Velký bratr nemluví pravdu

14. listopadu 2005, 00:00 - Kamil Pokorný
14. listopadu 2005, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na článek "Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha", zveřejněný v Profitu č. 45/2005) Nemám nic boji proti velkému vlivu státních institucí nebo velkých nadnárodních firem. Přesto jsem z akce Big Brother Awards rozpačitý. Anticeny byly údajně uděleny za porušování soukromí občanů.

HLASY ČTENÁŘŮ (reakce na článek „Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha“, zveřejněný v Profitu č. 45/2005)

Nemám nic boji proti velkému vlivu státních institucí nebo velkých nadnárodních firem. Přesto jsem z akce Big Brother Awards rozpačitý. Anticeny byly údajně uděleny za porušování soukromí občanů. Nejméně ve dvou případech se však domnívám, že kritizované jednání směřuje spíše k zajištění většího bezpečí. Největším komerčním slídilem se stala společnost Tesco kvůli možnému zavádění RFID čipů do zboží. Proboha, co je na tom špatného? RFID čipy přispějí k odstranění front u pokladen, protože -na rozdíl od dosavadního čtení čárových kódů - bude stačit pokladnou pouze pomalu projet a „najednou“ se sejmou všechny ceny. Systém dokonce upozorní i na další údaje, které čárové kódy nedokáží rozlišovat, například prošlou dobu spotřeby. A samozřejmě bude lepší i evidence zboží - na skladě totiž půjde „on-line“ sledovat, že zboží z regálů už opustilo prodejnu a je tedy nutné ho doplnit. Organizátoři Big Brother Awards možná považují za porušení soukromí ten fakt, že případný zloděj nebude tušit, že ochrana zboží díky RFID je dokonalejší než díky čárovým kódům. Ale chceme snad chránit zloděje? Každý, kdo se vědomě rozhodne porušit zákon, si nezaslouží toleranci. Naopak. Podobné je to také s udělením anticeny městu Praha za instalaci kamerového systému do pražských ulic. Má firma sídlí v centru města a od té doby, co prostor ulice a parkoviště nonstop sleduje kamera, výrazně klesly počty krádeží a vandalismu (jak u vstupu do prodejny, tak ve vztahu k zaparkovanému autu). Kdo na ulici nedělá nic nezákonného, ten se nemá čeho bát. Vždyť stejně jako kamera ho přece mohou vidět desítky kolemjdoucích lidí. Kamil Pokorný, Praha 2 Společnost Czech Credit Bureau (CCB), která je organizátorem bankovního a nebankovního úvěrového registru, se koncem října stala jedním z „držitelů“ anticeny Big Brother Awards. V odůvodnění, proč CCB jednu z těchto cen získala, uvedli organizátoři zjevné nepravdy, které se objevily i v posledním vydání časopisu Profit. Podle Velkého bratra mají v obou databázích být „snadno dohledatelné citlivé údaje, které lidé poskytli při žádosti o úvěr - například jaké osoby s nimi žijí ve společné domácnosti či výše příjmů“.

Toto tvrzení organizátorů je naprosto nepravdivé! V obou databázích jsou kromě jména, rodného čísla a adresy také základní informace o platební morálce. Je tam počet existujících úvěrových smluv, výše jednotlivých úvěrů a splátek, historie splácení těchto závazků a informace o zajištění závazků. Registr dále obsahuje údaje o tom, zda osoba právě žádá o nějaký úvěrový produkt. Jak by z tohoto někdo dokázal dohledat, jaká je výše vašich příjmů nebo kdo s vámi žije ve společné domácnosti, ví snad jen Velký bratr. Nejostudnější je, že organizátoři i přes veškerou naši snahu o argumentaci odmítají tyto nepravdivé a zavádějící informace uvést na pravou míru.

Pavel Kočiš, Madison PA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít