Věda a technika

28. února 2008, 19:12 - Martin Rychlík
28. února 2008, 19:12

Novinky ze světa vědy a techniky

Biologie
Encyklopedie života Minulý týden bylo na adrese EOL.org spuštěno prvních 30 tisíc stránek on-line projektu Encyclopedia of Life, který se má stát databází všech forem života na Zemi. Těch je odhadem 1,8 milionu druhů, přičemž v roce 2017 má mít každý z nich svou stránku, která bude obsahovat klasifikaci, fotografie, popis i mapky výskytu. Dle vědců, kteří web představili na konferenci TED v Monterey, povede takové komplexní kompendium k „makroskopickým“ pohledům na mnohá tajemství biodiverzity.
(nálepka)
Více na EOL.ogr

Biopaliva/Letectví
S kokosy ve vzduchu Z Londýna se v neděli 24. února vydalo do Amsterodamu první dopravní letadlo poháněné biopalivem. Boeing 747, na jehož palubě nebyli cestující, patří společnosti Virgin Atlantic, která chce poukázat na možnosti využití biopaliv. Dle šéfa firmy Richarda Bransona jde o průlom, jenž „poskytne zásadní poznatky, jak omezit znečišťování ovzduší“. Ekologové jsou skeptičtější. Kenneth Richter z organizace Přátelé Země považuje divadlo s biopalivy za trik, který má odvrátit pozornost od opravdového řešení problémů. Boeing 747 má jeden ze čtyř motorů napojen na nádrž s biopalivem, jež bylo vyrobeno z palmy babassu a kokosu čili surovin, jež nepatří mezi základní zemědělské plodiny.

Podpora vědy
150 mega ročně Ministerstvo školství připravilo program na podporu výzkumu a vývoje v letech 2009 až 2011. V rámci projektu INFOZ (Informační zdroje pro výzkum) by mělo být každoročně vyčleněno 150 milionů korun. Program má podpořit infrastrukturu výzkumu a vývoje (nemá přímo výzkumný charakter) a vychází z teze, že vědecké aktivity jsou závislé na rychle dostupných informacích o nových poznatcích. Cílem programu je proto i podpora projektů, které zabezpečí jednotný přístup do databází pro hodnocení a porovnávání výsledků a úrovně vědy v ČR se světem. Očekává se, že v rámci programu bude realizováno asi 70 projektů.

(Jako popisek):
Ve Francii je k mání solární vozítko
Venturi Astrolab si odbyl premiéru na pařížském autosalonu 2006. Jde o výkonný elektro-solární hybrid pokrytý články s účinností 21 procent. Plachetnice, jak autu přezdívá designér, je vybavena elektromotorem o výkonu šestnácti kilowattů, který však dokáže díky lehounkým materiálům vyvinout rychlost až 120 km/h při dojezdu 110 kilometrů. Nulové emise, nulová spotřeba, zní jeden ze sloganů. A cena? Asi 92 tisíc eur.

Potravinářství
Noemovo sémě Banka rostlinných druhů, jež má pro budoucí pokolení zachovat potravinářské plodiny světa, byla minulé úterý otevřena na norském souostroví Svalbard v Arktidě. Při teplotě minus osmnáct stupňů Celsia jsou zde skladovány statisíce vzorků, od rýže po sorghum. „Banka může pojmout dvakrát tolik vzorků zemědělských druhů, než jich kolem nás existuje,“ řekl agentuře AFP ředitel Světového fondu pro ochranu diverzity plodin Cary Fowler. „Semenotrezor“ za 156 milionů korun dlí hluboko v hoře, má pancéřová vrata a stěny z betonu, což prý odolá jaderné střele i zemětřesení.
(Popisek: Z Filipín do Arktidy. Manilský vědec Robert Zeigler připravuje rýži k odeslání do trezoru.)

Hmmm Slečno, máte „géčko“? Někteří vědci se věnují virům, jiní broukům. Co se však atraktivity námětu týče, jsou úplnými břídily. Posuďte sami. Italové totiž zjistili, že bod G, mytická brána k rozkoši, prý existuje, ale nemají jej všechny ženy. A vaginální orgasmus tudíž není všeobecným jevem. Alespoň to tvrdí badatelé ve studii, jejíž výsledky publikovali v časopise New Scientist. „Poprvé v historii je možné jednoduchým, rychlým a levným testem určit, jestli žena bod G má, nebo ne,“ říká Emmanuele Jannini. Jako „výzkumný nástroj“ slouží ultrazvuk, jímž prý lze zjistit vyvinutější tkáně mezi močovou trubicí a pochvou. Nález bodu G (pojmenovaném po Ernstu Gräfenbergovi) odmítají jiní kolegové s tím, že vzorek dvaceti žen je příliš omezený. Hmmm. Zdá se, že doktor Jannini bude muset asi navýšit počet “subjektů”. (rmt)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít