de facto znovu kriminál přesně ukazuje na to, jak nepřátelská česká společnost je. V Drahonicích je vnitřní a vnější žiletkový plot, strážní věže, mříže na oknech, bude se tam střídat ve směnách pětadevadesát policistů, budoucí obyvatelé dostanou přísný zákaz vycházení.

Když si zařízení prohlédl starosta spádového Lubence Jiří Chaloupecký, postrádal ostnatý drát na hromosvodu, aby uprchlíci nemohli lézt na střechu. Ale může být klidný, správa zařízení ho stihne dodat včas. Jediný rozdíl mezi vězením a detenčním zařízením je v tom, že cely zůstanou otevřené a obyvatelé desetilůžkových pokojů budou moci chodit po chodbách.

Místní lidé přesto očekávají skoro apokalypsu. Sepsali petici, že uprchlíky nechtějí ani za mřížemi, přitom odsouzení vězni jim podle starosty zase tolik nevadili. Začali se prý bát o svoji bezpečnost a klid svých dětí. Jako kdyby měli přijet rafinovaní vrazi a ne lidé, kteří nežádají víc než bezpečí, stejně jako ti, kteří proti nim píší petice.


Přečtěte si: Pelikán čeká žaloby migrantů, podle Chovance ale Česko dodržuje zákony


Uvědomil si někdo, že uprchlíci neutíkají před zákonem ale před válkou? Že nebyli za nic odsouzeni a že tedy nepatří za žiletkový drát a mříže? Opravdu nešlo oněch deset milionů nutných k zprovoznění Drahonic investovat do obnovy jiné budovy než zrovna bývalé věznice?

Jestli strach o život vyplývá z toho, že do Drahonic přijde někdo z jiného státu, kdo věří v jiného Boha (na rozdíl od většiny z nás alespoň v nějakého), pak je to obava úplně lichá.

Drahonický kriminál je výsledkem dobře živeného strachu a bude sloužit k dalšímu šíření obav. Obraz člověka za mřížemi přece strach vyvolává, nota bene, když má odlišnou barvu pleti. Skoro jako kdyby někomu záleželo na tom, aby se s utečenci nikdo nemohl bavit, nemohl slyšet jejich příběhy a poznat, že nepatří do kriminálu.


Čtěte další komentáře autora:

Občan Klaus

MimoCard

Poslední laciné léto


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít