Venkov je v předstihu

16. října 2007, 13:43 - Táňa Králová
16. října 2007, 13:43

Tomáš Révész

Zatímco operační programy pro čerpání evropských fondů teprve procházejí schvalovací procedurou Bruselu, český venkov je v předstihu. Má svůj vlastní sedmiletý program, pro který získal souhlas už před pěti měsíci. První peníze pomohou již letos v začátcích podnikání mladým farmářům, na účet jim je odešle Státní zemědělský intervenční fond. O podporách, které mohou využít zemědělci, podnikatelé na venkově a obce, hovořil týdeník EURO s ředitelem fondu Tomášem Révészem.

EURO: Na Program rozvoje venkova je pro sedm let určeno zhruba sto miliard korun. Kolik peněz můžete rozdělit na projekty přihlášené v letošních dvou kolech? RÉVÉSZ: Celkem je k dispozici více než 6,2 miliardy korun. Na projekty, přihlášené v červenci při prvním kole, můžeme vyplatit bezmála 1,9 miliardy korun. Z toho nejvíce peněz - téměř 900 milionů korun - pomůže zemědělcům při modernizaci nebo nové výstavbě stájí a investic do nových technologií v živočišné výrobě. Dalších více než 223 milionů korun jako pomoc v začátcích hospodaření dostanou dvě stovky mladých farmářů. Právě na jejich projekty vyplatíme první peníze. Na přelomu října a listopadu dostane každý zálohu půl milionu korun. Mladí farmáři se mohli sami rozhodnout, na co startovací příspěvek použijí. Někteří chtějí kupovat půdu, mnozí investují do moderní techniky, další nakoupí zvířata nebo opraví hospodářská stavení. Od 5. do 26. listopadu poběží druhé kolo pro předkládání projektů, a to na pozemkové úpravy, zpracování zemědělských produktů, investice do lesů, na různé nezemědělské podnikání, otevřou se také tituly na obnovu a rozvoj vesnic. Celkem bude možné rozdělit přes 3,6 miliardy korun. Dalších necelých 720 milionů korun je připraveno pro místní akční skupiny, které předloží svůj strategický plán Leader.

EURO: „Nebojte se velkých plánů“ zní slogan, doprovázející reklamu na Program rozvoje venkova. Dopadá výzva na úrodnou půdu, hodnotíte-li dosavadní zájem podnikatelů? RÉVÉSZ: Mohu potvrdit, že dopadá. Poptávka je většinou výrazně větší než vyčleněné finance. Největší převis je u mladých farmářů. Zhruba polovina z nich nebyla úspěšná, ale šanci dostanou v dalším kole, otevřeném pravděpodobně v únoru příštího roku. Napoprvé ale z mladých uspěli všichni, kteří hospodaří ekologicky. Jsou totiž při výběru projektů zvýhodněni. Bohužel nepotěšíme všechny žadatele, kteří podali projekty na výstavbu bioplynových stanic, protože tady vyhrazené finanční zdroje zdaleka nestačí. Totéž se dá říci o investicích do chovu hospodářských zvířat a do rostlinné produkce, na které by zemědělci rádi získali evropskou podporu.

EURO: Mohou o ni žádat také obce. V čem konkrétně na venkově uvidí efekt z těchto dotací? RÉVÉSZ: Poznají to především lidé, kteří tam žijí, ale i ti, kteří na venkov přijíždějí. Peníze půjdou na vybudování vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod, na dopravní infrastrukturu, ale také do služeb, na cestovní ruch, na nové podnikatelské aktivity. Dotace by měly přispět rovněž k tomu, že pohled na vesnice nebudou kazit chátrající opuštěné chlévy a další stavby. Očekáváme projekty, které nabídnou jejich revitalizaci nebo likvidaci a následně jiné využití. Předmětem podpory je i ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova. Když to shrnu, cílem je zlepšit život na venkově a zatraktivnit ho pro mladé lidi.

EURO: Za jak dlouho od podání žádostí se zájemci o dotace dozvědí, zda byli úspěšní? RÉVÉSZ: Naší snahou je, aby to bylo co nejdříve, nejpozději do šestnácti týdnů. Pokud jde o první červencové kolo, mladí zemědělci už vědí, na čem jsou, ostatní se to dozvědí nejdéle do poloviny listopadu. Abychom vyřizování žádostí maximálně zjednodušili, chystáme možnost nahrazení výpisu z obchodního rejstříku i jiných osvědčení právního statusu elektronickou formou. Cílem je, aby žadatelé dodávali co nejméně příloh, nemuseli obíhat spoustu úřadů, protože řadu údajů si budeme moci díky propojení různých registrů zjistit a zkontrolovat sami.

EURO: Letos, kdy program začíná, jsou výzvy k přijímání projektů vyhlašovány víceméně nahodile. Nebude v tom v dalších letech trochu systém, což by veřejnost jistě uvítala? RÉVÉSZ: Pro kola otevíraná od příštího roku připravujeme ve spolupráci s ministerstvem zemědělství harmonogram pravidelných termínů, který by žadatelům umožnil plánovat investiční záměry s předstihem. Předpokládáme, že v každém roce se budou vyhlašovat tři kola – uvažujeme o únoru, červnu a říjnu.

EURO: Pro příští rok má váš fond dostat ze státního rozpočtu o stovky milionů korun méně než letos. Neohrozí to čerpání evropských peněz? RÉVÉSZ: V rozpočtu na rok 2008 nám v této chvíli chybí 290 milionů korun, stále ale jednáme. Návrh totiž nevzal v úvahu nárůst počtu pracovníků ze 750 o dalších 150, přijatých právě pro zavedení Programu rozvoje venkova. Kdybychom chybějící finance nedostali, nebylo by přímo ohroženo čerpání evropských peněz, ale museli bychom zpomalit rozvoj informačního systému. Žadatelé by pak neměli ten komfort, jaký pro ně připravujeme. To znamená, že dodají jeden vyplněný formulář a ostatní bude na nás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít