Větší nabídka pro drobné investory

28. února 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
28. února 2005, 00:00

OBCHODOVÁNÍ S CENNÝMI PAPÍRY Na český kapitálový trh přibudou nové akcie. Jejich uvedením chce RM-Systém reagovat na rostoucí zájem drobných investorů o cenné papíry. Vedle oživení a rozšíření trhu by tento krok mohl omezit aktivity neseriózních zprostředkovatelů obchodů.

OBCHODOVÁNÍ S CENNÝMI PAPÍRY Na český kapitálový trh přibudou nové akcie. Jejich uvedením chce RM-Systém reagovat na rostoucí zájem drobných investorů o cenné papíry. Vedle oživení a rozšíření trhu by tento krok mohl omezit aktivity neseriózních zprostředkovatelů obchodů. Zájem o aktivní obchodování na kapitálovém trhu v Česku roste. Má to hlavně dvě příčiny: První je vývoj cen akcií, který v uplynulých dvou letech přinášel nezanedbatelné zisky. Druhou je rozšíření používání internetu jako prostředku k nakupování i prodeji cenných papírů. ÚSPĚŠNÝ LOŇSKÝ ROK Díky rostoucímu zájmu se nenaplnily pesimistické předpovědi týkající se RM-Systému, jednoho z organizátorů trhu s cennými papíry v Česku. V minulých letech to vypadalo, že systém, který umožňuje obchodovat s akciemi i drobným investorům, nemá budoucnost. Podle prognóz se totiž na českém kapitálovém trhu mělo obchodovat maximálně s pár tituly. Jenže všechno je jinak. V současné době v Česku aktivně obchodují s akciemi řádově tisícovky lidí. V obchodech protočí celkem miliardy korun. Výtečnou příležitostí pro zhodnocení investic byl loňský rok. Na pražské burze, kde se obchoduje s pár nejlepšími „blue chips“ akciemi, se majitelé cenných papírů dočkali i více než stoprocentního zhodnocení. Dařilo se také obchodníkům využívajícím RM-Systém -ceny třiceti nejobchodovanějších akcií zde v loňském roce narostly rovněž o více než sto procent. PROSTOR PRO DROBNÉ INVESTORY Rostoucí zájem přináší novou energii pro budoucnost RM-Systému. „Vážně se zabýváme myšlenkou otevření volného trhu. Na něj bychom umísťovali nové tituly,“ potvrdil týdeníku Profit ředitel RM-Systému Jaroslav Šírek. Šlo by o akcie, které již dříve na trhu byly, ale jejich obchodování bylo zrušeno. Lidem tak zůstala řada titulů ještě z kuponové privatizace, které zatím nemohou na trhu prodat. První ze staronových titulů by se podle Šírka mohly objevit na trhu zhruba v polovině roku. Přesný termín záleží na tom, jak dopadne jednání s emitenty. „Zákon vyžaduje, aby nové akcie, jež mají vstoupit na trh, měly takzvaný prospekt - tedy vybrané informace, jež o sobě musí společnost zveřejnit,“ vysvětluje Šírek. Samotný volný trh podle něj vyžaduje pouze to, aby nově umístěná společnost pravidelně jednou za rok zveřejnila výroční zprávu hospodaření. Podle zákona o kapitálovém trhu by se nové či staronové tituly mohly obchodovat jak v rámci RM-Systému, tak na Burze cenných papírů Praha. PROTI PODVODŮM Co rozšíření počtu akcií, se kterými je možné obchodovat, bude v praxi znamenat? A proč je dobrou zprávou, že na kapitálovém trhu přibývají drobní investoři? Jedním z důsledků je samozřejmě zvětšení prostoru pro zhodnocování peněz. Důležitý je však také druhý důsledek, znamenající zbraň proti různým méně seriózním společnostem. Ty v uplynulých letech na letácích nabízely různě „výhodné“ odkupy cenných papírů, které lidem zbyly z kuponové privatizace a které údajně nebylo možné prodat na trhu. POHODLNĚ PŘES SÍŤ

RM-Systém získal na atraktivitě i díky zavedení možnosti obchodování přes internet. Zájemci si mohou vybrat ze dvou možností.

První je instalace speciálního programu do počítače zákazníka. Přenos dat je zabezpečen osobním elektronickým certifikátem, který se pravidelně obměňuje. Zákazník může obchodovat v reálném čase, to znamená může nakupovat a prodávat přímo za ceny v ten daný okamžik na trhu aktuální. Toto řešení je vhodné pro investory, kteří chtějí obchodovat pravidelně.

Druhou možností je obchodování přes webové stránky RM-Systému v rámci služby Wobchod. Není tedy nutné instalovat si do počítače speciální program. Pokyny obchodník zadává přímo na stránce, přičemž pro potvrzení každého pokynu systém zašle PIN na mobilní telefon klienta ve formě textové zprávy (SMS).

CO JE RM-SYSTÉM

Největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice je Burza cenných papírů. Pfiístup do jejího obchodování však mají pouze obchodníci s licencí, ktefií jsou členy burzy. Realizují se zde spíš obchody vyšších objemů, ačkoliv teoreticky lze uskutečnit i obchody tfieba na úrovni deseti tisíc korun.

Pro drobné investory, ktefií chtějí nakupovat či prodávat v fiádu tisíců korun či méně, je vhodnější jiný trh - RM-Systém. Jeho prostfiednictvím v současné době pravidelně obchoduje zhruba patnáct tisíc lidí denně.

Nejčastěji pfiicházejí s částkou od deseti do sta tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít