Věřitelům zbývaly oči pro pláč

13. února 2006, 00:00 - admin
13. února 2006, 00:00

POSLANEC JIŘÍ POSPÍŠIL (ODS): O novinkách jsme hovořili se spoluautorem zákona, stínovým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).

POSLANEC JIŘÍ POSPÍŠIL (ODS): O novinkách jsme hovořili se spoluautorem zákona, stínovým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). * Schválený zákon je kompromisem mezi dvěma návrhy. Jaký byl mezi nimi původně rozdíl? Ty rozdíly nebyly velké. Zákon jsem předložil především proto, že vláda nebyla dlouho schopna předložit vlastní návrh. Ale například se nám podařilo prosadit, že věřitelský výbor může měnit správce konkurzní podstaty i v průběhu konkurzního řízení. Převzata byla rovněž preciznější procesní pravidla. * V čem konkrétně zákon zlepší postavení dlužníků? Celá filozofie zákona je postavena na takzvaném věřitelském konkurzu, to znamená, že osou řízení je věřitel, o jehož peníze jde v konkurzu především. Věřitelé si mohou vybírat správce konkurzní podstaty a získávají větší možnost, jak naložit s úpadcem. Věřitelé se zároveň budou moci sami svobodně rozhodnout, zda chtějí klasický konkurz, kdy dojde v zásadě k likvidaci dlužníka a rozprodeji jeho majetku, nebo zda preferují reorganizaci. V takovém případě pak společnost fakticky řídí věřitelé, kteří jsou uspokojováni z výnosů. Zapomenout bychom neměli ani na insolvenční rejstřík, jehož zavedení zvýší komfort věřitelů, protože budou aktuálně informováni o průběhu konkurzu. * Nepřinese problémy skutečnost, že správce konkurzní podstaty sice jmenuje věřitelský výbor, ale na jeho práci bude dohlížet soudce? My jsme záměrně chtěli posílit práva věřitelů i na úkor soudce. Na prvním místě jde totiž o peníze věřitelů a ti mají mít dominantní postavení. Zároveň jsme se snažili zavést takové vztahy, aby nedošlo k nezákonnému poškození úpadce nebo věřitele. Dosud platná právní úprava totiž umožňovala, aby se správci konkurzní podstaty domlouvali se soudci, takže věřitelům na konci konkurzu zbyly pouze oči pro pláč. * Z možnosti reorganizace jsou ale vyňaty malé a střední firmy. Proč? Reorganizace jako taková je v celém světě omezena na velké společnosti. Zde jsme dali na tvrzení odborníků, kteří tvrdí, že reorganizace malých podniků se prostě nevyplatí. * K jaké změně dojde v postavení takzvaných oddělených věřitelů?**

Oddělení věřitelé budou uspokojováni daleko více než podle dosud platné právní úpravy. Ze sedmdesáti procent se jejich nároky zvýší na devadesát šest procent, přičemž zbylá čtyři procenta z výnosu pohledávky půjdou na náklady konkurzu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít