Velká firma není tak zranitelná

25. dubna 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
25. dubna 2005, 00:00

Téměř všechny mezinárodní právní firmy už mají své pobočky také v Praze. Jejich prestiži odpovídá také cena za poskytované služby. Nejen o ní Profit hovořil s Karlem Šturmem, společníkem mezinárodní advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey. JUDR. KAREL ŠTURM:

JUDR. KAREL ŠTURM:

Téměř všechny mezinárodní právní firmy už mají své pobočky také v Praze. Jejich prestiži odpovídá také cena za poskytované služby. Nejen o ní Profit hovořil s Karlem Šturmem, společníkem mezinárodní advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey. Kolik si vaše kancelář účtujete za hodinu práce?

Naše hodinové sazby, obdobně jako u srovnatelných kanceláří, se pohybují od 100 do 370 eur. Pochopitelně záleží, o jaký typ práce jde a kdo na případu pracuje. Když se třeba provádí právní prověrka dokumentů prodávané firmy, je pochopitelně cena 370 euro za hodinu příliš vysoká - na případu pracuje také advokátní koncipient, který má jen pár měsíců po škole.

* Co je tedy dražší?

Například když děláme poradce u nějaké finanční transakce. Zpracování jednoho zásadního právního posudku o platnosti či neplatnosti právního dokumentu, byť třeba jen na jednu stránku, s sebou nese velkou odpovědnost. Záleží také na tom, jestli se používá jen české, nebo také zahraniční právo.

* Dostáváte se někdy do časových tlaků?

Finanční transakce našich klientů jsou často časově limitované. Dejme tomu, že banka zvítězí v soutěži na poskytnutí úvěru na financování určité záležitosti. Taková zakázka má být ale podle zákona uzavřena do třiceti dnů. Transakce má hodnotu více než pět miliard korun, ale my máme jen čtrnáct dnů až tři týdny na přípravu veškeré finanční a zajišťovací dokumentace.

* Je možné, že si nějaký projekt pokazí sám klient? Když si klient smluví předběžně takové lhůty pro uskutečnění transakce, které jeho právní zástupce nemůže stihnout, je to problém. Nebo když bez právníka uzavře nějakou smlouvu, kterou potom není schopen splnit - například v developerském projektu nesežene včas stavební povolení. Jinak se ale i v těchto případech snažíme zákazníkům vyhovět, protože jich není nikdy dost. Zaměstnáváme přes dvacet právníků a sehnat pro ně práci, aby byla rovnoměrně rozvržená, není vždy jednoduché. * Jaká je nyní situace na trhu mezinárodních právních kanceláří v Česku? Zatímco začátkem devadesátých let jsme v Česku byli z amerických právních firem téměř sami, během několika let se situace zásadním způsobem změnila. Ve východní Evropě mají nyní pobočky všechny významnější právní firmy, které se neomezují jenom na region vlastního státu. Téměř všechny jsou přítomny právě i v Praze. Trh je nasycený a konkurence rok od roku větší. * Dříve jste byl společníkem ve vlastní advokátní společnosti. Můžete to srovnat s prostředím mezinárodní firmy? Výhodou je, že velká firma, napojená na mezinárodní síť klientů, není tak zranitelná. Je schopna přečkat bez větších obtíží i ztrátu významného zákazníka a brzy ho nahradit jiným. Abych nebyl pokrytecký: pochopitelně, že i finanční ohodnocení nejen partnerů, ale i všech advokátů a koncipientů v zahraniční firmě je z hlediska odměňování právníků v Česku nadprůměrné. I mladí právníci se v mezinárodní firmě poměrně brzy dostanou k právním případům, které jsou svým významem a obsahem mnohdy zcela výjimečné. * Jaké osobní výhody vám tato práce přináší?

Po mém pětiletém působení u zahraniční právní firmy jsem přesvědčen, že výhod je více než nevýhod. Bezesporu to přináší možnost pracovat ve více právních oblastech a využívat zahraničních kontaktů. Mohu se dostat k právním případům, které malá či střední ryze česká právní kancelář zřejmě nikdy zastupovat nebude. Mám na mysli například obchodní transakce, jako jsou prodeje státních podílů, zastupování významných investorů při budování nových výrobních závodů a podobně.

* Přesto jste naznačil, že jsou i určité nevýhody. Práce v takovéto firmě vás zcela pohltí a neponechá vám příliš dalšího prostoru. V kanceláři trávíte více času, než kolik vyúčtujete, protože ne každou práci je možno klientovi vyúčtovat. Nemám pochopitelně údaje z jiných kanceláří, ale myslím, že dva tisíce a více na klienty vyúčtovaných hodin za rok je zejména u mladších advokátů běžné číslo. Zkuste si to přepočítat na počet pracovních dní v roce, odečtěte tři až čtyři týdny dovolené a budete překvapen, kolik je to hodin denně. Výsledkem je nenápadný, ale permanentní stres. * Jak vlastně vypadá život mladých právníků?

Bezesporu klobouk dolů před jejich nasazením, odbornými a jazykovými znalostmi. Ale mívám někdy obavu, že při dvanáctihodinovém pracovním nasazení ztrácejí své sociální a společenské vazby. Myslím, že nové kontakty s takzvaným „velkým byznysem“ nemusí být pro jejich další život zrovna ty pravé.

* Jak vypadá jejich životní styl? Možná že mám nereálné idealistické představy, jak by měl mladý člověk žít. Ale přiznám se, že mě trochu mrazí při pohledu na mladého, bezdětného a svobodného muže či ženu, s hypotékou na byt za tři miliony, drahým autem na leasing, kteří pracují do devíti hodin večer a většinou i o víkendu a jednou za rok odjedou na dva týdny do Thajska či do Karibiku. Nicméně připouštím, že velké pracovní a časové vytížení není v poslední době nějakou výsadou advokacie, ale jedná se o jev zcela běžný i v jiných oborech. SQUIRE, SANDERS & DEMPSEY, advokátní kancelář**

Česká pobočka této americké právní kanceláře letos zastupovala český stát při prodeji majoritního obchodního podílu Českého Telecomu. Kupní smlouva podepsaná před dvěma týdny zněla na částku přes 80 miliard korun. Stát zastupovala například i ve sporech souvisejících s převodem IPB na Československou obchodní banku proti japonské Nomuře. Squire, Sanders & Dempsey má po celém světě 26 kanceláří, pražská pobočka funguje již patnáctým rokem. Kancelář poskytuje klientům poradenství při složitých transakcích, financování a restrukturalizacích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít