Vědátoři pod drobnohledem

25. března 2010, 19:11 - Martin Rychlík
25. března 2010, 19:11

Akademie věd

Kritici „olbřímí instituce“, jíž je údajně Akademie věd ČR (AV) s 54 ústavy, se během roku dočkají odpovědí, jak zdárně jednotlivé instituty bádají. Stát spouští audit české vědy, o nějž se postará firma Technopolis, ale i sama AV zahajuje prověrky všech pracovišť. „Schvalujeme metodiku. Samo prezenční hodnocení pracovišť zahraničními hodnotiteli by mělo proběhnout během září a října, celé hodnocení pak uzavře jarní Akademický sněm 2011. Ale takové výsledky, abychom mohli uvažovat o finančních dopadech na jednotlivé ústavy, budeme znát už koncem roku. Zjistíme, co v AV být má a co nemusí,“ řekl týdeníku EURO předseda Jiří Drahoš.

Všichni zřejmě neobstojí „Pro hodnocení je stanovena stupnice v kategoriích A (vynikající) až E (nevyhovující). Uvidíme, zda pracoviště, která dostanou D, mají ještě fungovat. Budeme uvažovat i o velmi vážných restrukturalizačních změnách. Nechci předjímat, ale zeštíhlení AV nevylučuji. Vedení ovšem nechce zeštíhlovat za každou cenu, ale pokud se máme kriticky podívat na ústavy, tak to pravděpodobně znamená, že ne všichni obstojí,“ říká Drahoš, dle něhož je možná i integrace či rozvoj perspektivních týmů. AV se pravidelně hodnotí asi v pětiletých intervalech od založení roku 1993 (naposledy byly ústavy rozděleny do skupin A, B, C v období let 2004 až 2005), ale vedení by chtělo k chystanému auditu více přihlížet.
„Cíle jsou jasné: posoudit úroveň všech pracovišť a na základě toho navrhnout ještě diferencovanější financování. Nejsem rád, když akademii někdo říká: ,Hodnoťte se!‘, ale přitom jsme snad jediná instituce v Česku, která se takto pravidelně kontroluje,“ tvrdí. Pro všech devět sekcí věd budou sestaveny komise, jež jmenují zahraniční hodnotitele. Ti budou vycházet jednak z kvantifikovatelných kritérií (publikace v uznávaných časopisech, monografie, patenty, citace), ale měli by též osobně navštívit ústavy. Audit má být pro AV též argumentem v diskusi ohledně financování vědy. Rozpočet akademie se letos snížil z loňských 5,887 na 5,149 miliardy korun, přičemž původně měli vědci dostat 4,61 miliardy s výhledem na redukci v dalších letech až na 3,755 (2011) a 2,813 (2012) miliardy.

Proč zrovna my jsme béčko? A snížení prostředků už na ústavy doléhá. „Rozpočet nám byl snížen o cca deset procent, tudíž musíme šetřit na provozu. Snížili jsme počet úvazků, platy jsme se snažili nesnižovat, ale někde došlo i k tomu,“ řekl týdeníku EURO Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu. „Museli jsme snížit mzdové výdaje asi o šestnáct procent, nemůžeme přijmout některé mladé pracovníky po návratu z dlouhodobých pobytů v zahraničí,“ říká Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky. Škrtat musel i Ústav experimentální medicíny pod vedením Evy Sykové: „Několik pracovníků muselo odejít do důchodu. Letos již nemáme rezervy pro přijetí nových lidí, budeme proto muset hledat mzdové prostředky v grantech. Obávám se ale, že tak budou postupovat i jiná pracoviště.“ Škrty pocítil i Ústav pro jazyk český, který již dle ředitele Karla Olivy musel omezit služby jazykové poradny. Co bude po auditu? „Věřím, že si náš ústav udrží nejlepší hodnocení 1A, jež měl dosud. Pokud bychom měli všichni znovu sníženu institucionální podporu, nevím, koho bych propustila. Nemáme žádnou málo produktivní skupinu. Navíc problematika, jíž se zabýváme, není pokryta žádným jiným českým pracovištěm,“ tvrdí Syková. Hořejší doufá, že finance zůstanou dle příslibu vlády na stejné úrovni i v roce 2011. „Bude záležet na výsledku hodnocení AV. Ústavy, které dopadnou špatně, mohou očekávat finanční důsledky, některé možná budou i zrušeny nebo výrazně restrukturovány,“ myslí si genetik.
Dle Zdeňka Uherka, ředitele Etnologického ústavu, je nesmyslná představa vědce jako rachotící mašiny, z níž by se měly sypat patenty a expertizy. K nynější situaci, v níž se rodí texty o české kulturní historii, krajanech či menšinách, Uherek říká: „Museli jsme přestat platit lidi v důchodovém věku, ale oni stejně chodí do kanceláří, aby práci dokončili. Smutné však je, že řadu věcí, které vznikají na humanitních pracovištích AV, nelze odnikud, ani za drahé peníze, importovat či nahradit. Prostě už nebudou.“

Martin Rychlík

* GRAF (vývoj) K šesti miliardám a dolů… **
Rozpočet Akademie věd ČR (v mld. Kč) 1993 - 1,541 1994 - 1,768 1995 - 1,871 1996 - 2,211 1997 - 2,464 1998 - 2,705 1999 - 3,020 2000 - 2,779 2001 - 3,048 2002 - 3,141 2003 - 3,651 2004 - 4,033 2005 - 4,440 2006 - 4,709 2007 - 5,617 2008 - 5,529 2009 - 5,887 2010 - 5,149 Pramen: ČTK, týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít