Veřejné zakázky se stěhují na internet

21. července 2009, 00:00 - jbn, ČTK
21. července 2009, 00:00

Středočeský kraj zavádí do ostrého provozu portál pro elektronickézadávání veřejných zakázek Procure. Výrazně by měl zjednodušit a zlevnitvýběrová řízení.

Autor: Profit

Rozpočet projektu je zhruba 1,5 milionu korun. Z toho 85 procent pokrylaevropská dotace a zbytek kraj, sdělila mluvčí krajského úřadu BerillMascheková. Středočeský kraj byl jedním ze sedmi evropských regionů, kterésystém testovaly v rámci mezinárodního projektu Procure. „Ukázalo se, žestředočeské firmy mají velký zájem o účast ve výběrových řízeníprostřednictvím internetu, což jim ušetří spoustu času i peněz,“ uvedlnáměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Zkušební provoz probíhal od letošního ledna. Protože se osvědčil, rozhodlse kraj systém převzít a prostřednictvím externího dodavatele ho budeprovozovat a nabízet zdarma dalším veřejným subjektům ve Středočeskémkraji. Do budoucna by ho měly využívat také středočeská města, obce apříspěvkové organizace. Kraj podporuje i jeho šíření mezi podnikateli.Pro uchazeče o veřejné zakázky, zejména malé a střední podniky, nabízíportál široké spektrum služeb s přidanou hodnotou. Jedná se například opřístup k výzvám zveřejněných zadavateli Středočeského kraje a Prahy,stahování oznámení a kompletní zadávací dokumentace, automatickéupozornění e-mailem registrovaným uchazečům na nově zveřejněné výzvy,automatické rozesílání odpovědí na dotazy k veřejné zakázce nebo podávánínabídky elektronicky.

PROCURE

Procure je projektem mezinárodní spolupráce spolufinancovaným Evropskou komisí v rámci komunitárního programu podpory veřejně prospěšných informačních a elektronických služeb eTEN. Trval od 1. července 2007 do letošního 31. března. Cílem bylo otestovat zkušební provoz upravené elektronické služby.

Veřejní zadavatelé mohou prostřednictvím portálu zveřejnit kompletnízadávací dokumentaci, mají přístup k databázi zaregistrovaných firem podlerůzných kritérií. Mohou přijímat nabídky podané elektronicky a otevíratobálky přímo na internetu, na takto podané nabídky je automaticky upozorníe-mail. Portál zajistí ochranu údajů i nastavení uživatelských práv podlehierarchie v organizaci.

Elektronické zadávání veřejných zakázek vede ke zrychlení celého procesu,zjednodušení administrativy, úspoře finančních prostředků a zvýšeníkonkurenceschopnosti celého kraje. Středočeský kraj vycházel ze zkušenostípartnerského francouzského regionu Burgundsko, kde je tato službavyužívána již od roku 2005.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít