Veřejné zakázky se stěhují na internet

21. července 2009, 00:00 - jbn, ČTK
21. července 2009, 00:00

Středočeský kraj zavádí do ostrého provozu portál pro elektronickézadávání veřejných zakázek Procure. Výrazně by měl zjednodušit a zlevnitvýběrová řízení.

Autor: Profit

Rozpočet projektu je zhruba 1,5 milionu korun. Z toho 85 procent pokrylaevropská dotace a zbytek kraj, sdělila mluvčí krajského úřadu BerillMascheková. Středočeský kraj byl jedním ze sedmi evropských regionů, kterésystém testovaly v rámci mezinárodního projektu Procure. „Ukázalo se, žestředočeské firmy mají velký zájem o účast ve výběrových řízeníprostřednictvím internetu, což jim ušetří spoustu času i peněz,“ uvedlnáměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Zkušební provoz probíhal od letošního ledna. Protože se osvědčil, rozhodlse kraj systém převzít a prostřednictvím externího dodavatele ho budeprovozovat a nabízet zdarma dalším veřejným subjektům ve Středočeskémkraji. Do budoucna by ho měly využívat také středočeská města, obce apříspěvkové organizace. Kraj podporuje i jeho šíření mezi podnikateli.Pro uchazeče o veřejné zakázky, zejména malé a střední podniky, nabízíportál široké spektrum služeb s přidanou hodnotou. Jedná se například opřístup k výzvám zveřejněných zadavateli Středočeského kraje a Prahy,stahování oznámení a kompletní zadávací dokumentace, automatickéupozornění e-mailem registrovaným uchazečům na nově zveřejněné výzvy,automatické rozesílání odpovědí na dotazy k veřejné zakázce nebo podávánínabídky elektronicky.

PROCURE

Procure je projektem mezinárodní spolupráce spolufinancovaným Evropskou komisí v rámci komunitárního programu podpory veřejně prospěšných informačních a elektronických služeb eTEN. Trval od 1. července 2007 do letošního 31. března. Cílem bylo otestovat zkušební provoz upravené elektronické služby.

Veřejní zadavatelé mohou prostřednictvím portálu zveřejnit kompletnízadávací dokumentaci, mají přístup k databázi zaregistrovaných firem podlerůzných kritérií. Mohou přijímat nabídky podané elektronicky a otevíratobálky přímo na internetu, na takto podané nabídky je automaticky upozorníe-mail. Portál zajistí ochranu údajů i nastavení uživatelských práv podlehierarchie v organizaci.

Elektronické zadávání veřejných zakázek vede ke zrychlení celého procesu,zjednodušení administrativy, úspoře finančních prostředků a zvýšeníkonkurenceschopnosti celého kraje. Středočeský kraj vycházel ze zkušenostípartnerského francouzského regionu Burgundsko, kde je tato službavyužívána již od roku 2005.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít