Vedomosti: Ukrajině hrozí diktatura namísto loupežnických praktik

26. března 2015, 15:00 - čtk
26. března 2015, 15:00

"Poslední zprávy z Kyjeva musely vyvolat u nepřátel Ukrajiny mimořádné nadšení," napsal ruský liberální list Vedomosti o roztržce mezi prezidentem Petrem Porošenkem a čerstvě sesazeným gubernátorem Dněpropetrovské oblasti, oligarchou Ihorem Kolomojským. Největší riziko dalšího vývoje deník vidí v možnosti, že dosavadní "loupežnická" pravidla hry nenahradí nový pořádek, ale diktatura.

Týmy prezidenta Petra Porošenka a oligarchy Ihora Kolomojského dospěly k válce a obviňování z neschopnosti a korupce. Není to konec hry, jen jednoho z dějství, píší Vedomosti.

Na zasedání vlády zatkli v přímém přenosu náčelníky záchranářů, které podezírají z přijímání provizí ze státních zakázek, inkasování úplatků od oblastních náčelníků a z uplácení dalších úřadů. Kdykoliv může vypuknout ještě několik dalších korupčních skandálů okolo hodnostářů z různých klanů.

Radost odpůrcům Kyjeva dělají i sociologové. Jen osm procent Ukrajinců dotázaných v průzkumu Research & Branding Group v první polovině března si myslí, že se situace v zemi vyvíjí správně, 48 procent si myslí opak a 44 procent má smíšené pocity. Dotázaní nedůvěřují politickým stranám a úřadům. Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk mají více odpůrců než stoupenců: Porošenko v poměru 33 ku 58 procentům, Jaceňuk 24 ku 68 procentům.

Kolomojskyj, který před rokem vážně urazil ruského prezidenta Vladimira Putina, sehrál velikou roli při obraně jihovýchodu země, kde vytvořil dobrovolnické jednotky. Tím, že své organizátorské schopnosti přenesl z podnikání do státní správy, předvedl celé Ukrajině, jak efektivně a koordinovaně mohou pracovat regionální hodnostáři.

Proč upadl v nemilost?

Důvodů je několik. Sám si to zavinil chamtivostí a neochotou akceptovat nová pravidla hry, zákaz využívat úřední moc v podnikání. Porošenko k tomu přispěl neurčitostí politických cílů i nepřipraveností uplatnit nová pravidla současně vůči všem oligarchům a hodnostářům.

Spor o státní podniky Ukrnafta, ve kterém má Kolomojskyj 42 procent, a UkrTransNafta, který sice celý patří státu, ale řídila jej Kolomojského firma, doprovázel zásah ozbrojenců v centru Kyjeva. Vláda nechápe, jakým právem se tu objevili, a chystá se odzbrojit soukromé armády.

Kolomojskyj a jeho lidé zase nechápou, proč vláda začala od něj, který toho tolik udělal pro vlast, a ne od oligarchů Achmetova, Pinčuka, Firtaše. Kolomojskyj může využít všechny chyby Porošenka i rozčarování z jeho reforem. Má hodně stoupenců. Kolomojskyj, anebo politik, na kterého vsadí, se může stát důležitým hráčem v případě Porošenkova odstoupení z úřadu. Chytrý oligarcha udělal už pukrle vůči Moskvě, když nedávno v televizním rozhovoru vyzval k jednání se separatisty z Doněcka a Luhanska.

Jak se situace vyvine?

Kolomojskyj riskuje, že jej odstřihnou od výdělků na státních firmách a že zkrachuje největší ukrajinská banka, Privatbank, která mu patří. Porošenkovi hrozí, že zkrachuje v očích občanské společnosti, která nyní na Ukrajině o všem, anebo skoro o všem rozhoduje, a to bude nevyhnutelné v případě, že vůči podnikatelům a hodnostářům z jiných klanů - včetně prezidentova a premiérova - nebudou uplatněna stejně tvrdá opatření jako vůči Kolomojskému.

Hrozí tu také zhoršení situace v Dněpropetrovsku a Oděse, kde státní správu vede Kolomojského člověk, a ohrožena může být i akceschopnost dobrovolnických praporů.

Ale hlavní riziko pro Ukrajinu spočívá v tom, že se zruší pravidla hry z loupežnických 90. let, jichž se oligarcha nechce zřeknout, a nevzniknou tu pravidla nová. Anebo, což bude ještě horší, volnost vystřídá diktátorský režim, v němž o vliv na státní politiku přijdou nejen oligarchové, ale i občanská společnost, média, byznys.

Ukrajina má dlouhou tradici „uchopení moci“ byznysem. Zrušit tento pořádek bez konfliktu nepůjde. Otázka jen zní, co jej vystřídá a zda tento režim bude transparentní a pod kontrolou společnosti.


Čtěte také:

Na zasedání ukrajinské vlády se zatýkalo. Okrádali lid, uvedl Jaceňuk

Porošenko dohodl v Emirátech dodávky zbraní na Ukrajinu

Porošenko: Dohody z Minsku jsou v ohrožení, Rusko stupňuje ofenzívu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít