Věřitelům zbývaly oči pro pláč

13. února 2006, 00:00 - admin
13. února 2006, 00:00

POSLANEC JIŘÍ POSPÍŠIL (ODS): O novinkách jsme hovořili se spoluautorem zákona, stínovým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).

POSLANEC JIŘÍ POSPÍŠIL (ODS): O novinkách jsme hovořili se spoluautorem zákona, stínovým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). * Schválený zákon je kompromisem mezi dvěma návrhy. Jaký byl mezi nimi původně rozdíl? Ty rozdíly nebyly velké. Zákon jsem předložil především proto, že vláda nebyla dlouho schopna předložit vlastní návrh. Ale například se nám podařilo prosadit, že věřitelský výbor může měnit správce konkurzní podstaty i v průběhu konkurzního řízení. Převzata byla rovněž preciznější procesní pravidla. * V čem konkrétně zákon zlepší postavení dlužníků? Celá filozofie zákona je postavena na takzvaném věřitelském konkurzu, to znamená, že osou řízení je věřitel, o jehož peníze jde v konkurzu především. Věřitelé si mohou vybírat správce konkurzní podstaty a získávají větší možnost, jak naložit s úpadcem. Věřitelé se zároveň budou moci sami svobodně rozhodnout, zda chtějí klasický konkurz, kdy dojde v zásadě k likvidaci dlužníka a rozprodeji jeho majetku, nebo zda preferují reorganizaci. V takovém případě pak společnost fakticky řídí věřitelé, kteří jsou uspokojováni z výnosů. Zapomenout bychom neměli ani na insolvenční rejstřík, jehož zavedení zvýší komfort věřitelů, protože budou aktuálně informováni o průběhu konkurzu. * Nepřinese problémy skutečnost, že správce konkurzní podstaty sice jmenuje věřitelský výbor, ale na jeho práci bude dohlížet soudce? My jsme záměrně chtěli posílit práva věřitelů i na úkor soudce. Na prvním místě jde totiž o peníze věřitelů a ti mají mít dominantní postavení. Zároveň jsme se snažili zavést takové vztahy, aby nedošlo k nezákonnému poškození úpadce nebo věřitele. Dosud platná právní úprava totiž umožňovala, aby se správci konkurzní podstaty domlouvali se soudci, takže věřitelům na konci konkurzu zbyly pouze oči pro pláč. * Z možnosti reorganizace jsou ale vyňaty malé a střední firmy. Proč? Reorganizace jako taková je v celém světě omezena na velké společnosti. Zde jsme dali na tvrzení odborníků, kteří tvrdí, že reorganizace malých podniků se prostě nevyplatí. * K jaké změně dojde v postavení takzvaných oddělených věřitelů?**

Oddělení věřitelé budou uspokojováni daleko více než podle dosud platné právní úpravy. Ze sedmdesáti procent se jejich nároky zvýší na devadesát šest procent, přičemž zbylá čtyři procenta z výnosu pohledávky půjdou na náklady konkurzu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít