Vedro zvyšuje agresivitu, ale klimatizaci nemám rád

16. června 2003, 00:00 - admin
16. června 2003, 00:00

Pohled psychologaHorké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Pohled psychologa

Horké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.

* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Přes lidskou psychiku ano. Přehřátí organizmu zvyšuje agresivitu a snižuje koncentraci. Dokonce i zúží vnímání. Obecně, nejen u řidičů.

* Čím to je?

Subjektivně je každému trochu nepříjemně. Chce se podvědomě z této situace dostat. A jedním ze způsobů, jak něčemu uniknout, je přirozeně sklon ke spěchu.

* To je jediný efekt vedra?

Provází ho i vyšší riziko dehydratace. Už několik pacientů si mi stěžovalo, že se jim třeba náhle zatočila hlava, že jim krátkodobě poklesl tlak. A to jsou vážné věci.

* Takže víc pít?

Normálně lékaři doporučují konzumovat denně 3 litry tekutin. V takovém počasí, jako bylo v uplynulých dnech a týdnech, doporučuji zvýšit dávku alespoň na čtyři litry. Pro řidiče z toho vyplývá: napít se - třeba jen trochu - při každé zastávce.

* To točení hlavy má za následek právě dehydratace?

Také. Svou roli má ale i hypoglykémie. Zní to učeně, ale není to de facto nic jiného než obyčejný hlad. V horku člověk obecně nepociťuje tolik potřebu jíst. Proto i na to je třeba dávat si pozor. Tudíž když si nedám oběd, tak se snažím sníst alespoň něco malého, osvěživého. Třeba i jablko na chvíli pomůže.

* Pomůže od hladu?

Sníží riziko nedostatku cukru v krvi. Mluvíme o výživě mozku. A ta, pokud není dostatečná, se může projevit třeba i mikrospánkem. A o tom, jak je mikrospánek na silnici rizikový, nemusím snad vůbec mluvit.

* Neřeší situaci klimatizace?

Já - podobně jako hodně jiných lidí - ji moc dobře nesnáším. Hodně zvyšuje riziko, že člověk obyčejně nastydne. A navíc, když usednu do rozpáleného auta, tak podvědomě zapnu klima naplno. To znamená nastavit vnitřní teplotu třeba až na nějakých osmnáct stupňů.

* To je snad přirozená reakce každého uhřátého člověka…

Právě. Jenomže už si málokdo uvědomí, že až vystoupí, bude na slunci třeba i přes čtyřicet stupňů. A to je pro organizmus naprostý šok. Zvlášť při dehydrovaném, hypoglykemickém a unaveném organizmu.

* Takže jíst a nepouštět klimatizaci?

Jíst a klima používat s citem. Jenom si tak trochu pomáhat. Nastavit to třeba jen natolik, aby se řidič tolik nepotil. Zdá se to jako malichernost, ale třeba i jen kapička potu stékající po čele těsně nad okem dokáže nečekaně frustrovat a vést k vyšší agresi.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít