Veřejné zakázky se stěhují na internet

21. července 2009, 00:00 - jbn, ČTK
21. července 2009, 00:00

Středočeský kraj zavádí do ostrého provozu portál pro elektronickézadávání veřejných zakázek Procure. Výrazně by měl zjednodušit a zlevnitvýběrová řízení.

Autor: Profit

Rozpočet projektu je zhruba 1,5 milionu korun. Z toho 85 procent pokrylaevropská dotace a zbytek kraj, sdělila mluvčí krajského úřadu BerillMascheková. Středočeský kraj byl jedním ze sedmi evropských regionů, kterésystém testovaly v rámci mezinárodního projektu Procure. „Ukázalo se, žestředočeské firmy mají velký zájem o účast ve výběrových řízeníprostřednictvím internetu, což jim ušetří spoustu času i peněz,“ uvedlnáměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Zkušební provoz probíhal od letošního ledna. Protože se osvědčil, rozhodlse kraj systém převzít a prostřednictvím externího dodavatele ho budeprovozovat a nabízet zdarma dalším veřejným subjektům ve Středočeskémkraji. Do budoucna by ho měly využívat také středočeská města, obce apříspěvkové organizace. Kraj podporuje i jeho šíření mezi podnikateli.Pro uchazeče o veřejné zakázky, zejména malé a střední podniky, nabízíportál široké spektrum služeb s přidanou hodnotou. Jedná se například opřístup k výzvám zveřejněných zadavateli Středočeského kraje a Prahy,stahování oznámení a kompletní zadávací dokumentace, automatickéupozornění e-mailem registrovaným uchazečům na nově zveřejněné výzvy,automatické rozesílání odpovědí na dotazy k veřejné zakázce nebo podávánínabídky elektronicky.

PROCURE

Procure je projektem mezinárodní spolupráce spolufinancovaným Evropskou komisí v rámci komunitárního programu podpory veřejně prospěšných informačních a elektronických služeb eTEN. Trval od 1. července 2007 do letošního 31. března. Cílem bylo otestovat zkušební provoz upravené elektronické služby.

Veřejní zadavatelé mohou prostřednictvím portálu zveřejnit kompletnízadávací dokumentaci, mají přístup k databázi zaregistrovaných firem podlerůzných kritérií. Mohou přijímat nabídky podané elektronicky a otevíratobálky přímo na internetu, na takto podané nabídky je automaticky upozorníe-mail. Portál zajistí ochranu údajů i nastavení uživatelských práv podlehierarchie v organizaci.

Elektronické zadávání veřejných zakázek vede ke zrychlení celého procesu,zjednodušení administrativy, úspoře finančních prostředků a zvýšeníkonkurenceschopnosti celého kraje. Středočeský kraj vycházel ze zkušenostípartnerského francouzského regionu Burgundsko, kde je tato službavyužívána již od roku 2005.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít