Velký comeback hrnce se spirálou

10. března 2008, 00:00 - Libuše Frantová
10. března 2008, 00:00

REMOSKA - Pekly v ní úspěšně naše maminky i babičky, v minulosti nechyběla snad v žádné české domácnosti. Načas ji sice vystrnadily nové kuchyňské elektrospotřebiče, ale mnozí se k jednoduchému tradičnímu tuzemskému výrobku znovu vracejí.

Přes padesát let stará remoska nyní sklízí úspěch i ve světě. Je jediným typicky českým kuchyňským výrobkem, který dosáhl takového úspěchu za hranicemi.

Proč tak slavný návrat? Koláče, buchty nebo bábovky připravené v remosce není možné upéct v mikrovlnných nebo horkovzdušných troubách. Remoska navíc umí všechno – nejen péci a zapékat, ale i dusit, smažit, grilovat, ohřívat, rozmrazovat a rozpékat. Navíc je díky nízké spotřebě elektrické energie nejlevnějším spotřebičem pro přípravu všech druhů jídel.

Konkurenci nemá ani v jednoduchosti obsluhy, údržby a dlouhé životnosti. A co je při dnešní oblibě zdravého stravování důležité – jídlo je nejen chutné a šťavnaté, ale zachovává si i biologickou hodnotu.

Historie remosky začala v polovině padesátých let v pražských Vysočanech. Tvůrcem malé elektrické pečicí nádoby, která je vyhřívána topnou spirálou ve víku, byl Oldřich Homuta. Roku 1957 se rozjela sériová výroba remosky v městečku Kostelec nad Černými lesy. Ochrannou známku získala v roce 1964. Nový výrobek si brzy podmanil srdce českých kuchařek. V letech 1957 až 1991 se ho vyrobily a prodaly téměř tři miliony.

Zastvení výroby byl omyl

Když na počátku 90. let český trh ovládly nové kuchyňské elektrospotřebiče – mikrovlnky a horkovzdušné trouby – usoudil tehdejší výrobce – českobrodská Karma – že remoska, v níž pekly tři generace hospodyněk, nemá šanci uspět v konkurenčním prostředí, a výrobu zastavil. Jak se ukázalo, byl to velký omyl!

Licenci na výrobu remosky koupil v roce 1994 Jiří Blažek a o rok později zahájil výrobu. Pomohla prý náhoda.

„Blažek byl vyučený elektrikář. Známý ho požádal, zda by mu opravil rozbitou remosku a ten při shánění náhradních dílů zjistil, že se remoska přestala vyrábět a podnik prodává ochrannou známku,“ popisuje historii Ivo Svoboda z dnešní firmy Remoska, s. r. o., ve Frenštátu pod Radhoštěm. Blažek si vzpomněl, jak jeho maminka nedala na remosku dopustit, a rychle se rozhodl. Většina lidí kolem něj vůbec nevěřila tomu, že by výroba nějakého hliníkového hrnce z dob babiček a maminek mohla mít v nové době úspěch. Ale stejně jako původní výrobce se velmi spletli.

První roky sice nebyly pro podnikatele Blažka jednoduché. Po rozpadu trhu v socialistickém bloku a době, kdy Češi prahli po západním zboží a všechno „staré“ z dob totality zatracovali, bylo třeba znovu najít cestu ke spotřebitelům. „Museli jsme zefektivnit a reorganizovat výrobu. Do společnosti přistoupil nový společník Jaroslav Uličník, který stanovil nové ekonomické podmínky výroby a distribuce,“ uvádí Svoboda. Remoska také dostala nový kabát. V roce 1999 začala firma investovat do nových technologií a získala licenci firmy DuPont na použití nepřilnavého materiálu TeflonRClassic pro povrchovou úpravu mísy a topného víka místo dřívějšího hliníku. „To byl ohromný úspěch. Remoska se tak dostala kvalitou o třídu výš.“

Pečicí hrnec je slavný i v cizině

Firma začala výrobek nabízet i na zahraničních trzích. Nejprve na Slovensku, v Polsku, později ve Velké Británii, Německu, Švédsku, Kanadě, USA a Austrálii. Úspěch v cizině, hlavně ve Velké Británii, byl nečekaný.

Britský magazín Good Housekeeping udělil v roce 2001 remosce z Frenštátu pod Radhoštěm cenu za nejprodávanější kuchyňský elektrospotřebič roku. Společnost Remoska zdvojnásobila svoji dosavadní výrobu a víc než polovinu svých výrobků nyní vyváží. Zdá se, že tradiční česká značka Remoska má budoucnost jistou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít