Věda a technika

28. února 2008, 19:12 - Martin Rychlík
28. února 2008, 19:12

Novinky ze světa vědy a techniky

Biologie
Encyklopedie života Minulý týden bylo na adrese EOL.org spuštěno prvních 30 tisíc stránek on-line projektu Encyclopedia of Life, který se má stát databází všech forem života na Zemi. Těch je odhadem 1,8 milionu druhů, přičemž v roce 2017 má mít každý z nich svou stránku, která bude obsahovat klasifikaci, fotografie, popis i mapky výskytu. Dle vědců, kteří web představili na konferenci TED v Monterey, povede takové komplexní kompendium k „makroskopickým“ pohledům na mnohá tajemství biodiverzity.
(nálepka)
Více na EOL.ogr

Biopaliva/Letectví
S kokosy ve vzduchu Z Londýna se v neděli 24. února vydalo do Amsterodamu první dopravní letadlo poháněné biopalivem. Boeing 747, na jehož palubě nebyli cestující, patří společnosti Virgin Atlantic, která chce poukázat na možnosti využití biopaliv. Dle šéfa firmy Richarda Bransona jde o průlom, jenž „poskytne zásadní poznatky, jak omezit znečišťování ovzduší“. Ekologové jsou skeptičtější. Kenneth Richter z organizace Přátelé Země považuje divadlo s biopalivy za trik, který má odvrátit pozornost od opravdového řešení problémů. Boeing 747 má jeden ze čtyř motorů napojen na nádrž s biopalivem, jež bylo vyrobeno z palmy babassu a kokosu čili surovin, jež nepatří mezi základní zemědělské plodiny.

Podpora vědy
150 mega ročně Ministerstvo školství připravilo program na podporu výzkumu a vývoje v letech 2009 až 2011. V rámci projektu INFOZ (Informační zdroje pro výzkum) by mělo být každoročně vyčleněno 150 milionů korun. Program má podpořit infrastrukturu výzkumu a vývoje (nemá přímo výzkumný charakter) a vychází z teze, že vědecké aktivity jsou závislé na rychle dostupných informacích o nových poznatcích. Cílem programu je proto i podpora projektů, které zabezpečí jednotný přístup do databází pro hodnocení a porovnávání výsledků a úrovně vědy v ČR se světem. Očekává se, že v rámci programu bude realizováno asi 70 projektů.

(Jako popisek):
Ve Francii je k mání solární vozítko
Venturi Astrolab si odbyl premiéru na pařížském autosalonu 2006. Jde o výkonný elektro-solární hybrid pokrytý články s účinností 21 procent. Plachetnice, jak autu přezdívá designér, je vybavena elektromotorem o výkonu šestnácti kilowattů, který však dokáže díky lehounkým materiálům vyvinout rychlost až 120 km/h při dojezdu 110 kilometrů. Nulové emise, nulová spotřeba, zní jeden ze sloganů. A cena? Asi 92 tisíc eur.

Potravinářství
Noemovo sémě Banka rostlinných druhů, jež má pro budoucí pokolení zachovat potravinářské plodiny světa, byla minulé úterý otevřena na norském souostroví Svalbard v Arktidě. Při teplotě minus osmnáct stupňů Celsia jsou zde skladovány statisíce vzorků, od rýže po sorghum. „Banka může pojmout dvakrát tolik vzorků zemědělských druhů, než jich kolem nás existuje,“ řekl agentuře AFP ředitel Světového fondu pro ochranu diverzity plodin Cary Fowler. „Semenotrezor“ za 156 milionů korun dlí hluboko v hoře, má pancéřová vrata a stěny z betonu, což prý odolá jaderné střele i zemětřesení.
(Popisek: Z Filipín do Arktidy. Manilský vědec Robert Zeigler připravuje rýži k odeslání do trezoru.)

Hmmm Slečno, máte „géčko“? Někteří vědci se věnují virům, jiní broukům. Co se však atraktivity námětu týče, jsou úplnými břídily. Posuďte sami. Italové totiž zjistili, že bod G, mytická brána k rozkoši, prý existuje, ale nemají jej všechny ženy. A vaginální orgasmus tudíž není všeobecným jevem. Alespoň to tvrdí badatelé ve studii, jejíž výsledky publikovali v časopise New Scientist. „Poprvé v historii je možné jednoduchým, rychlým a levným testem určit, jestli žena bod G má, nebo ne,“ říká Emmanuele Jannini. Jako „výzkumný nástroj“ slouží ultrazvuk, jímž prý lze zjistit vyvinutější tkáně mezi močovou trubicí a pochvou. Nález bodu G (pojmenovaném po Ernstu Gräfenbergovi) odmítají jiní kolegové s tím, že vzorek dvaceti žen je příliš omezený. Hmmm. Zdá se, že doktor Jannini bude muset asi navýšit počet “subjektů”. (rmt)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít