Velká čínská iluze

09. srpna 2011, 09:25 - Jaroslav Čech
09. srpna 2011, 09:25

Západní země, které se potýkají s neduživým růstem, vidí velkou naději v rozšíření objemu čínského domácího trhu. Tato naděje je však živena především iluzemi, domnívá se ekonomka Francoise Lemoine z pařížského Centra pro studium moderní a současné Číny (EHESS).

Foto: Profimedia.cz

Tváří v tvář pomalému oživení v Evropě a ve Spojených státech, kde probíhá zápas s veřejnými dluhy a nezaměstnanost se drží na vysoké úrovni, se všechny pohledy upínají k Číně. Není přece možné, aby Čína měla neustále jen obchodní přebytky a sama nevstoupila do éry masového konzumu, aby netěžila z exportu západních zemí a nestala se motorem světového růstu také na tomto osvědčeném základě.

Čína pro Ameriku

V letech před krizí 2008 zaznamenala globální ekonomika mimořádný růst, průměrně pět procent ročně mezi roky 2004 až 2007. Tento růst však vedl k prohloubení globální nerovnováhy s velkými přebytky nebo schodky platebních bilancí řady významných zemí. Jinými slovy: řada států – a mezi nimi především Čína – stále více půjčovala ostatním pro uspokojení jejich spotřeby, zejména Spojeným státům.

Tato vzájemná provázanost byla jádrem světového růstu před šokem v září 2008. USA v té době vykázaly 40 procent všech světových deficitů z úhrnu světové platební bilance, Čína 25 procent celosvětových přebytků, což představovalo mnohem větší podíl než aktivní salda jiných velkých vývozců zboží či surovin – Německa, Japonska, Saúdské Arábie a Ruska.

Čínsko-americký tandem „Chinamerica“ se tak ocitl v epicentru globální nerovnováhy. Čína se stala největším vývozcem kapitálu ve světě, Spojené státy jeho největším dovozcem. USA dosáhly největšího deficitu s Čínou i přesto, že v letech 2005 až 2008 došlo ke zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru o 20 procent. Obchodní přebytek Číny se Spojenými státy, ale také s Evropou (ta se v roce 2008 stala pro Čínu prvním exportním trhem), vedl k tomu, že Říše středu nashromáždila značné devizové rezervy: 2,4 mi-

liardy dolarů v polovině roku 2010.  V drtivé většině šlo o americká aktiva (až 70 procent, to je 1,8 miliardy, z toho 1,2 miliardy státní pokladničních poukázek), přestože Peking vyvíjí úsilí tyto rezervy diverzifikovat nákupem dluhopisů v eurech a jenech.

Krize 2008 tyto poměry poněkud narušila. Poptávka v USA, Evropě i Japonsku poklesla, mezinárodní obchod zeštíhlel, a tím i komerční nerovnováha. Deficit platební bilance USA, který v roce 2006 dosáhl šest procent, poklesl na tři procenta v roce 2009. Současně přebytek Číny, vrcholící 11 procenty v roce 2007, poklesl o dva roky později na šest procent.

Je toto „srovnávání hran“ udržitelné? Experti MMF se domnívají, že je spíše nejisté a že návrat k masivním přebytkům je pravděpodobnější, pokud jüan nebude dále revalvován a pokud reformy stimulující poptávku čínských domácností nebudou postupovat rychleji. Průměrný roční růst HDP v Číně v letech 2004 až 2007 dosáhl 10 procent, ale především díky poptávce amerických i evropských spotřebitelů, za nimiž domácí poptávka výrazně zaostávala. Protikrizový čínský „plán obnovy“ (2009-2010) preferoval investice před spotřebou, která se v Číně podílí na HDP 35 procenty (HDP Spojených států táhne spotřeba ze 70 procent).

Asie pro Čínu

Příjmové nerovnosti, rostoucí nezaměstnanost, nedostatečný systém sociálního zabezpečení a nízké sociální výdaje státu nutí obyvatelstvo k preventivním úsporám. Průměrný Číňan uspoří až 40 procent svých příjmů! Vláda sice odstartovala ambiciózní programy sociální ochrany, ale do praxe jsou uváděny velmi pomalu. Překážky nevězí v nedostatku peněz, ale v institucionálních problémech. Za sociální výdaje zodpovídají místní úřady, ale ty před spotřebou preferují investice. Jsou totiž hodnoceny „nahoře“ podle ukazatelů růstu a podnikatelské aktivity jsou pro ně významným zdrojem příjmů (třeba z pronájmu půdy firmám).

Je pravda, že různé faktory tlačí Čínu, aby v budoucnu více spotřebovávala. Předně jde o stárnutí populace, které hraje do karet vyšším mzdám zaměstnanců. Čína se nemůže spoléhat na nevyčerpatelné zásoby levné práce, protože v roce 2015 již započne pokles počtu obyvatel v aktivním věku. Loňská vlna bojovných – a zpravidla úspěšných – mzdových požadavků naznačuje změnu v poměru sil ve prospěch dělníků. Bude dále probíhat urbanizační proces a v roce 2030 bude žít ve městech 60 procent Číňanů (dnes je to jen 45 procent). A městská úroveň spotřeby je, byla a vždycky bude mnohem vyšší.

Větší část smetany z tohoto nepochybného trendu však zrovna Západ slíznout nemusí. Vlastně už dnes také nelíže. Asijské země si již urvaly lví podíl z exportu na čínský trh. Jen v letech 1997 až 2007 vzrostly asijské dovozy do Číny z 38 na 52 procent, zatímco „vývozní želízko“ Evropy stagnovalo (27 procent) a export USA dokonce dramaticky poklesl (z 21 na 12 procent).

Čínská ekonomika jistě funguje jako motor světového růstu. Ale očekávat od této – stále ještě se rozvíjející – země za Velkou čínskou zdí rozsáhlejší trh, než jaký nám může poskytnout, je asi jen velká západní iluze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít