Vědci se postavili na vlastní nohy

10. října 2005, 00:00 - KATEŘINA PELÁNOVÁ
10. října 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Když se po listopadu 1989 transformoval Výzkumný ústav gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně, skupině výzkumníků nezbylo než se postavit na vlastní nohy. Z vědců v bílých pláštích bez koruny v kapse se ze dne na den stali podnikatelé.

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Když se po listopadu 1989 transformoval Výzkumný ústav gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně, skupině výzkumníků nezbylo než se postavit na vlastní nohy. Z vědců v bílých pláštích bez koruny v kapse se ze dne na den stali podnikatelé.

Ze zlínské průmyslové zóny Příluky putují do celého světa plastové díly vyráběné ve středních sériích například spoilery, nárazníky, kapotáže traktorů nebo kryty na sekačky na trávu. Společnost RIM-Tech je vývojovým dodavatelem řady významných nadnárodních společností, především z automobilového průmyslu.

Firmu založilo v červnu 1991 sedm výzkumníků bývalého Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně. Název společnosti v sobě skrývá nejen původní označení jejich pracovní skupiny, ale i speciální technologii reaktivního vstřikování, kterou ve výrobě využívají. „Začátky nebyly vůbec lehké. Naším jediným kapitálem byly výzkumné a vývojové zkušenosti. Veškeré stroje jsme si museli pořídit na leasing anebo úvěr,“ vzpomíná současný ředitel Robert Zatloukal.

Vlastnická struktura se během čtrnáctileté historie společnosti RIM-Tech velmi změnila. Z původních sedmi výzkumníků zbyli v managementu pouze dva. Robert Zatloukal jako ředitel a bývalý vedoucí výzkumného týmu RIM Jaromír Vája na pozici šéfa marketingu.

SUBDODAVATEL ROKU

K jednomu z nejvýraznějších úspěchů patří ocenění Subdodavatel roku 2003, kterou firmě udělila agentura CzechInvest hned ve dvou ze tří kategorií. Sám Zatloukal navíc v loňském roce obdržel ocenění Podnikatel Zlínského kraje.

Zatloukal vzpomíná, že na počátku devadesátých let nebylo možno vytvořit výrobní společnost v takové podobě jako nyní. Trh na to nebyl připraven. „Firmy v té době neměly dlouhodobé záměry, privatizace probíhala u různých podniků různě. My potřebujeme silného partnera, který ví co chce a dokáže to prodat,“ vysvětluje.

V začátcích proto byla společnost závislá na výrobě zboží pro konečného spotřebitele. Dodávala například plastové natáčky na vlasy nebo dentální pásky.

Zlom přišel s jednou z prvních sériových zakázek pro Škodu Auto. „Jednalo se o krycí lištu na Felicii pickup. Byli jsme jediní, kteří dokázali nabídnout technické řešení odpovídající představě designera,“ vzpomíná současný ředitel.

Trh se ustálil, do Čech přicházel zahraniční kapitál a RIM-Techu se podařilo prosadit jako vývojověvýrobní firma. Zakázku realizují od návrhu přes prototyp až po sériovou výrobu. „Často jsou nám zadávány takzvané kritické díly. Ze strany zákazníka jde o velkou důvěru, z naší strany zase o velkou odpovědnost,“ tvrdí Zatloukal.

CHYBĚJÍCÍ DÁLNICE

Za největší problém Zlínského kraje považuje Zatloukal špatnou dopravní obslužnost. „Chybějící dálnice je obrovským handicapem. Není to ani tak problém logistiky a zásobování. Jde o to, že lidé, kteří o kontraktech rozhodují, ztotožňují svůj osobní prožitek z cesty s představou budoucích jízd kamionů,“ vysvětluje. Své zákazníky si proto firma raději vozí z vídeňského letiště sama. „Napoprvé si pro ně raději přijedeme. Je to lepší, než kdyby bloudili desítky kilometrů před Zlínem,“ říká ředitel.

Na podnikatelském prostředí v České republice vadí zejména neprůhlednost a složitost současné legislativy, stejně jako neschopnost vlády formulovat a prosadit dlouhodobější vizi. „To malé a střední podniky velmi zatěžuje a snižuje tak konkurenceschopnost v zahraničí. Nadnárodní společnosti u nás totiž hledají západní kvalitu za východní ceny,“ vysvětluje Zatloukal.

ABSOLVENTI ODCHÁZEJÍ PRYČ Z REGIONU

V současné době RIM-Tech zaměstnává téměř dvě stě lidí. Přestože je prý pro malé a střední firmy interní školení zaměstnanců podstatně náročnější než pro velké podniky, několikrát týdně probíhá v RIM-Techu kurz angličtiny, zakončený předáním vysvědčení. Vybraní zaměstnanci ho navštěvují v pracovní době. „Připravujeme i další kurzy se zaměřením na logistiku či manažerské dovednosti,“ prozrazuje Zatloukal.

RIM-Tech zároveň spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati. Podílí se na přednáškách a seminářích, umožňuje studentům uskutečnit ve firmě bakalářské a diplomové práce.

Ředitel firmy RIM-Tech upozorňuje, že problémem se stává migrace obyvatelstva. Nejlepší studenti totiž často odcházejí za příležitostí do Brna nebo do Prahy, nezůstávají tedy v regionu. Zlínsku také chybí dostatek kvalitních dělníků. „Je na zvážení kraje, aby produkoval nejen vysokoškoláky, ale také silný dělnický kádr,“ dodává Zatloukal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít