Vedomosti: Ukrajině hrozí diktatura namísto loupežnických praktik

26. března 2015, 15:00 - čtk
26. března 2015, 15:00

"Poslední zprávy z Kyjeva musely vyvolat u nepřátel Ukrajiny mimořádné nadšení," napsal ruský liberální list Vedomosti o roztržce mezi prezidentem Petrem Porošenkem a čerstvě sesazeným gubernátorem Dněpropetrovské oblasti, oligarchou Ihorem Kolomojským. Největší riziko dalšího vývoje deník vidí v možnosti, že dosavadní "loupežnická" pravidla hry nenahradí nový pořádek, ale diktatura.

Týmy prezidenta Petra Porošenka a oligarchy Ihora Kolomojského dospěly k válce a obviňování z neschopnosti a korupce. Není to konec hry, jen jednoho z dějství, píší Vedomosti.

Na zasedání vlády zatkli v přímém přenosu náčelníky záchranářů, které podezírají z přijímání provizí ze státních zakázek, inkasování úplatků od oblastních náčelníků a z uplácení dalších úřadů. Kdykoliv může vypuknout ještě několik dalších korupčních skandálů okolo hodnostářů z různých klanů.

Radost odpůrcům Kyjeva dělají i sociologové. Jen osm procent Ukrajinců dotázaných v průzkumu Research & Branding Group v první polovině března si myslí, že se situace v zemi vyvíjí správně, 48 procent si myslí opak a 44 procent má smíšené pocity. Dotázaní nedůvěřují politickým stranám a úřadům. Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk mají více odpůrců než stoupenců: Porošenko v poměru 33 ku 58 procentům, Jaceňuk 24 ku 68 procentům.

Kolomojskyj, který před rokem vážně urazil ruského prezidenta Vladimira Putina, sehrál velikou roli při obraně jihovýchodu země, kde vytvořil dobrovolnické jednotky. Tím, že své organizátorské schopnosti přenesl z podnikání do státní správy, předvedl celé Ukrajině, jak efektivně a koordinovaně mohou pracovat regionální hodnostáři.

Proč upadl v nemilost?

Důvodů je několik. Sám si to zavinil chamtivostí a neochotou akceptovat nová pravidla hry, zákaz využívat úřední moc v podnikání. Porošenko k tomu přispěl neurčitostí politických cílů i nepřipraveností uplatnit nová pravidla současně vůči všem oligarchům a hodnostářům.

Spor o státní podniky Ukrnafta, ve kterém má Kolomojskyj 42 procent, a UkrTransNafta, který sice celý patří státu, ale řídila jej Kolomojského firma, doprovázel zásah ozbrojenců v centru Kyjeva. Vláda nechápe, jakým právem se tu objevili, a chystá se odzbrojit soukromé armády.

Kolomojskyj a jeho lidé zase nechápou, proč vláda začala od něj, který toho tolik udělal pro vlast, a ne od oligarchů Achmetova, Pinčuka, Firtaše. Kolomojskyj může využít všechny chyby Porošenka i rozčarování z jeho reforem. Má hodně stoupenců. Kolomojskyj, anebo politik, na kterého vsadí, se může stát důležitým hráčem v případě Porošenkova odstoupení z úřadu. Chytrý oligarcha udělal už pukrle vůči Moskvě, když nedávno v televizním rozhovoru vyzval k jednání se separatisty z Doněcka a Luhanska.

Jak se situace vyvine?

Kolomojskyj riskuje, že jej odstřihnou od výdělků na státních firmách a že zkrachuje největší ukrajinská banka, Privatbank, která mu patří. Porošenkovi hrozí, že zkrachuje v očích občanské společnosti, která nyní na Ukrajině o všem, anebo skoro o všem rozhoduje, a to bude nevyhnutelné v případě, že vůči podnikatelům a hodnostářům z jiných klanů - včetně prezidentova a premiérova - nebudou uplatněna stejně tvrdá opatření jako vůči Kolomojskému.

Hrozí tu také zhoršení situace v Dněpropetrovsku a Oděse, kde státní správu vede Kolomojského člověk, a ohrožena může být i akceschopnost dobrovolnických praporů.

Ale hlavní riziko pro Ukrajinu spočívá v tom, že se zruší pravidla hry z loupežnických 90. let, jichž se oligarcha nechce zřeknout, a nevzniknou tu pravidla nová. Anebo, což bude ještě horší, volnost vystřídá diktátorský režim, v němž o vliv na státní politiku přijdou nejen oligarchové, ale i občanská společnost, média, byznys.

Ukrajina má dlouhou tradici „uchopení moci“ byznysem. Zrušit tento pořádek bez konfliktu nepůjde. Otázka jen zní, co jej vystřídá a zda tento režim bude transparentní a pod kontrolou společnosti.


Čtěte také:

Na zasedání ukrajinské vlády se zatýkalo. Okrádali lid, uvedl Jaceňuk

Porošenko dohodl v Emirátech dodávky zbraní na Ukrajinu

Porošenko: Dohody z Minsku jsou v ohrožení, Rusko stupňuje ofenzívu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít