Veřejné zakázky se stěhují na internet

21. července 2009, 00:00 - jbn, ČTK
21. července 2009, 00:00

Středočeský kraj zavádí do ostrého provozu portál pro elektronickézadávání veřejných zakázek Procure. Výrazně by měl zjednodušit a zlevnitvýběrová řízení.

Autor: Profit

Rozpočet projektu je zhruba 1,5 milionu korun. Z toho 85 procent pokrylaevropská dotace a zbytek kraj, sdělila mluvčí krajského úřadu BerillMascheková. Středočeský kraj byl jedním ze sedmi evropských regionů, kterésystém testovaly v rámci mezinárodního projektu Procure. „Ukázalo se, žestředočeské firmy mají velký zájem o účast ve výběrových řízeníprostřednictvím internetu, což jim ušetří spoustu času i peněz,“ uvedlnáměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Zkušební provoz probíhal od letošního ledna. Protože se osvědčil, rozhodlse kraj systém převzít a prostřednictvím externího dodavatele ho budeprovozovat a nabízet zdarma dalším veřejným subjektům ve Středočeskémkraji. Do budoucna by ho měly využívat také středočeská města, obce apříspěvkové organizace. Kraj podporuje i jeho šíření mezi podnikateli.Pro uchazeče o veřejné zakázky, zejména malé a střední podniky, nabízíportál široké spektrum služeb s přidanou hodnotou. Jedná se například opřístup k výzvám zveřejněných zadavateli Středočeského kraje a Prahy,stahování oznámení a kompletní zadávací dokumentace, automatickéupozornění e-mailem registrovaným uchazečům na nově zveřejněné výzvy,automatické rozesílání odpovědí na dotazy k veřejné zakázce nebo podávánínabídky elektronicky.

PROCURE

Procure je projektem mezinárodní spolupráce spolufinancovaným Evropskou komisí v rámci komunitárního programu podpory veřejně prospěšných informačních a elektronických služeb eTEN. Trval od 1. července 2007 do letošního 31. března. Cílem bylo otestovat zkušební provoz upravené elektronické služby.

Veřejní zadavatelé mohou prostřednictvím portálu zveřejnit kompletnízadávací dokumentaci, mají přístup k databázi zaregistrovaných firem podlerůzných kritérií. Mohou přijímat nabídky podané elektronicky a otevíratobálky přímo na internetu, na takto podané nabídky je automaticky upozorníe-mail. Portál zajistí ochranu údajů i nastavení uživatelských práv podlehierarchie v organizaci.

Elektronické zadávání veřejných zakázek vede ke zrychlení celého procesu,zjednodušení administrativy, úspoře finančních prostředků a zvýšeníkonkurenceschopnosti celého kraje. Středočeský kraj vycházel ze zkušenostípartnerského francouzského regionu Burgundsko, kde je tato službavyužívána již od roku 2005.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít