Veřejná služba

23. března 2011, 07:06 - Jaroslav Čech
23. března 2011, 07:06

Minulý týden ovládla zpravodajské servery dvě témata: Japonsko, respektive Fukušima, a Anička. První poukázalo na nezaručenost lidské existence, druhé na její bestialitu (vztaženo k pachatelovi hrůzného činu).

Foto: Profimedia.cz

Obě události byly děsivé a společné rysy měly bohužel i v tom, že na nich tuzemská média, tentokrát nejen bulvární, parazitovala víc, než je zdrávo. Vžijme se jen do role příbuzných té zavražděné dívky. Fotografická leporela, rozbory psychiky rodičů, televizní vysílání nonstop, titulky typu Hrob byl moc hluboký, Nebýt lesní zvěře, asi bychom A. J. nenašli, Kynolog: Psy mohl při hledání Aničky rušit zápach z odpadků i počasí. A tak dále. Až se pomalu zdá, že noviny či televize jsou už zcela uzpůsobeny vydělávání peněz, navzdory tomu, že o sobě tvrdí, že jsou poskytovateli informací, nebo dokonce veřejnou službou. „Co se divíš, právě tohle lidi zajímá,“ řekl mi k tomu kolega, když jsem přemýšlel nad tématem, o němž budu psát, zatímco v televizi rozebírali, zda-li jde z ostatků těla poznat, byla-li holčička znásilněna, či nikoli. Zamyslel jsem se raději dál.

Třetí událostí, již upozaděnou, byl konec sázení v Čechách, doprovázený kolapsem šéfa Sazky Aleše Hušáka, jenž po valné hromadě skončil na infuzích (další v řadě po Dobešovi), čtvrtou pak vraždění v Libyi a pátou aféry pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Zde mě spontánně napadlo, že kdyby točil Lars von Trier své Království v Praze, jistě by si vybral právě tento institut. A nejen kvůli atmosféře (určitě by se zde našel nejeden orgán ve formaldehydu), nýbrž i pro zápletku. Každý díl by pak začal slovy: „Něco hodně divného se v této nemocnici děje.“ A proč jsem si zvolil tento námět já? To prozradím na konci.

Díl první

Říjen 2010 – přednosta Kliniky transplantační chirurgie profesor Miloš Adamec, lékař, jenž provedl přes tisíc úspěšných transplantací, prohlašuje, že se jeho protikandidát v konkurzu na místo šéfa kliniky dopustil plagiátorství. Podle něj doktor Jiří Froněk opsal práci o transplantacích střeva na potkanech od dvou pracovníků IKEM Ivana Matii a Petera Baláže. Titul Ph. D. tak údajně získal neprávem. Třebaže klinika s 300 transplantacemi ročně patří pod Adamcovým vedením k nejúspěšnějším v evropském kontextu, konkurz (ze zákona musel být vyhlášen) vyhrál Froněk; ač též špičkový doktor, zatím ani docent, ani profesor. Po zpochybnění jeho práce bylo výběrové řízení zastaveno a dosud nebylo uzavřeno.

Podobné obvinění z plagiátorství není v medicínském výzkumu, kde hrají roli přesná exaktní data, obvyklé. I proto vzbuzuje velkou pozornost. Na jedné straně Baláž a Matia z Adamcova týmu tvrdí, že Froněk měl ve své dizertaci použít bez jejich souhlasu výsledky experimentu na potkanech, který oni prováděli v letech 1998 až 2002 v Košicích. Tam také Baláž práci v roce 2005 obhájil. Na druhé straně Froněk, jenž působí na klinice v Anglii, obvinění po celou dobu odmítá: „Byla velmi závažně poškozena má osobní a pracovní čest. Toto poškození je do určité míry nevratné.“ S nápadem na výzkum přišel prý první a teprve později se k němu kolegové ze Slovenska přidali. Práci obhájil v Olomouci o něco dřív než Baláž.

Dizertace loni na podzim posuzoval bývalý šéf brněnského transplantačního centra profesor Jan Černý. V ČT uvedl, že „obě práce vyhodnocují stejný experiment na potkanech, se stejnou metodikou, se stejnými výsledky. I histologické obrázky jsou stejné. Jsou stejné jak cíle, tak závěry prací.“ Kdo ale opisoval? Baláž, nebo Froněk? Černý se spíš kloní k druhé variantě.

Díl druhý

Březen 2011 – je rozhodnuto. Froněk získal vědecký titul oprávněně, jeho dizertační práce byla původní. Sdělila to minulou středu odborná komise Lékařské fakulty olomoucké Univerzity Palackého. Froněk verdikt komise považuje za morální satisfakci. Potvrdil, že jeho zájem o vedoucí místo v IKEM, jež zatím zastává nadále Adamec, trvá. Šéf komise Jan Pirk po jednání řekl: „MUDr. Froněk obdržel titul Ph.D. na základě úspěšného složení státní doktorské zkoušky a obhajoby dizertační práce v souladu s tehdejšími platnými pravidly pro doktorský studijní program Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Rozhodnutí si v Olomouci vyslechl i Baláž. „Závěr komise mě v podstatě nepřekvapil. Jestli se obrátím na soud, v tuto chvíli nevím,“ řekl. Prostřednictvím právního zástupce předtím upozornil rektora UP a děkana Lékařské fakulty, že v komisi jsou zastoupeni školitelé Froňka, kteří jsou odpovědni za konečnou formu a obsah dizertační práce svého studenta. Tento postup univerzity udivil i předsedkyni Akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. A jsou zde další nesrovnalosti. Podle České lékařské komory, jež si nechala vypracovat posudek obou textů, má pravdu Baláž. „Z posudku vyplývá, že Froňkova práce je s největší pravděpodobností plagiát,“ uvedl šéf komory Milan Kubek.

Ředitel IKEM Jan Malý, jenž o stanovisko Lékařskou fakultu UP požádal, sdělil, že vezme na vědomí závěry komise. Konečné rozhodnutí o tom, kdo bude nakonec Klinice transplantační chirurgie šéfovat, zda Adamec, či Froněk, učiní Malý po úvaze v nejbližších dnech, a jak podotkl, seznámí s ním oba uchazeče i veřejnost.

Boj v IKEM

Vyhraje nejspíš Froněk. Je známo, že Adamec je kritikem Malého. Začátkem března média informovala, že v IKEM koluje ofocený e-mail, v němž vedení oslovuje advokátní kancelář s žádostí o odpovědi, jak se Adamce zbavit. „Mám ověřené informace, že hned první otázkou v mailu je, zda-li lze odvolat přednostu kliniky, tedy mne, bez udání důvodů. Za tuto odpověď je vedení IKEM ochotné zaplatit 40 tisíc korun,“ nechal se slyšet Adamec. Malý se nevyjádřil.

Na druhou stranu zatímco se blížil 16. březen, kdy komise v Olomouci očistila Adamcova protikandidáta Froňka, servery uvedly, že Malý (68) investoval do nemovitostí na prestižních adresách přes 10 milionů korun, jeho zástupce Ivan Netuka (37) zaplatil za luxusní nemovitosti podobnou částku. Oba manažeři odmítají o svém majetku mluvit. Není tedy zřejmé, z čeho domy, byty a apartmány pořídili. Z veřejně dostupných zdrojů nelze zjistit, zda oba měli poslední roky jiné příjmy než ty v nemocnici. Podle posledních neoficiálních informací se o majetky, které neodpovídají jejich oficiálním příjmům, zajímá protikorupční policie.

Možná že právě i tyto události stojí v pozadí plagiátorské aféry. Hádky mezi významnými lékaři IKEM a napadání zakázek. Kdo ví? Lze si jen domýšlet. Držme se proto raději faktů. Celou kauzu kolem dizertací sleduje i košická Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Právě na půdě tamní lékařské fakulty sporná část výzkumu na střevech potkanů vznikala. Její představitele ale Univerzita Palackého do komise nepřizvala. Není proto nemožné, že paralelní komise v budoucnu vznikne i na Slovensku. Vyloučené není ani to, že celá věc nakonec skončí u soudů, kterými si aktéři vzájemně vyhrožují. Ani Froněk ani Baláž se totiž nechtějí smířit s tím, že by stín plagiátorství ulpěl právě na nich.

Ať už spor o autorství práce a s ním související boj o místo šéfa Kliniky transplantační chirurgie skončí jakkoli, jedno je jisté – nejistota pacientů. I proto jsem si tento námět vybral. Jedna má pražská známá je totiž shodou okolností v registru čekatelů na ledvinu. A v novinách si přečetla, že když vedení Adamce odvolá, odejde s ním i část jeho týmu. Tedy ti, kteří jí mohou vrátit zdraví, normální život. Případný nový šéf Froněk by jistě také se svým týmem transplantaci zvládl. Je to rovněž machr. Ale jde o ty obavy. Nejen moje známá, ale i my všichni ostatní jsme z toho zkrátka tak trochu na nervy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít