Věrozvěstem správně podaných léků

05. února 2013, 13:54 - Simona Plischke
05. února 2013, 13:54

"Je krátce před půl sedmou. Podvědomě vnímám psí zívnutí a již zcela vědomě tlapku svého bígla. Vím, že nejpozději do pěti minut zazvoní budík. Proč ho vůbec nastavuji? Aktivuji odložené buzení, v 6.35 stejně vstávám. Hladový bígl se povel snooze“ odmítá naučit," tak začíná svůj den Simona Plischke, business development manager firmy HC Logic.

O hodinu později nasedám do auta a vyrážím vstříc pražské zácpě. Kombinace červené karoserie, světlých vlasů řidičky a SPZ s „téčkem“ (společnost jsme založili v Ostravě) má své výhody. Za chvíli jsem na dálnici a drncám na Moravu. Na dopoledne mám domluvenou schůzku v nemocnici krajské, na odpoledne v soukromé.

Jsme tři partneři, co se dohodli na vznešené myšlence. Pokusíme se zvýšit bezpečnost a efektivitu českých nemocnic, a to konkrétně v oblasti podávání léků. S tímto krédem jsme vymysleli obchodní plán a založili HC Logic. Nabízíme technologie, které maximálně zvyšují bezpečnost pacientů, snižují náklady na léky, a přitom neomezují dostupnost zdravotní péče.

Na vizitu nemocnice

Desátá odbyla. V doprovodu hlavního lékárníka procházím tři kliniky. Pozoruji, ptám se, fotím, zapisuji si. Prohlídka je součástí širší analýzy logistických procesů, kterou pro nemocnici připravujeme. V hlavě neustále porovnávám. Nejen s tím, co už jsem viděla jinde po Česku, ale hlavně s tím, co znám ze zahraničí.

Přes pět let jsem žila v USA a seznámila se s robotikou, která se mi tehdy zdála jako ze sci-fifilmu. Když jsem ale později podobné technologie v oblasti přípravy léků viděla i v I tálii, Rakousku či Maďarsku, začala jsem se ptát, proč u nás stále ještě používáme procesy sto let staré. Zdravotnictví je oblast, kterou si bez využití moderních technologií lze představit jen těžko, přesto se v oblasti medikace uplatňují výlučně manuální postupy, zcela závislé na lidském faktoru, a tedy s vysokou pravděpodobností chyby.

Právě chybovost v podávání léků a zamezení jejich plýtvání jsou předmětem mé odpolední schůzky. Je 14 hodin a jsme o zhruba 100 km dál. Připojuje se kolega z Ostravy. Schůzku iniciovala sama nemocnice. Obrátila se na nás na základě přednášky o světových trendech v automatizaci lékáren, kterou jsme v listopadu prezentovali na kongresu nemocničních lékárníků. Těší mě, že už i některé české nemocnice začínají věnovat bezpečnosti v medikaci patřičný význam.

Když spadne letadlo nebo dojde k neštěstí v jaderné elektrárně, dochází k hromadným ztrátám na životech a majetku. Pochybení ve zdravotnictví se týkají jednotlivců. Příliš velkou společenskou ani politickou pozornost proto nevzbuzují. Jejich četnost je ale tak vysoká, že jde o významný zdravotní, sociální, ale i ekonomický problém. Tato nemocnice chce zvýšením efektivity procesu ušetřit na lécích pár milionů ročně.

Alarmující statistiky

Relevantní výzkumy v oblasti chybovosti v ČR provedeny nebyly. Nemocnice je zpravidla vůbec nesledují. Vedení této nemocnice tedy předkládám čísla ze zahraničí. Evropská komise a ministerstvo zdravotnictví ČR společně upozorňují, že osmi až 12 procentům pacientů přijatých do nemocnic v EU je způsobena újma během poskytování zdravotní péče. Německé výzkumy odhalily chybovost 1,5 až pět procent, v absolutních číslech jde o desítky tisíc špatně podaných léků v průměrné nemocnici ročně. A tak dále. Bavíme se o technologiích, které těmto chybám umějí předcházet.

Krátce po 18. hodině jsem doma. Večer se přes Skype ještě spojuji s kolegy. Domlouváme účast na březnovém Kongresu Evropské asociace nemocničních farmaceutů, letos konaném v Paříži. Zítřek budu věnovat analýzám návratnosti, lyžím a astronomii.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít