Veřejné finance: Na úspory zapomeňte!

12. září 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
12. září 2005, 00:00

Jakým tempem by asi musela ekonomika růst, aby se moloch ČSSD začal řídit vlastní ideologií? Vládní reforma veřejných financí byla podvod. Podobný jako Potěmkinova vesnice. Nic jiného se nedá říci při pohledu na její výsledky, respektive na konkrétní kroky, kterými celou „reformu“ vláda provázela.

Jakým tempem by asi musela ekonomika růst, aby se moloch ČSSD začal řídit vlastní ideologií?

Vládní reforma veřejných financí byla podvod. Podobný jako Potěmkinova vesnice. Nic jiného se nedá říci při pohledu na její výsledky, respektive na konkrétní kroky, kterými celou „reformu“ vláda provázela. Zkušenosti ze států, v nichž reforma veřejných financí probíhala a kde byla úspěšně dotažena do konce, ukazují, že dvě třetiny ze všech opatření se mají obracet na stranu výdajů, a jen třetina na příjmy. Vyplývá to nejen ze zkušeností starých zemí Unie - Švédska, Nizozemí či Portugalska -, ale i našeho slovenského souseda.

Koaliční vláda se však vydala zcela jiným směrem. Takzvaná „velká dvanáctka“, tedy dvanáct zákonů první fáze reformy, byla postavena vesměs na zvýšení daňových výnosů, které nejvíce postihly malé podnikatele. Ať již to byl zákon o minimální dani, zvýšení pojistného, snížení limitu pro vedení podvojného účetnictví a další. Jediným pozitivem přitom bylo postupné, byť nepříliš výrazné snížení korporátních daní.

Ve druhé fázi pak vláda z našich kapes vytáhla zhruba dvacet až třicet miliard navíc na DPH, což jí spolu se zvýšením spotřebních daní na alkohol, benzin a cigarety přineslo další desítky miliard ročně. Společné zdanění manželů a snížení daně fyzických osob celkové příjmy státního rozpočtu příliš neohrozilo.

Ještě letos na jaře přitom chodil ministr Sobotka do vlády s návrhem na výdajové úspory dané Konvergenčním programem s Evropskou unií. Nakonec mu tuto alespoň jakous takous snahu zatrhl nový premiér, a Sobotka sklopil uši. A to i přes to, že nedodržení výdajových limitů může vést k sankcím až po pozastavení čerpání peněz z unijních fondů EU.

Snahou financí bylo i vypracování rezortních auditů, na jejichž základě by bylo možné kvantifikovat přínos jednotlivých programů a efektivitu personálních nákladů. Ministři však hodili Sobotkovi audity na hlavu, takže je nakonec provedl pouze ve svém rezortu. Použil přitom slovenských zkušeností, ale zatímco Mikloš (i díky rovné dani) ušetřil třetinu mančaftu, Sobotka pouhou sedminu. Personální čistka vyjádřená v programovém prohlášení vlády dvouprocentním poklesem úřednického aparátu ročně skončila slavným Paroubkovým výrokem, že rok před volbami by k propouštění přistoupil pouze politický analfabet.

Největší rozpočtovou pijavicí je bezesporu rezort Zdeňka Škromacha, který dokáže vysát šedesát haléřů z každé koruny. Přesto právě zákony, s nimiž míří Škromach do sněmovny, znamenají další nárůst o několik desítek miliard korun. Socialisté se stále zaklínají keynesiánským pravidlem že v době recese může být schodek, který se v době růstu smaže. Jakým tempem by asi musela česká ekonomika růst, aby se nenasytný moloch ČSSD začal skutečně řídit, když ne zdravým rozumem, tak alespoň svou vlastní ideologií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít