Velké nanebevzetí

30. ledna 2008, 12:49 - Benjamin Kuras
30. ledna 2008, 12:49

Expremiér Británie se stal poradcem investiční banky JP Morgan a katolíkem

Šéf investiční banky JP Morgan Jamie Dimon, když oznamoval nástup Tonyho Blaira do funkce poradce na částečný úvazek, řekl: „Jen hrstka lidí má znalosti a známosti jako Blair. Bude pro nás velkým přínosem.“ A Blair, angažovaný za milion dolarů (odhad amerických odborníků), či dokonce čtyři miliony dolarů (informace britského Daily Telegraphu jako dva miliony liber), aniž se kdy bude muset ukázat v kanceláři, se už „těší“, že bude bance „radit, jak přistupovat k těm obrovským politickým a ekonomickým změnám, které přináší globalizace“.
Ne že by měl velké zkušenosti s bankovnictvím, připomněli Blairovi někdejší kolegové v Labouristické straně, vyčítající mu všelijaké nečisté motivy včetně chamtivosti. Ale „já jsem se vždycky o ekonomii zajímal“, ujistil Blair všechny pochybovače, závistivce a nepřejícníky, že bude mužem na pravém místě.

Strmý pád.

Pravda, tolik se o tu ekonomii zajímal, že za jedenáct let svého vládnutí stáhl Británii na žebříčku Heritage Index of Economic Freedom (HIEF) ze čtvrtého místa, kde byla v roce 1997, na dnešní desáté. Ten nejstrmější pád nastal v posledních dvou letech z tehdy ještě místa pátého. Předstihly ji kromě tradičních vůdců USA, Hongkongu a Singapuru nejen Francie, Kanada, Švýcarsko a Austrálie, ale i Chile a Irsko, které se vyhouplo na třetí místo. Shodila ji Blairova (a Brownova) politika vysokého zdaňování, rozšiřování veřejného sektoru, státní výdaje dosahující 45 procent HDP a rozpočtový deficit 5,7 procenta HDP. Podle bodování HIEF, které bere v úvahu širokou škálu klíčových ukazatelů ekonomických a politických, Británie vypadla z první třídy ekonomik „plně svobodných“ do druhé „většinou svobodných“, kde sousedí s Německem, Japonskem, Bahrajnem, Trinidadem a Arménií.

Strategické rady.

Skoro jako by JP Morgan chtěl předat svoje místo na špici jiným a sestoupit z druhého či třetího místa světových investorů na desáté. Jiné ekonomické zkušenosti mu Blair ze svých dosavadních výsledků nabídnout nemůže. Proto také JP Morgan nemluví o angažmá ekonomickém, nýbrž o „strategických radách a vhledu do globálních politických záležitostí a vznikajících trendů“. Dostatečně vágní fráze na to, aby bylo jasné, že se po Blairovi nebude chtít moc více než tu a tam přivést nového klienta s investiční příležitostí.

Zajímavé klientské portfolio.

Blair se stále těší mezinárodní popularitě nejúspěšnějšího politika naší generace (déle než jedenáct let dnes vládnou už jen diktátoři), a přestože vedl jednu z nejlevicověji vládnoucích vlád, mnozí ho řadí mezi politiky pravicové. Jednak proto, že šel s Bushem do Iráku, a jednak proto, že ze soukromého podnikání nic neznárodnil, jen je daňově „zmáčkl, až pecky skřípou“, jak praví anglické úsloví. Velkým korporacím, o jejichž finanční podporu se ucházel, umožnil vesele vydělávat na veřejných zakázkách, takže si mezi nimi nasbíral hodně vlivných přátel, z nichž může Morganu sestavit zajímavé klientské portfolio.
Ostatně nejen Morganu. Už dal také najevo, že JP Morgan je jen jeho první angažmá v soukromém sektoru a že by mohla následovat další „malá hrstka“ podobných. A globalizace je jeho koníček i forte. „Vždy jsem se zajímal o obchod a dopad globalizace. Dnes se politika a ekonomie velmi silně prolínají v různých částech světa včetně vznikajících trhů,“ vysvětlil v interview pro Financial Times.

Široký záběr.

Blairův tematický a profesní záběr po odchodu z funkce premiéra je krkolomně široký a míří k multimilionovým příjmům. Ve své mezinárodněpolitické úloze zvláštního vyslance pro Blízký východ s výší platu nezveřejněnou se už proslavil návrhem, aby se začalo jednat s „umírněnými elementy“ v Hamasu, než ho sám palestinský předák Mahmúd Abbás pokládal za nutné upozornit, že v Hamasu žádné umírněné elementy nejsou. Už také rozjel soukromé přednáškové turné, na němž zatím vydělal za jednu přednášku v Číně půl milionu dolarů, za dalších několik přednášek jinde po dvou stovkách tisíc. Spolupředsedá Ekonomickému fóru v Davosu, to ale prý bezplatně. Uchází se seriózně o šanci stát se prvním prezidentem EU a eurofunkcionáři se už dali slyšet, že z jejich strany „mu nic nestojí v cestě“ a že jeho prezidentství by nevytvářelo konflikt zájmů s jeho funkcemi v soukromém sektoru. Jeho kandidaturu schvaluje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Důstojný roční plat.

Za dosud nenapsané memoáry už má od britského nakladatele podepsanou zálohu pěti milionů liber. A proto si Daily Telegraph už troufl spočítat Blairův letošní roční plat takto (v britských librách): pět milionů za memoáry, dva miliony od JP Morganu, dva miliony za další poradní korporační služby, 1,2 milionu z přednášek, 117 500 premiérský a poslanecký důchod, 90 tisíc na provoz kanceláře bývalého premiéra a 200 tisíc plat prezidenta EU. Celkový příjem 10,6 milionu liber čili 360 milionů korun. Akorát tak na důstojné úrovni s bývalým premiérem českým, který se však Blairovi může vysmát, protože už za své peníze nemusí přednášet, psát memoáry ani radit bankám a Blízkému východu, ani prezidentovat Evropské unii. A směšná částka ve srovnání s kapitány českého byznysu.

Konexe ve Vatikánu.

Ale i ty možná ještě stačí dohnat. Jednou z mála užitečných a využitelných konexí, která mu ještě jako anglikánovi chyběla, byl Vatikán. I ten jistě bude potřebovat zkušeného poradce. A proto se Blair hned po odchodu z funkce premiéra stal katolíkem. Nechtěl tím prý předtím zatěžovat veřejnost a komplikovat vládnutí, neboť nepsaná britská ústava pokládá katolictví stále za cizáckou záškodnickou činnost.

Popisek: Další vítaná pomoc. Kandidaturu britského expremiéra Tonyho Blaira (vpravo) na funkci prvního prezidenta EU podporuje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít