Velká invaze Androidu

18. listopadu 2009, 13:41 - Olga Kharif BusinessWeek
18. listopadu 2009, 13:41

Google přichází...

Celý podtitul: Google přichází nejen s novými mobilními aplikacemi, ale i rozšiřuje možnosti pro využití softwaru v dalších elektronických přístrojích

Andy Rubin, duchovní otec softwaru Android – mobilního operačního systému firmy Google – má za sebou několik úspěšných týdnů. Během nich významné společnosti nešetřily chválou na jeho systém. Šestačtyřicetiletý Rubin však říká, že je teprve na začátku. V příštích měsících chce významně rozšířit technické možnosti programů dostupných pro androidní telefony. Část z nich bude zaměřena na širší možnosti využití v byznysu. Rubin zároveň poukazuje, že se softwar může uplatnit i jinde než v mobilních telefonech. S naším softwarem se brzy představí několik dalších elektronických přístrojů – čtečky elektronických knih, malé lehké netbooky či televizory. „Stále je mnoho oblastí, v nichž se můžeme lépe prosadit,“ říká.
Pro velké ambice existuje mnoho dobrých důvodů. Rubin se nedomnívá, že by se měl Google nutně snažit zastínit nejpopulárnější mobilní operační systémy, jako jsou ty, jež používá Nokia, Apple či Research in Motion. Přeje si však, aby jeho systém byl natolik silný, aby ostatní výrobci mobilních telefonů i mobilní operátoři cítili tlak na inovace. A aby jejich zařízení zůstala otevřená v tom smyslu, že uživatelé budou moci využívat služby, jako je vyhledávač Googlu. „Nejhorší by byl jediný společný operační systém,“ dodává Rubin.
V současnosti softwar Android ani zdaleka není nejvýznamnějším hráčem. Motorola sice počátkem tohoto měsíce efektně uvedla na trh androidní telefon s tímto softwarem, ale celkový počet telefonů, které jej využívají, nedosahuje ani jedno procento. „Androidu chybí dostat se do širšího povědomí,“ uvádí analytik společnosti Gartner Ken Dulaney.
Google stále hledá spojence. Výrobce mobilních telefonů a softwarové vývojáře pokrok Googlu ohromil. Zaujala především verze softwaru Android uvedená na trh letos v říjnu. „Je naprosto dokonalý,“ hodnotí systém Alex Galvagni, hlavní technický ředitel společnosti Glu Mobile, jež pro něj a pro iPhone z portfolia firmy Apple vyvíjí hry.
Nyní se Robin zaměřuje na nové možnosti vycházející z kinetické energie. Především se bude orientovat na služby Googlu, jež androidní jednotky dosud opomíjely. Jedním z takových příkladů je bezplatná navigace Google Map Navigation, nabízející jak hlasovou navigaci, tak 3D zobrazení. Rubin nechce specifikovat, co Gogole ještě připravuje. K dalším možnostem patří elektronická čtečka umožňující čtenářům pročítat tisícovky knih, jež Google naskenoval, či zjednodušený program Google Docs, díky kterému by uživatelé mohli psát a redigovat texty přímo na svých mobilních telefonech.
Zásadní výzvou je dostat se mezi uživatele z byznysu. S pomocí androidních telefonů lze v tuto chvíli pracovat s daty ze správce elektronické pošty a schůzek programu Microsoft Outlook, jenž je v této oblasti nejrozšířenější. Vývojáři zároveň přicházejí se stále novými aplikacemi. Jednou z nich je například aplikace Scan2PDF Mobile umožňující uživatelům skenovat dokumenty s pomocí fotoaparátu zabudovaného v telefonu a poté je převádět do PDF formátu.

Migrace a mutace

Rubin a jeho tým přizpůsobili software různým velikostem displejů i funkcí, a proto „Android“ vychází vstříc mnoha druhům zařízení. Knižní gigant Barnes & Noble si pro čtečku elektronických knih „Nook“, jež byla nedávno uvedena na trh, vybral právě Aneroid – kvůli jeho flexibilitě a možnosti řízení spotřeby. „Jsme přesvědčeni, že našemu účelu plně vyhovuje,“ říká předseda představenstva firmy Barnesandnoble.com William Lynch.
Rubin si uvědomuje, že jeho tým čelí nelítostné konkurenci. Vyvíjí však sám na sebe obrovský tlak, aby bojoval dál. Kdyby nejlepší digitální přístroje nebyly kompatibilní s jeho softwarem Android, považoval by to za „osobní selhání“.

Popisek s. 28:
Rubin z Googlu: „Nejhorší by byl jediný společný operační systém.“

Graf s. 28:
Vzestup Androidu

Předpokládaný počet přístrojů dodaných se softwarem firmy Google.
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
0 20 40 60 80 tisíc

Pramen: Ovum

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít