Vedro zvyšuje agresivitu, ale klimatizaci nemám rád

16. června 2003, 00:00 - admin
16. června 2003, 00:00

Pohled psychologaHorké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Pohled psychologa

Horké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.

* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Přes lidskou psychiku ano. Přehřátí organizmu zvyšuje agresivitu a snižuje koncentraci. Dokonce i zúží vnímání. Obecně, nejen u řidičů.

* Čím to je?

Subjektivně je každému trochu nepříjemně. Chce se podvědomě z této situace dostat. A jedním ze způsobů, jak něčemu uniknout, je přirozeně sklon ke spěchu.

* To je jediný efekt vedra?

Provází ho i vyšší riziko dehydratace. Už několik pacientů si mi stěžovalo, že se jim třeba náhle zatočila hlava, že jim krátkodobě poklesl tlak. A to jsou vážné věci.

* Takže víc pít?

Normálně lékaři doporučují konzumovat denně 3 litry tekutin. V takovém počasí, jako bylo v uplynulých dnech a týdnech, doporučuji zvýšit dávku alespoň na čtyři litry. Pro řidiče z toho vyplývá: napít se - třeba jen trochu - při každé zastávce.

* To točení hlavy má za následek právě dehydratace?

Také. Svou roli má ale i hypoglykémie. Zní to učeně, ale není to de facto nic jiného než obyčejný hlad. V horku člověk obecně nepociťuje tolik potřebu jíst. Proto i na to je třeba dávat si pozor. Tudíž když si nedám oběd, tak se snažím sníst alespoň něco malého, osvěživého. Třeba i jablko na chvíli pomůže.

* Pomůže od hladu?

Sníží riziko nedostatku cukru v krvi. Mluvíme o výživě mozku. A ta, pokud není dostatečná, se může projevit třeba i mikrospánkem. A o tom, jak je mikrospánek na silnici rizikový, nemusím snad vůbec mluvit.

* Neřeší situaci klimatizace?

Já - podobně jako hodně jiných lidí - ji moc dobře nesnáším. Hodně zvyšuje riziko, že člověk obyčejně nastydne. A navíc, když usednu do rozpáleného auta, tak podvědomě zapnu klima naplno. To znamená nastavit vnitřní teplotu třeba až na nějakých osmnáct stupňů.

* To je snad přirozená reakce každého uhřátého člověka…

Právě. Jenomže už si málokdo uvědomí, že až vystoupí, bude na slunci třeba i přes čtyřicet stupňů. A to je pro organizmus naprostý šok. Zvlášť při dehydrovaném, hypoglykemickém a unaveném organizmu.

* Takže jíst a nepouštět klimatizaci?

Jíst a klima používat s citem. Jenom si tak trochu pomáhat. Nastavit to třeba jen natolik, aby se řidič tolik nepotil. Zdá se to jako malichernost, ale třeba i jen kapička potu stékající po čele těsně nad okem dokáže nečekaně frustrovat a vést k vyšší agresi.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít