Velké firmy se spojily a volají po transparentních zakázkách

13. října 2010, 16:39 - Profit
13. října 2010, 16:39

Zástupci českých a mezinárodních společností působících v České republice se sešli u kulatého stolu a vyjádřili záměr společně postupovat ve snaze zvýšit transparentnost veřejných zakázek v České republice a podílet se na připravované novele zákona o veřejných zakázkách. Součástí setkání byly i přípravné práce na etickém kodexu pro uchazeče veřejných zakázek, jehož schválení se předpokládá během listopadu.

Foto: Siebert Martin

Zástupci předních českých a mezinárodních společností zasedli ke kulatému stolu, aby zahájili spolupráci při společné iniciativě, která si klade za cíl zvýšit transparentnost veřejných zakázek v České republice. Vedle práce na stanovách iniciativy byla součástí úvodního setkání i diskuze nad připravovanou novelou zákona o veřejných zakázkách a návrhem etického kodexu, kterým by se vyhlašovatelé i uchazeči veřejných výběrových řízení měli řídit.

Členové iniciativy také vyjádřili vůli úzce spolupracovat s Platformou pro transparentní veřejné zakázky, která se snaží kultivovat české prostředí ze strany zadavatelů veřejných zakázek a vyhlašovatelů výběrových řízení. „Naše iniciativa se na ten samý úkol dívá z jiného úhlu - pohledem firem, které ve výběrových řízeních vystupují v roli uchazečů a předkladatelů nabídek. Je nezbytné, aby se na kultivaci českého prostředí podílely obě strany společně,“ řekl Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice.

Kulatý stůl ředitelů a zástupců významných společností zahrnuje společnosti BAYER,s.r.o., Čepro, a.s., E.ON Česká republika, s.r.o., Johnson & Johnson, s.r.o., MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o., Siemens, s.r.o., Skanska a.s., T-Mobile Czech Republic, a.s. Členy tohoto volného sdružení jsou i zástupci Česko-německé průmyslové a obchodní komory a Americké obchodní komory v České republice. Další setkání u kulatého stolu proběhne počátkem listopadu, během kterého by mělo být odsouhlaseno finální znění připravovaného etického kodexu a představeni další členové tohoto volného sdružení generálních ředitelů a zástupců českých a mezinárodních společností.

Vyzýváme další firmy, aby se k této iniciativě přidali. Kulatý stůl je otevřen všem společnostem, které sdílejí stejné etické hodnoty a chtějí přispět k vytvoření kultivovaného a transparentního prostředí v oblasti veřejných zakázek v České republice,“ dodal Jiří Pavlíček, generální ředitel Johnson&Johnson, s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít