Vědci se postavili na vlastní nohy

10. října 2005, 00:00 - KATEŘINA PELÁNOVÁ
10. října 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Když se po listopadu 1989 transformoval Výzkumný ústav gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně, skupině výzkumníků nezbylo než se postavit na vlastní nohy. Z vědců v bílých pláštích bez koruny v kapse se ze dne na den stali podnikatelé.

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Když se po listopadu 1989 transformoval Výzkumný ústav gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně, skupině výzkumníků nezbylo než se postavit na vlastní nohy. Z vědců v bílých pláštích bez koruny v kapse se ze dne na den stali podnikatelé.

Ze zlínské průmyslové zóny Příluky putují do celého světa plastové díly vyráběné ve středních sériích například spoilery, nárazníky, kapotáže traktorů nebo kryty na sekačky na trávu. Společnost RIM-Tech je vývojovým dodavatelem řady významných nadnárodních společností, především z automobilového průmyslu.

Firmu založilo v červnu 1991 sedm výzkumníků bývalého Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně. Název společnosti v sobě skrývá nejen původní označení jejich pracovní skupiny, ale i speciální technologii reaktivního vstřikování, kterou ve výrobě využívají. „Začátky nebyly vůbec lehké. Naším jediným kapitálem byly výzkumné a vývojové zkušenosti. Veškeré stroje jsme si museli pořídit na leasing anebo úvěr,“ vzpomíná současný ředitel Robert Zatloukal.

Vlastnická struktura se během čtrnáctileté historie společnosti RIM-Tech velmi změnila. Z původních sedmi výzkumníků zbyli v managementu pouze dva. Robert Zatloukal jako ředitel a bývalý vedoucí výzkumného týmu RIM Jaromír Vája na pozici šéfa marketingu.

SUBDODAVATEL ROKU

K jednomu z nejvýraznějších úspěchů patří ocenění Subdodavatel roku 2003, kterou firmě udělila agentura CzechInvest hned ve dvou ze tří kategorií. Sám Zatloukal navíc v loňském roce obdržel ocenění Podnikatel Zlínského kraje.

Zatloukal vzpomíná, že na počátku devadesátých let nebylo možno vytvořit výrobní společnost v takové podobě jako nyní. Trh na to nebyl připraven. „Firmy v té době neměly dlouhodobé záměry, privatizace probíhala u různých podniků různě. My potřebujeme silného partnera, který ví co chce a dokáže to prodat,“ vysvětluje.

V začátcích proto byla společnost závislá na výrobě zboží pro konečného spotřebitele. Dodávala například plastové natáčky na vlasy nebo dentální pásky.

Zlom přišel s jednou z prvních sériových zakázek pro Škodu Auto. „Jednalo se o krycí lištu na Felicii pickup. Byli jsme jediní, kteří dokázali nabídnout technické řešení odpovídající představě designera,“ vzpomíná současný ředitel.

Trh se ustálil, do Čech přicházel zahraniční kapitál a RIM-Techu se podařilo prosadit jako vývojověvýrobní firma. Zakázku realizují od návrhu přes prototyp až po sériovou výrobu. „Často jsou nám zadávány takzvané kritické díly. Ze strany zákazníka jde o velkou důvěru, z naší strany zase o velkou odpovědnost,“ tvrdí Zatloukal.

CHYBĚJÍCÍ DÁLNICE

Za největší problém Zlínského kraje považuje Zatloukal špatnou dopravní obslužnost. „Chybějící dálnice je obrovským handicapem. Není to ani tak problém logistiky a zásobování. Jde o to, že lidé, kteří o kontraktech rozhodují, ztotožňují svůj osobní prožitek z cesty s představou budoucích jízd kamionů,“ vysvětluje. Své zákazníky si proto firma raději vozí z vídeňského letiště sama. „Napoprvé si pro ně raději přijedeme. Je to lepší, než kdyby bloudili desítky kilometrů před Zlínem,“ říká ředitel.

Na podnikatelském prostředí v České republice vadí zejména neprůhlednost a složitost současné legislativy, stejně jako neschopnost vlády formulovat a prosadit dlouhodobější vizi. „To malé a střední podniky velmi zatěžuje a snižuje tak konkurenceschopnost v zahraničí. Nadnárodní společnosti u nás totiž hledají západní kvalitu za východní ceny,“ vysvětluje Zatloukal.

ABSOLVENTI ODCHÁZEJÍ PRYČ Z REGIONU

V současné době RIM-Tech zaměstnává téměř dvě stě lidí. Přestože je prý pro malé a střední firmy interní školení zaměstnanců podstatně náročnější než pro velké podniky, několikrát týdně probíhá v RIM-Techu kurz angličtiny, zakončený předáním vysvědčení. Vybraní zaměstnanci ho navštěvují v pracovní době. „Připravujeme i další kurzy se zaměřením na logistiku či manažerské dovednosti,“ prozrazuje Zatloukal.

RIM-Tech zároveň spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati. Podílí se na přednáškách a seminářích, umožňuje studentům uskutečnit ve firmě bakalářské a diplomové práce.

Ředitel firmy RIM-Tech upozorňuje, že problémem se stává migrace obyvatelstva. Nejlepší studenti totiž často odcházejí za příležitostí do Brna nebo do Prahy, nezůstávají tedy v regionu. Zlínsku také chybí dostatek kvalitních dělníků. „Je na zvážení kraje, aby produkoval nejen vysokoškoláky, ale také silný dělnický kádr,“ dodává Zatloukal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít