Velký bratr vidí i do chlévů

20. ledna 2008, 17:49 - Táňa Králová
20. ledna 2008, 17:49

Sedláci zahájili odboj proti byrokratické hydře

Řidiči, nezapomněli jste poslat policii hlášení, že dodržujete silniční předpisy? Majitelé psů, odevzdali jste na veterinární správě podepsané dobrozdání, že neporušujete zákon na ochranu zvířat proti týrání? Zemědělci, doručili jste kontrolnímu ústavu prohlášení, že plníte podmínky unijního nařízením o hygieně krmiv? Nebo snad slyšíte o těchto povinnostech prvně? Klid. První dvě upomínky jsou předčasné, aktuální je „jen“ ta třetí, ale co není, může být…

Hlásím, že plním!

Přehnanou úřednickou péči, přerůstající až do absurdit, nechtějí už dál podstupovat soukromí zemědělci, jejich asociace proto zahajuje antibyrokratický odboj. Poslední kapkou, která vedla k jeho vyhlášení, byla nová povinnost – odevzdat nejpozději do prvního ledna „prohlášení o plnění podmínek stanovených nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 183/2005, kterým se stanoví požadavky na hygienu krmiv“. Učinit tak museli u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) všichni takzvaní provozovatelé krmivářských podniků. „Jsou to v podstatě všichni zemědělci, nejen ti, kteří si pro svá zvířata vyrábějí krmiva, ale i ti, kteří žádná zvířata nemají a krmiva nevyrábějí. Pěstují však pšenici, a když nevyjde její kvalita, neprodají ji jako potravinářskou, ale ke krmení,“ vysvětluje tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Papírové „bezpečí“.

„Chceme upozornit na nesmyslnou byrokracii, která v našem zemědělství roste neuvěřitelným tempem. Platí přece zákony, nařízení, vyhlášky a normy, proč tedy na zvláštním formuláři ujišťovat státní úřad, že dodržuji nařízení?“ poukazuje Šebek na vrcholek ledovce. Má-li být dohled nad celým potravním řetězcem od chléva po stůl bez nejmenší skulinky, nesmí se opomíjet ani dozor státní instituce, teprve pak může být papírový potravní řetězec bezpečně uzavřen, usoudili v asociaci. „Ať také ÚKZÚZ dává zemědělcům písemné hlášení o tom, že dodržuje zákony. Připravili jsme proto formulář, který nyní sedláci státní instituci posílají, aby jim potvrdila, že bezchybně a racionálně funguje v zájmu daňového poplatníka,“ popisuje tajemník asociace začátek odboje s prvky recese.

My ne, to unie.

„My můžeme jen trpělivě odepisovat, že chápeme tuto administrativní zátěž, ale nevymysleli jsme si ji. Prohlášení vyžaduje evropské nařízení a dle našich informací ho odevzdávají i jinde, nechceme něco navíc,“ tvrdí ředitel ÚKZÚZ Jaroslav Staňa. Současně přiznává, že onen papír nemá praktický smysl, a když ho někdo ústavu nedodá, pokuta ho nečeká. Správně by ale od něj krmné obilí neměl koupit výrobce krmných směsí, který za takovou mezeru v „dosledovatelnosti“ může dostat sankci. ÚKZÚZ žádnou bumážku sedlákům podepisovat nemíní. „Nám taková povinnost ze žádného předpisu nevznikla,“ odpovídá Staňa.

Nedohledatelný rozum.

„Je to jako se vším u nás – požadavky na velké podniky se naroubují na malé sedláky, které úřední mašinerie natolik otráví, že raději skončí,“ poznamenává Šebek. V procesu sledování nezávadnosti potravin, které neopomíjí pole a chlévy, je určitá evidence nutná. Ve změti paragrafů je ale leckdy těžké dohledat zdravý rozum evropských a českých úředníků. Hlavně že si umí posvítit na všechny unijní ovečky, ale co když se krmné obilí doveze třeba z Ukrajiny. Kdo tam kdy při nějakém průšvihu dopátrá konkrétního pěstitele pšenice? Pro spotřebitele je důležité, že maso, mléko, vejce a výrobky z nich kontrolují veterináři a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Teď se zdá, že sedláci budou mít v odboji důležitého spojence – resortního ministra Petra Gandaloviče. „Souhlasím, že během prvního roku ve funkci jsem v debyrokratizaci nebyl razantní, což mi řada lidí vyčítá. Řešil jsem jiné priority, ale teď se chceme pustit do revize veškeré zemědělské legislativy,“ slibuje Gandalovič. Přiznává, že do připravovaných legislativních norem se mu úředníci častokrát snaží protlačit věci, které po nás EU vůbec nechce. Nikoli zaplevelená pole, ale zaplevelené právo je problémem českého i evropského zemědělství.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít