Velká motoristická krize

09. července 2009, 17:34 - Vadim Fojtík
09. července 2009, 17:34

Prodej pohonných hmot letos klesne až o osm procent

Motoristická sezona sice teprve začíná, ale prodejci pohonných hmot již tvrdí, že jejich prodej bude nejhorší minimálně za posledních deset let. Poptávka po pohonných hmotách totiž citelně klesá. Jak velký bude pokles prodejů v hlavní motoristické sezoně, si však nikdo netroufá přesně odhadnout. Prodejci oslovení týdeníkem EURO však tvrdí, že za celý letošní rok klesne meziročně zhruba o šest až osm procent.

Především nafta

Negativní vývoj na trhu s pohonnými hmotami potvrdil i šéf společnosti Benzina Martin Durčák. „Odhadujeme, že propad prodejů za první letošní pololetí dosáhne zhruba osmi procent. Největší pokles poptávky bude u dieselu, tedy u motorové nafty – zhruba desetiprocentní,“ vysvětlil Durčák. Současně dodal, že u benzinu odhaduje v prvním letošním pololetí meziroční pokles prodejů ve výši zhruba čtyř procent. Větší propad poptávky po motorové naftě než po benzinu zdůvodňuje Durčák především tím, že mnoho motoristů přešlo v posledních letech na vozy s dieselovými motory. Navíc dramaticky klesá objem zboží přepraveného nákladní silniční dopravou. Právě menší poptávka po službách dopravců nejvíc ovlivňuje vývoj spotřeby motorové nafty. „Stačí se podívat na některé pražské komunikace. Dřív na nich v dopravních špičkách způsobovaly souvislé řady kamionů dopravní zácpy. Dnes na mnoha takových místech projedete zcela bez problémů nebo jen s menším zpožděním,“ upozornil šéf Benziny.
Zhruba šesti- až osmiprocentní pokles prodejů pohonných hmot na celém českém trhu odhaduje pro letošní rok obchodní ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva. Čepro provozuje síť čerpacích stanic EuroOil.

Po sedmi letech

Objem prodaných pohonných hmot klesá kvůli hospodářské krizi již od roku 2008. Přitom loňský propad poptávky byl vůbec první po sedmi letech růstu. Loni řidiči natankovali zhruba 4,8 miliardy litrů nafty, což bylo v meziročním srovnání o procento méně. Nejdramatičtější byly propady v poptávce koncem loňského roku, zejména v listopadu a prosinci. Přitom několik předchozích let po sobě spotřeba nafty každoročně rostla v průměru zhruba o patnáct procent. V letech 2000 až 2006 stoupla z 2,8 na 4,6 miliardy litrů, což je nárůst zhruba o 64 procent. Částečně byl nárůst způsoben tím, že se mnoho motoristů v osobní přepravě přeorientovalo na vozy s dieselovými motory. Navíc souběžně s ekonomickým růstem narostla i poptávka po automobilové přepravě.
Mnohem citelnější byl však pro prodejce loňský propad poptávky po benzinu. Češi u čerpacích stanic nakoupili 2,7 miliardy litrů benzinu. To je meziročně o čtyři procenta méně.

Náznaky zlepšení

Propad v poptávce pokračoval i v prvním letošním čtvrtletí. Zatímco v prvním čtvrtletí 2008 spotřebovali motoristé 1,75 miliardy litrů nafty, ve stejném období letošního roku to bylo o 160 milionů méně, tedy zhruba o osm procent. U benzinu byl meziroční propad prodejů za první čtvrtletí pětiprocentní. Kdy se trh oživí? Oslovení odborníci tvrdí, že se na takovou otázku za současné situace jen obtížně odpovídá. Shodují se však, že s ohledem na optimistické zprávy z USA lze mírné živení poptávky na českém trhu s pohonnými hmotami očekávat letos na podzim. „Domnívám se, že koncem třetího čtvrtletí se začnou na trhu objevovat náznaky mírného zlepšení,“ konstatoval Durčák.

BOX:
Chybná předpověď

V Česku jsou zhruba čtyři tisíce čerpacích stanic. To Českou republiku v přepočtu čerpacích stanic na sto tisíc obyvatel řadí na přední místo v Evropě. Odborníci již několik let předpovídají, že jejich počet začne razantně klesat. Počet čerpacích stanic však stále roste.

Graf 1:
Znatelný pokles
Vývoj maloobchodního prodeje pohonných hmot v běžných cenách*

105 100,8 101 112 131,6 130,9 124,8 101,9 78,5
První čtvrtletí 2007 Druhé čtvrtletí 2007 Třetí čtvrtletí 2007 Čtvrté čtvrtletí 2007 První čtvrtletí 2008 Druhé čtvrtletí 2008 Třetí čtvrtletí 2008 Čtvrté čtvrtletí 2008 První čtvrtletí 2009

Poznámka*: Stejné období předchozího roku je 100
Pramen: Český statistický úřad

Graf 2:
Vývoj maloobchodního prodeje pohonných hmot ve stálých cenách*

109,5 105,3 104,5 103,3 114,3 114,9 111,4 111,9 98,7
První čtvrtletí 2007 Druhé čtvrtletí 2007 Třetí čtvrtletí 2007 Čtvrté čtvrtletí 2007 První čtvrtletí 2008 Druhé čtvrtletí 2008 Třetí čtvrtletí 2008 Čtvrté čtvrtletí 2008 První čtvrtletí 2009

Poznámka*: Stejné období předchozího roku je 100.
Pramen: Český statistický úřad

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít