Věra Jourová: V Komisi mi jdou nejlépe ženy

14. března 2015, 19:22 - Lucie Bednárová, EurActiv.cz
14. března 2015, 19:22

Jak se sžila se svým portfoliem, které zastává v Evropské komisi Jean-Claude Junckera? S jakými iniciativami letos přijde a jak se těší na spolupráci s bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou, která jí nabídla své zkušenosti? V exkluzívním rozhovoru pro EurActiv na to odpovídá eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Portfolio pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů, které zastáváte v Junckerově Komisi, je neobyčejně široké a zahrnuje celou škálu oblastí. Jak jste se s ním sžila?

Pokud vyjdu ze svého subjektivního pocitu, tak nejlépe mi jdou kupodivu ženy a lidská práva. Cítím, že tu mohu něco udělat a někam to posunout. Oblast justice je také velmi zajímává a je tu spoustu rozdělané práce. Počítám sice s tím, že občas narazím na odpor, protože plánuji některé změny, ale jsem na to připravená. U ochrany spotřebitelů chápu, že je nutné držet vysoké standardy, a stejně tak u ochrany dat.

Počítám s tím, že občas narazím na odpor, ale jsem na to připravená

Od minulého týdne s Vámi spolupracuje bývalá slovenská premiérka a socioložka Iveta Radičová. V čem Vám bude radit?

Iveta bude působit jako externí poradkyně. Její bohaté zkušenosti se budou hodit v celé řadě témat. Na prvním setkání jsme vedly dlouhou debatu o imigraci, jejích kořenech a sociologických aspektech a také o tom, jak se s tímto tématem vyrovnat. Příště budeme řešit mateřskou dovolenou a sladěni rodinného a pracovního života. Na spolupráci se velmi těším.

Na co se budete v letošním roce nejvíce soustředit?

Mezi priority pro letošní rok jednoznačně patří Úřad evropského veřejného žalobce a ochrana osobních dat. Musíme se posunout i ve směrnici O rovném zacházení a také ve směrnici Ženy v dozorčích radách.

Na podzim mě čeká setkání se zástupci členských států a klíčových neziskových organizací v oblasti lidských práv. Společně budeme hovořit nejen o toleranci a nediskriminaci, ale i o antisemitismu a protimuslimských náladách v EU. Musím se soustředit i na celou plejádu záležitostí, které se týkají vnitřní bezpečnosti. V dubnu budeme schvalovat bezpečnostní strategii EU, do níž budou moje zmíněné aktivity silně vstupovat.

Za velkou prioritu pro tento rok jste označila Úřad evropského veřejného žalobce, tedy instituci, od níž si Evropská komise slibuje pomoc v boji proti finančním podvodům. Předseda Komise Jean-Claude Juncker Vám uložil, abyste návrh dotáhla ke zdárnému konci tak, aby evropský prokurátor mohl být zřízen k roku 2016. Stále ale narážíte na určitý odpor některých členských států. Jak jste na tom s jejich přesvědčováním?

Z jednání Rady EU jsem získala dojem, že všichni máme jasno v tom, že tuto instituci potřebujeme. Oporu cítím i z Evropského parlamentu. I přesto, že některé státy stále mají na věc jiný pohled, mohu prohlásit, že postupujeme malými, ale jistými krůčky. Mým cílem je, aby Rada schválila finální text do prosince letošního roku.

O čem se v současnosti vedou hlavní jednání a kde nechcete ustoupit?

Řešíme především strukturu evropského veřejného žalobce, vazbu na národního delegovaného prokurátora, proces výběru a také rozdělení kompetencí. Budu trvat na tom, aby evropský prokurátor měl rozhodovací pravomoc ohledně toho, jak se dál naloží s případem, tedy zda se předá k příslušenému národnímu soudu, nebo se trestní stíhání zastaví atd.

Z mého pohledu je ovšem nejdůležitější, aby návrh zůstal v takové podobě, aby vůbec mělo cenu evropského žalobce zřizovat. Nesmíme dopustit, abychom návrh neustálým přijímáním kompromisů rozmělnili, a z celého modelu se tak stala prázdná schránka. Na paměti musíme neustále mít i to, že se bude jednat o proceduru, která bude zacházet s lidmi. Obviněný má svá práva, mj. na rychlý a spravedlivý proces. Je třeba udělat vše pro to, aby se to ještě více neprodloužilo a nezkomplikovalo.

Pokračování rozhovoru naleznete na webu EurActiv.cz


Čtěte také:

Jourová: Každou volnou chvíli věnuji EU

Věra Jourová: Nikdy nesázím na jednu kartu

Jourová vyhráno nemá. Europoslanci jí poslali desítky dalších otázek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít