Většina očních vad je dědičná

24. února 2003, 00:00 - (bob)
24. února 2003, 00:00

Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc., profesor očního lékařství, od roku 1991 je přednostou oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V chirurgické praxi se zaměřuje především na problematiku předního segmentu oka.

Asi 25 % novorozenců trpí krátkozrakostí, říká prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc.

Je předsedou a spoluzakladatelem České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie a členem České oftalmologické společnosti. Jako jediný z odborníků v ČR působí ve výborech dvou prestižních oftalmologických společností (American Academy of Ophthalmology a European Society of Cataract and Refractive Surgery).

Jaké jsou nejčastější oční vady, zastoupené v populaci?

U dospělých patří mezi nejčastější oční vady dalekozrakost (hypermetropie), krátkozrakost (myopie) a astigmatizmus. Dalekozrakostí trpí 70 % populace, krátkozrakostí 30 % populace a astigmatizmem 15 % populace.

Jsou tyto vady provázány s věkem člověka? Jsou dědičné?

Většina těchto vad je dědičná a projevuje se v různém věku dospívání dítěte. Asi 25 % novorozenců je krátkozrakých. Zbytek jsou děti dalekozraké nebo emmetropické - tedy bez refrakční vady. Refrakční vady se vyvíjejí a mohou se projevit v různém věku dospívání.

Zhorší náš zrak například čtení vleže, nekvalitní osvětlení nebo práce s počítačem?

Čtení vleže, práce s počítačem nebo nekvalitní osvětlení zrak nezhorší, ale unaví vás. Může se vám chtít spát, objeví se bolesti hlavy a podobně.

Mohou určité oční cviky zlepšit vidění? Dá se oko „vytrénovat“?

Ne, vidění očními cviky nezlepšíme.

Jak často bychom měli preventivně navštěvovat očního lékaře?

Pokud jste celkově zdrávi a nemáte oční problémy, není preventivní prohlídka potřeba.

Pokud nosíme brýle, můžeme je bez obav vyměnit za kontaktní čočky?

Kvalita kontaktních čoček se výrazně zlepšuje a korekce výše zmíněných refrakčních vad pomocí kontaktních čoček je možná. V současnosti je možné nosit kontaktní čočky až 7 dnů nepřetržitě. Zhruba 20 % lidí, kteří nosí brýle pro refrakční vadu, užívá kontaktní čočky. Stálé nebo časté nošení kontaktních čoček s sebou nese ale také některá rizika. Například infekce, oděrky rohovky a podobně.

Jaké jsou nejnovější poznatky vědy v oblasti oční chirurgie?

Je jich mnoho. Oční lékařství je jeden z nejvíce se rozvíjejících oborů v medicíně. Co se týká refrakčních vad, je to především laserová chirurgie rohovky, výměna vaší čočky čočkou umělou tak, abyste se zbavila refrakční vady, kombinace těchto metod, implantace další umělé čočky do oka u vyšších vad a tak dále. Naprostá většina těchto chirurgických zákroků je trvalého charakteru - jsou nevratné. Proto je zásadní, aby operaci prováděl jen velmi zkušený oční chirurg s mnohaletou praxí v tomto pod-oboru oční medicíny a se špičkovým vybavením. Pak je úspěšnost zákroku a spokojenost pacienta velmi vysoká.

Můžeme si zdravé oči udržet i stravou nebo určitým životním stylem?

Důležité je nekouřit a nosit tmavé brýle při větší expozici UV zářením. T o jsou dvě prokázané činnosti, které mohou působit velmi negativně na rohovku, čočku, sítnici atd.

Brýle jsou dnes i módním doplňkem. Nepodléhá ale někdy účelnost módnosti?

Ano, brýle jsou důležitým módním doplňkem. Záleží na každém, jestli chce obětovat své pohodlí a bezpečnost (například polykarbonátová skla při sportu) módě a estetickému dojmu.

Jak dobrý zrak mají dnešní děti v porovnání s předchozími generacemi?

Kvalita zraku dětské populace je lepší než dříve. Zásluhu na tom má kvalitnější a včasná péče o malé pacienty.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít