Veterináři zavírají masné provozy

14. června 2004, 00:00 - PETR HAVEL
14. června 2004, 00:00

KONTROLY SKLADU A JATEKVeterináři kontrolují masné provozy, sklady, jatka a bourárny. Tři z nich kvůli hygienickým nedostatkům uzavřeli a dalším pozastavili práci.Od počátku května bylo vzhledem ke zjištěným závadám při kontrolách výrobců potravin živočišného původu...

KONTROLY SKLADU A JATEK Veterináři kontrolují masné provozy, sklady, jatka a bourárny. Tři z nich kvůli hygienickým nedostatkům uzavřeli a dalším pozastavili práci.

Od počátku května bylo vzhledem ke zjištěným závadám při kontrolách výrobců potravin živočišného původu nutné pozastavit schválení pro export do Evropské unie pro tři zpracovatelské závody, vyřadit devět závodů a uzavřít tři zpracovatelské závody. Uvedl to mluvčího Státní veterinární správy Josef Duben.

Veterinární kontroly mají zamezit riziku, aby Unie nepřijala vůči Česku ochranná opatření. Závodům, které mají v důsledku veterinárních kontrol pozastavené osvědčení pro působení na společném evropském trhu, stanovili veterináři termín k nápravě a po určenou dobu nesmějí svou produkci umísťovat na unijní trh. „Pro vyřazené to znamená, že byli vynazáni ze seznamu subjektů schválených pro obchodování s EU a přeřazeni zpravidla do seznamu pro vnitřní trh, uzavřené závody byly opravdu zavřeny,“ konstatoval Duben.

KONTROLY NA PODNĚT EVROPSKÉ UNIE

Veterinární kontroly vycházejí podle Dubna ze sdělení zástupkyně generálního ředitele DG SANCO Jaany Husu Kallio, že EU vůči ČR sice nepřijala zatím žádná ochranná opatření, Evropská komise ale zpracovatelské podniky v nových členských zemích po vstupu opětně prověří. „Tyto kontroly by měly trvat po šest měsíců a jejich výsledky mají být okamžitě zveřejňovány v elektronické podobě na internetových stránkách Evropské unie. Pakliže inspekce zjistí závažné závady, lze očekávat, že vyvodí příslušná opatření, mezi která může patřit i přijetí ochranných opatření,“ informoval Duben.

JMÉNA FIREM ZATÍM NEŘEKNEME

V důsledku probíhajících třístupňových kontrol uzavřely orgány státního veterinárního dozoru některé potravinářské provozy. Je samozřejmě možné, že rozhodnou-li se napravit nedostatky, mohou tak učinit a o schválení znovu požádat. Ještě počátkem června šlo o tři provozy, nyní je jich zase o něco více. „Vzhledem k tomu, že předpokládáme zájem o nápravu a jde o jednotlivé provozy v závodech, zveřejňujeme jen typy provozů, aby se majitelé závodů necítili poškozeni či znevýhodněni v uplatňování své další produkce na trhu, která byla shledána bez závad,“ upřesňuje mluvčí veterinářů Josef Duben.

NEVYHOVUJÍCÍ PROVOZY

* mrazírenské sklady v Litoměřicích

* bourárna krůt Plzeň

* porcovna a balírna ryb Havlíčkův Brod

* vytloukárna vajec Pízeň-jih

* výrobna masných výrobků Karlovy Vary

* výrobna vaječné melanže Nový Jičín

Pramen: Státní veterinární správa

Stav 10. června 2004

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít