Velký bratr vidí i do chlévů

20. ledna 2008, 17:49 - Táňa Králová
20. ledna 2008, 17:49

Sedláci zahájili odboj proti byrokratické hydře

Řidiči, nezapomněli jste poslat policii hlášení, že dodržujete silniční předpisy? Majitelé psů, odevzdali jste na veterinární správě podepsané dobrozdání, že neporušujete zákon na ochranu zvířat proti týrání? Zemědělci, doručili jste kontrolnímu ústavu prohlášení, že plníte podmínky unijního nařízením o hygieně krmiv? Nebo snad slyšíte o těchto povinnostech prvně? Klid. První dvě upomínky jsou předčasné, aktuální je „jen“ ta třetí, ale co není, může být…

Hlásím, že plním!

Přehnanou úřednickou péči, přerůstající až do absurdit, nechtějí už dál podstupovat soukromí zemědělci, jejich asociace proto zahajuje antibyrokratický odboj. Poslední kapkou, která vedla k jeho vyhlášení, byla nová povinnost – odevzdat nejpozději do prvního ledna „prohlášení o plnění podmínek stanovených nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 183/2005, kterým se stanoví požadavky na hygienu krmiv“. Učinit tak museli u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) všichni takzvaní provozovatelé krmivářských podniků. „Jsou to v podstatě všichni zemědělci, nejen ti, kteří si pro svá zvířata vyrábějí krmiva, ale i ti, kteří žádná zvířata nemají a krmiva nevyrábějí. Pěstují však pšenici, a když nevyjde její kvalita, neprodají ji jako potravinářskou, ale ke krmení,“ vysvětluje tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Papírové „bezpečí“.

„Chceme upozornit na nesmyslnou byrokracii, která v našem zemědělství roste neuvěřitelným tempem. Platí přece zákony, nařízení, vyhlášky a normy, proč tedy na zvláštním formuláři ujišťovat státní úřad, že dodržuji nařízení?“ poukazuje Šebek na vrcholek ledovce. Má-li být dohled nad celým potravním řetězcem od chléva po stůl bez nejmenší skulinky, nesmí se opomíjet ani dozor státní instituce, teprve pak může být papírový potravní řetězec bezpečně uzavřen, usoudili v asociaci. „Ať také ÚKZÚZ dává zemědělcům písemné hlášení o tom, že dodržuje zákony. Připravili jsme proto formulář, který nyní sedláci státní instituci posílají, aby jim potvrdila, že bezchybně a racionálně funguje v zájmu daňového poplatníka,“ popisuje tajemník asociace začátek odboje s prvky recese.

My ne, to unie.

„My můžeme jen trpělivě odepisovat, že chápeme tuto administrativní zátěž, ale nevymysleli jsme si ji. Prohlášení vyžaduje evropské nařízení a dle našich informací ho odevzdávají i jinde, nechceme něco navíc,“ tvrdí ředitel ÚKZÚZ Jaroslav Staňa. Současně přiznává, že onen papír nemá praktický smysl, a když ho někdo ústavu nedodá, pokuta ho nečeká. Správně by ale od něj krmné obilí neměl koupit výrobce krmných směsí, který za takovou mezeru v „dosledovatelnosti“ může dostat sankci. ÚKZÚZ žádnou bumážku sedlákům podepisovat nemíní. „Nám taková povinnost ze žádného předpisu nevznikla,“ odpovídá Staňa.

Nedohledatelný rozum.

„Je to jako se vším u nás – požadavky na velké podniky se naroubují na malé sedláky, které úřední mašinerie natolik otráví, že raději skončí,“ poznamenává Šebek. V procesu sledování nezávadnosti potravin, které neopomíjí pole a chlévy, je určitá evidence nutná. Ve změti paragrafů je ale leckdy těžké dohledat zdravý rozum evropských a českých úředníků. Hlavně že si umí posvítit na všechny unijní ovečky, ale co když se krmné obilí doveze třeba z Ukrajiny. Kdo tam kdy při nějakém průšvihu dopátrá konkrétního pěstitele pšenice? Pro spotřebitele je důležité, že maso, mléko, vejce a výrobky z nich kontrolují veterináři a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Teď se zdá, že sedláci budou mít v odboji důležitého spojence – resortního ministra Petra Gandaloviče. „Souhlasím, že během prvního roku ve funkci jsem v debyrokratizaci nebyl razantní, což mi řada lidí vyčítá. Řešil jsem jiné priority, ale teď se chceme pustit do revize veškeré zemědělské legislativy,“ slibuje Gandalovič. Přiznává, že do připravovaných legislativních norem se mu úředníci častokrát snaží protlačit věci, které po nás EU vůbec nechce. Nikoli zaplevelená pole, ale zaplevelené právo je problémem českého i evropského zemědělství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít