Velká vládní aukce

20. března 2008, 17:29 - István Lékó
20. března 2008, 17:29

Credit Suisse odhaduje, že stát z prodeje získá 2,8 miliardy eur

Ministerstvo dopravy a resort financí minulý týden obdržely rozsáhlou studii investiční banky Credit Suisse o prodeji Letiště Praha. Z materiálu vyplývá, že pokud vláda chce maximalizovat výnos z privatizace, zlepšit konkurenceschopnost a potenciál růstu Letiště Praha a zároveň minimalizovat rizika pro stát, nejvhodnějším způsobem je přímý prodej až stoprocentního podílu. Negativním faktorem tohoto takzvaného aukčního řešení je politicky citlivý proces se značnou lobbistickou aktivitou. Credit Suisse celkovou hodnotu Letiště Praha odhaduje až na 2,8 miliard eur. Nový vlastník se na letišti v Ruzyni může objevit už na jaře příštího roku. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Natěšení bankéři

Finanční a právní poradce státu by měl být dle doporučení Credit Suisse ve veřejné soutěži vybrán do poloviny června. Dle informací týdeníku EURO bude chtít státu radit řada investičních bank, nejen například JP Morgan, Rothschild, UniCredit CA-IB, Merril Lynch, Deutsche Bank, UBS, Erste Corporate Finance, ale také Credit Suisse, která nyní navrhovala vládě možné způsoby a postupy při privatizaci.
Poslední fáze soutěže má být zahájena začátkem srpna, kdy potenciální investoři budou vyzváni k vyjádření zájmu. Závazné cenové nabídky se očekávají v polovině ledna 2009. Rozhodnutí o novém majiteli Letiště Praha má padnout v polovině února příštího roku.

Vláda a Praha chtějí peníze hned

Už ale i tendry na výběr finančního a právního poradce budou velice tvrdé a zřejmě se neobejdou bez tlaku různých lobbistických skupin. Je logické, že Credit Suisse by mandát na straně prodávajícího ráda získala, ale informace z trhu spíše hovoří o tom, že největší šance může mít konsorcium JP Morgan/Erste Corporate Finance. Dle informací týdeníku EURO totiž dosavadní spolupráce mezi ministerstvem dopravy a Credit Suisse nebyla ideální. Bankéři ještě nedávno měli údajně doporučit i alternativu, která by spočívala v dlouhodobém pronájmu (déle než na 50 let) letiště strategickému zájemci. O této variantě však nejen ministerstvo dopravy, ale ani hlavní město Praha, kterému má v rámci transformace Letiště Praha na akciovou společnost brzy připadnout 34 procent akcií podniku, údajně nechtějí ani slyšet. Varianta pronájmu letiště na více než 50 let nebude vládou a Prahou, které nakonec určí způsob privatizace, s největší pravděpodobností ani diskutována, přestože by finanční výnos byl pro prodávajícího dle názoru finančníků v obou variantách srovnatelný.

Dobrá regulace = vyšší výnos pro stát

K tomu, aby privatizační transakce byla úspěšná, je dle Credit Suisse třeba, aby byl zaveden ekonomický regulační systém nad letišti. Mezinárodní letecké organizace IATA a ICAO se údajně brání změnám ve vlastnické struktuře letišť, které se mění ze státního v neregulovaný privátní monopol. Současný nedostatek formální regulace a nejistota kolem výše prodeje mohou zvýšit obavu investorů ohledně budoucích výnosů. Dobrá regulace, která zvyšuje hodnotu Letiště Praha, protože odstraňuje finanční nejistoty a rizika sporů, musí být v zájmu státu, jenž Letiště Praha prodává. Dle informací týdeníku EURO Credit Suisse má za to, že dobře nestrukturovaná regulace výnosů pražského letiště nakonec zvýší, nikoli sníží hodnotu podniku. Vláda tedy bude muset změnit zákon o civilním letectví - v ideálním případě do konce roku 2008 -, aby umožnil regulační pravomoci například ministerstvu dopravy či ministerstvu financí.

Hodina a půl z Prahy

V procesu výběru nejlepšího zájemce pro Letiště Praha ale může nastat komplikace, na kterou upozornil v únoru týdeník EURO (6/2008). Někteří vládní tvůrci privatizační strategie a také lobbisté údajně přemýšlejí o tom, zda ze soutěže v jistém okamžiku nevyřadit některé velké evropské operátory, nebo alespoň omezit jejich šance na získání Letiště Praha. Jde o operátory, kteří provozují letiště zhruba jeden a půl hodiny letu z Prahy, tedy například Fraport, který má letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, či AdP, jemuž patří letiště v Paříži. Důvodem jsou prý obavy, že takový operátor by nemusel mít zájem pražské letiště rozvíjet.
Dle informací týdeníku EURO si však odborníci společnosti Credit Suisse nemyslí, že by vstupem jakéhokoli operátora mohlo nastat závažné strategické ohrožení Letiště Praha. Přesto lze předpokládat, že jednou z podmínek tendru bude takzvané uspokojivé řešení jakýchkoli případných konfliktů zájmů. Zatím se však neví, jak se zachovají úředníci Evropské komise, pokud česká vláda rozhodne ze soutěže takovým způsobem vyřadit některé velké evropské hráče.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít