Velké zlevňování nečekejte

19. ledna 2009, 00:00 - Jan Němec
19. ledna 2009, 00:00

Český telekomunikační úřad sníží do ledna 2010 maximální výši operátorských poplatků za volání do mobilních sítí až o třetinu.

Jak se snížení promítne do koncových cen, zatím není jasné. Do hry však může vstoupit ještě Evropská komise. Ta navrhuje srazit poplatky až o sedmdesát procent.

Volání na mobilní telefony by mohlo zlevnit. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž na začátku letošního roku oznámil snížení takzvaných terminačních poplatků za volání do mobilních sítí. Ty se postupně sníží o třetinu. Výše poplatku by měla klesnout ze současných 2,99 korun až na 1,96 koruny za minutu od 1. ledna 2010. „Snížením velkoobchodních cen se úřad snaží vytvořit prostor i pro snížení cen pro koncové uživatele u volání do mobilních sítí,“ říká v souvislosti se změnami mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková. Terminační poplatky si platí jednotliví mobilní operátoři za volání do svých sítí. Týkají se však i volání na mobil z pevné linky nebo internetové telefonie.

Velká trojka příliš zlevňovat nebude

Telekomunikační operátoři se ke snížení terminačních poplatků staví různě. Zatímco T-Mobile, Vodafone a Telefónica O2 jsou s hodnocením dopadů změn opatrní, ostatní operátoři, včetně těch internetových, slibují rychlé promítnutí do cen pro zákazníky. Mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický snížení cen nevyloučil. „Vodafone vítá každou změnu, která má pozitivní dopad na zákazníka. Snížení mezioperátorských poplatků mezi takové změny patří,“ říká Čepický.

Také podle mluvčího Telefóniky O2 Vlastimila Sršně je nyní o dopadech na koncové ceny předčasné spekulovat. „Snížení ceny terminace znamená na jedné straně snížení nákladů, na druhé straně ale zároveň pokles výnosů. Otázka stanovení ceny vychází spíše z nabídky a poptávky na trhu,“ podotýká Vlastimil Sršeň. Podobně reaguje i mluvčí T-Mobile Jitka Pajurková. Podle ní v tuto chvíli nelze vývoj cen jednoduše odhadnout, protože propojovací poplatek je jen částí celkových nákladů. „Koncovou cenu ovlivňuje celá řada faktorů, jedním z nich je i situace na telekomunikačním trhu, který je dostatečně konkurenční. Rozhodnutí ČTÚ musíme samozřejmě respektovat a budeme se jím řídit,“ dodala.

Naproti tomu alternativní operátoři vítají, že se snížením poplatků vyrovná nerovnováha mezi cenami za volání z pevné linky na mobil a z mobilu na pevnou linku. Doposud bylo totiž volání z pevné linky na mobil výrazně dražší. „Čekali jsme na toto rozhodnutí velmi dlouho a jsme toho názoru, že mohlo přijít i dříve. Na druhou stranu jsme velmi rádi, že i přes dlouhodobý odpor některých operátorů byly tyto terminační poplatky do mobilních sítí konečně sníženy na rozumnou úroveň,“ komentuje snížení cen mluvčí operátora GTS Novera Pavel Kaidl. „I když nejsme příznivci regulace, pak pokud ČTÚ návrh schválil, tak to jistě přinese benefity našim zákazníkům, kteří mohou očekávat, že budou platit nižší ceny,“ dodává mluvčí operátora Volný Alžběta Šťastná.

Snížení poplatků si pochvaluje i nejmladší operátor. U:fon má totiž prozatím relativně málo zákazníků, a ti proto volají do ostatních mobilních sítí velmi často. Operátor, lákající hlavně na velmi levné volání, proto snížení cen plánuje. „U:fon vítá regulátorovo rozhodnutí snížit propojovací poplatky a přijímá tento krok velice pozitivně. Z pohledu zákazníka bychom tuto změnu preferovali ještě o něco dříve, ale je důležité, že se tak nyní děje. U:fon velice rád tuto úsporu přenese na zákazníky, kteří tak budou volat ještě výhodněji než doposud,“ říká Lukáš Antoš, marketingový ředitel U:fona.

Na snížení cen volání na mobily se mohou těšit i klienti operátorů nabízejících internetové volání (VoIP). Jeho poskytovatelé své klienty lákají také zejména na velmi nízké ceny. „Snížení propojovacích poplatků brzy promítneme do sazeb našim koncovým zákazníkům a velkoobchodním partnerům. Cenové podmínky a přesné termíny změn těchto podmínek v tuto chvíli ladíme a nastavujeme,“ potvrzuje generální ředitel společnosti IPEX Petr Chruňák. Přesto podle něj existuje prostor pro ještě výraznější snížení poplatků. „Snížení o přibližně 30 procent považujeme za razantní. Přesto se domníváme, že existuje dostatek prostoru pro budoucí snížení těchto poplatků, aniž by to narušilo trh s mobilními službami,“ dodává Chruňák.

Unie chce srazit poplatky ještě níže

Vysoké terminační poplatky v unijních zemích vadí i Evropské komisi. Vedle snižování cen roamingu se proto evropští úředníci snaží docílit také zlevnění volání mezi jednotlivými operátory. Oproti opatření ČTÚ však Evropská komise navrhuje ještě daleko razantnější snížení poplatků za terminaci. „Dovolujeme si upozornit na jistý rozpor mezi českým regulátorem, který navrhuje nižší poplatky finálně o 35 procent, a Evropskou unií, která plánuje poplatky snížit až o 70 procent,“ upozorňuje i mluvčí společnosti Volný Alžběta Šťastná.

Evropská komise, respektive eurokomisařka Viviane Redingová, proto navrhuje snížit ceny za volání mezi mobilními sítěmi ze současných průměrných devíti eurocentů na dva, což je přibližně 50 haléřů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít