Většinu provozu platím sám

11. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. dubna 2005, 00:00

K téměř stovce spolků a divadel v Praze nedávno přibylo další. Naplno již začalo fungovat Divadlo Na Jezerce, které vede herec Jan Hrušínský. Dvě stě let stará secesní budova v Praze-Nuslích byla dříve majetkem České televize. V posledních letech ale chátrala.

Jan Hrušínský foto: Divadlo Na Jezerce

K téměř stovce spolků a divadel v Praze nedávno přibylo další. Naplno již začalo fungovat Divadlo Na Jezerce, které vede herec Jan Hrušínský. Dvě stě let stará secesní budova v Praze-Nuslích byla dříve majetkem České televize. V posledních letech ale chátrala. O opravu se postarala Praha 4 a zrenovovanou budovu dala do pronájmu Divadelnímu spolku Jana Hrušínského. Rekonstrukce byla velkorysá a přišla zhruba na 70 milionů korun. „Jde skutečně o krásné prostředí, divadelní sál je vybaven elevací hlediště s 205 velmi pohodlnými křesly, bezbariérovým přístupem a klimatizací. Je zde také možnost příjemného posezení v restauraci Opona,“ říká Hrušínský. Příslušník slavného hereckého rodu má přitom k Jezerce osobní pouto. Bydlí v těsném sousedství a jak sám vzpomíná, v protilehlém parku prožíval v mládí první lásky. DIVÁKŮ CHODÍ HODNĚ, ALE… Během prvních měsíců se Divadlu Na Jezerce zatím daří dobře. „Od 2. prosince 2004, kdy jsme zde zahájili činnost, máme téměř 90procentní návštěvnost,“ pochvaluje si principál. I toto divadlo ale samozřejmě řeší obvyklý problém s penězi. „Zcela soběstačné pochopitelně není. Z větší části financuji jeho provoz zatím sám. Věřím, že tak, jako si nás již všimli diváci, všimnou si i ti, kdo mají možnost kulturu podporovat.“ Hrušínský sice oceňuje přístup státu -kromě Prahy 4 přispěl divadlu i magistrát. Stejně jako většina ostatních soukromých spolků by ale i ansámbl Jezerky uvítal samozřejmě vyšší příspěvek. „Pro letošní rok jsme získali z rozpočtu hlavního města menší částku, než jakou bychom k optimálnímu provozu divadla potřebovali. Jsme nuceni hledat další zdroje i jinde,“ konstatuje Hrušínský. Sponzoři jsou ale už rozebraní. „Je pravda, že většina z nich má v tuto chvíli smlouvy s divadly, která tu působí déle.“ Společnost se tak snaží získat peníze mimo jiné i pronájmem nebytových prostor, kterých nabízí asi 300 m2. JE LIBO HŘEBEJKA?

Repertoár divadelního spolku je průnikem mezi diváckou atraktivitou a vkusem. „Pracujeme se špičkovými režiséry jako jsou Jan Hřebejk, Ondřej Sokol, Zdeněk Zelenka, Lukáš Hlavica či Lída Engelová. Divákům se snažíme předkládat inteligentní a zábavná představení,“ říká Hrušínský. V programu Jezerky tak lze najít třeba komedii Woodyho Allena nebo hudební představení o životě Karla Hašlera.

První ohlasy diváků, které je možné číst například na internetových stránkách divadla, nešetří nadšením. Jak ale ukazují zkušenosti starších soukromých scén, úspěch u diváků k prosperitě divadla sám o sobě nestačí. Peníze je třeba hledat na všech frontách. A Jezerka se hlásí o svůj podíl na koláči, na kterém v Praze hoduje již příliš mnoho divadelních spolků. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít