Velká šance pro malé firmy

12. února 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
12. února 2007, 00:00

PROGRAMOVACÍ OBDOBÍ 2007 - 2013Mnohonásobně více peněz, nárůst vlivu krajů a vymodlené snížení byrokracie. To vše slibuje nové programovací období 2007-2013.I v následujících letech by si navíc na koláči evropských peněz měly nejvíce pochutnat malé a střední firmy.

PROGRAMOVACÍ OBDOBÍ 2007 - 2013 Mnohonásobně více peněz, nárůst vlivu krajů a vymodlené snížení byrokracie. To vše slibuje nové programovací období 2007-2013. I v následujících letech by si navíc na koláči evropských peněz měly nejvíce pochutnat malé a střední firmy.

Na rozdíl od optimistických předpovědí politiků nabírá vyhlášení prvních výzev v rámci nového období evropských fondů nemilé zpoždění. Kvůli dlouho odkládanému schválení operačních programů totiž nezbytné dokumenty stále ještě leží v Bruselu a čekají na kladné stanovisko tamních úředníků. „My tuto práci musíme nějakým způsobem dohnat, abychom za těch tučných sedm let využili všeho, co nám Evropa nabízí,“ komentuje situaci ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Na české straně mají navíc k finální verzi daleko i prováděcí dokumenty a programové manuály, teprve ve výstavbě je také implementační struktura hlavně pro nové programy. Reálný start prvních výzev tak mohou podnikatelé očekávat až koncem prvního čtvrtletí.

POLEPŠÍ SI I KRAJE

Velká část programů je pokračováním či rozšířením operačních programů z minulého období. Novinkou budou regionální operační programy na úrovni regionů soudržnosti NUTS 2. Namísto ministerstva pro místní rozvoj, které k rozdělování financí využívalo společný regionální operační program, tak přejde kontrola nad penězi přímo do rukou krajů. Dramaticky se zvýší i celková suma, namísto dosavadních zhruba 4,2 miliardy ročně se mohou hejtmani těšit na necelých dvacet miliard korun.

Z hlediska celkové alokace bývá nejčastěji zmiňován objem takřka sta miliard korun ročně, který může Česká republika z Bruselu získat. Stojí však za zmínku připomenout, že podstatnou část dotace, kterou žadatel získá, tvoří národní spolufinancování. Zhruba patnáct procent prostředků tak budou žadatelé muset najít ve svých vlastních zdrojích (v tabulce je proto uvedena skutečná výše dotací tak, jak bude k dispozici žadatelům).

K těmto více než 30 miliardám eur je navíc nutné připočíst také další peníze v podobě 2,8 miliardy eur v rámci Programu rozvoje venkova a Operačního programu Rybářství.

TŘI PODNIKATELSKÁ ESA

Nelze samozřejmě stručně vymezit všechny možnosti, které nové dotační programy nabízejí, ale je vhodné představit si alespoň základní modelové projekty a aktivity v rámci tří programů, které budou pro české podnikatelské subjekty nejvýznamnější.

Šanci na to stát se podnikatelským favoritem má jednoznačně program Podnikání a inovace, navazující na velmi populární a pokaždé rychle vyčerpaný program Průmysl a podnikání. Důvodem je jeho velmi široký záběr možných žádostí a orientace nejen na praktické podnikání, ale i na výzkum a vývoj. Umožnit by tak měl například získání bezúročných úvěrů a zvýhodněných záruk na tyto úvěry, pořízení nových technologických zařízení a realizaci procesů na zvýšení efektivnosti. Peníze by z něj měly plynout i na získání marketingových informací potřebných pro vstup na zahraniční trh, včetně tvorby cizojazyčných materiálů a přípravy prezentací na výstavách a veletrzích v zahraničí. Vzhledem k obtížím a vysokým nákladům spojeným s patentovou ochranou a ochranou duševního vlastnictví, podnikatele také potěší možnost získat prostředky i na zajištění svých práv v této oblasti. K největším trumfům tohoto programu bude ale bezpochyby patřit možnost jeho využití na rozvoj podnikatelských nemovitostí včetně příslušné infrastruktury a na realizaci projektů spojených s úsporami energií.

Mimo této vlajkové lodi by firmy měly zpozornět také u programu Lidské zdroje a zaměstnanost a programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, které se zaměřují spíše na „měkké“ projekty. Tento občas neprávem opomíjený typ programů totiž nabízí řadu podnikatelsky velmi zajímavých příležitostí, například v rámci projektu Investors in People tak mohou firmy získat peníze na snižování fluktuace a nemocnosti svých zaměstnanců.

Určité možnosti pro podniky a podnikatele nabízejí i všechny regionálně zaměřené programy, typicky v rámci podpory a rozvoje cestovního ruchu nebo v prioritách zaměřených na rozvoj sídel.

KONEC PAPÍROVÁNÍ V ČESKU?

Oprávněné stížnosti v zásadě všech žadatelů o evropské peníze se zjevně odrazily i na současných aktivitách ministerstva pro místní rozvoj a agentury CzechInvest, spolupracujících na vítaném zjednodušení procesu podávání a hodnocení projektových žádostí.

„Ukazuje se, že Brusel má jednu stránku požadavků a my z té velké opatrnosti k ní dvě stránky přidáme,“ popisuje například současnou tristní situaci ministr Čunek. V ideálním případě by se tak žadatelé mohli dočkat nejen zjednodušení žádostí, ale také zrušení podstatné části příloh a lepší „propustnosti“ žadatele do různých operačních programů.

 OP VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST* rozvoj podnikatelských znalostí, schopností* zvyšování úrovně a dopadů výzkumu a vývoje* podpora vytváření kvalitních týmů výzkumu* budování partnerství a sítí* stáže studentů, doktorandů či pedagogů v podnicích* spolupráce podniků se vzdělávacími organizacemi* spolupráce a partnerství mezi podniky* podpora moderních forem řízení a rozvoje lidských zdrojů
 OP LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST* tvorba nových vzdělávacích programů pro zaměstnance* projekty na uplatňování pružných forem organizace práce* vývoj, inovace a zavádění vzdělávacích programů* projekty na vytváření nových a vyhrazených pracovních míst obsazovaných nezaměstnanými* projekty na podporu veřejně prospěšných prací* rekvalifikační, motivační a akviziční programy

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít