Velká rizika i naděje

07. dubna 2010, 14:59 - Martin Rychlík
07. dubna 2010, 14:59

Z Bruselu začíná téci do české vědy 40 miliard. Konečně!

Během letošního roku se v české vědě začnou dít „věci“. Zpožděný Operační program Věda a výzkum pro inovace, který stál křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou, přinese tuzemským univerzitám a výzkumným ústavům štědré prostředky. Jak plyne ze zadání programu, „bohatá“ Praha na dotace pomýšlet nemůže, naopak rozvoj pocítí regiony. A protože nová centra excelence musejí spolupracovat s aplikační sférou a firmami, nejsou bez zajímavosti ani pro byznysmeny. I proto týdeník EURO zahajuje unikátní seriál, který by měl nejzajímavější vědecké projekty představit. „Do podpořených projektů vkládám velké naděje,“ říká Jan Vitula, vrchní ředitel sekce řízení operačních programů EU při ministerstvu školství (TOP 09).

EURO: Během pár let přiteče do české vědy z EU asi 40 miliard korun. Myslíte, že jsme na prahu revoluce v českém výzkumu? VITULA: Doufám. Ještě nikdy česká věda neměla šanci na tak skokovou změnu jako nyní. Otázkou je, zda ji správně využijeme, nebo to bude jen hromada nepotřebných investic. To už bude záležet na vědcích. My se na ministerstvu snažíme, aby byli podpořeni ti nejlepší.

EURO: Kdy se dočkáme znatelných výsledků? VITULA: Když jsme hovořili s hodnotitelem z Nizozemska, říkal, že mu to připomíná tamní situaci před deseti roky. Myslím, že to je zhruba doba, kdy bychom měli vidět výsledky. Investice se realizují do roku 2015 a pár let bude trvat, než naběhnou na plný výkon. Je to doba, která sice přesahuje horizont uvažování jednoho volebního cyklu, ale věřím, že si jednou někdo vzpomene, že semínka byla zaseta nyní.

EURO: České vědě nezbývá než aplikovat na sebe přísná světová kritéria v hodnocení. Bylo tomu tak i při výběru? VITULA: Bylo. A to zcela zřetelně. Většinu bodů projektům přidělovalo asi 70 zahraničních hodnotitelů. Snažili jsme se vybrat skutečné evropské kapacity, aby miliardové investice měly důkladné posouzení. Musím říci, že už dlouho jsem neviděl tak přísné hodnocení. Otázky byly nemilosrdné. Viděli jsme i případy, kdy se nám žadatelé po diskusi s hodnotiteli málem rozplakali… Je to ale asi jediná cesta, jak udělat v českém rybníčku pořádek.

EURO: Kdekdo jistě lobboval… Mohli lidé z ministerstva ovlivňovat výběr? VITULA: Lobbing v mezích zákona je celkem běžný. Má podobu různých pochvalných vyjádření na jednotlivé projekty a tak dále. Už jsem si ale vypracoval sérii přísah – dokonce i na svoji smrt – že se proces nedá ovlivnit. Právě kvůli tomu máme zahraniční hodnotitele. A to jsou lidé, kteří se s vámi o takových věcech ani bavit nebudou. Nenechají si pošramotit profesionální čest jen kvůli nějakému českému politikovi nebo podnikateli.

EURO: Jste připraveni na stížnosti neúspěšných? VITULA: Už jsem si zvykl z prvního kola. Vždy někdo neuspěje a pak si stěžuje, že se to či ono dělá špatně. Ono je vždy jednodušší vykládat, že to zkazili ostatní, než si přiznat, že jsem napsal špatný projekt.

EURO: Které projekty mají největší šanci promluvit do evropské vědy? VITULA: Myslím, že prakticky všechny projekty v prioritní ose 1 – Evropská centra excelence. Každý má nějakou zvláštnost. Každý má jádro, jež je špičkou svého oboru. Museli bychom probírat jeden po druhém a rozebírat je, aby bylo pochopitelné, jakou naději do nich vkládám. Je to velké riziko, ale i velká naděje.

EURO: Třeba Brno bude příjemcem mnoha miliard… Nemůže to v případě provozního neúspěchu zlomit regionu vaz? VITULA: To mně také dělá starosti. Nejsem si jist, zda univerzity a výzkumné ústavy dobře odhadují riziko, jež z realizace tak rozsáhlých projektů plyne. Proto je také součástí dohody o poskytnutí prostředků tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž budou peníze poskytnuty. Je ale jasné, že tak významná investice se bez rizik dělat nedá.

EURO: Co vás na průběhu programu nepotěšilo? VITULA: Že český stát nemá jasnou strategii v tom, jaké oblasti výzkumu chce podporovat. Pokud by byla taková vize hotová, mohli jsme ji naplnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít