Věda a technika

05. března 2008, 13:15 - Martin Rychlík
05. března 2008, 13:15

Monitor

Ekologie
Katko, šetři tetřevy! A je to potvrzeno. Vědecky. Když si loni v lednu vyslechla lyžařka Kateřina Neumannová kritiku za vstup do zón šumavského národního parku, kde žije tetřev hlušec, neměli ochránci ještě silné argumenty o újmě tohoto ptáka. Nyní vědci v British Ecological Society’s Journal of Applied Ecology uveřejnili studii, jejíž závěr lze shrnout lakonicky. Lyžařská turistika zvyšuje u tetřevů stres, což škodí jejich zdraví a ohrožuje i rozmnožování. Jak to badatelé vyzkoumali? Ve výměšcích porovnávali hladinu hormonu kortikosteronu. „Manažerům středisek doporučujeme uchovat lesy s výskytem tetřeva nerušené a bez turistické infrastruktury,“ uvedl ornitolog Lukas Jenni.

Technologie
Pracujte i na Sahaře! Jistě jsou mezi námi workoholici, kteří by rádi s laptopem vyrazili i do nejodlehlejších koutů světa, leč nemohou se spolehnout na tamní zdroj elektřiny… Ty potěší koncept „solarbooku“, který vytvořil bělehradský designér Nikola Knežević ze studia Nikoladesign. Počítač je energeticky soběstačný - veškerou energii dodává sluneční panel, který lze i odpojit. Návrh přenosného počítače obsahuje též satelitní telefon a systém GPS, aby byli pracovití dobrodruhové nepřetržitě spojeni se světem.
(nálepka)Více na www.nikoladesign.com

Výdaje na výzkum
Pomalu a nejistě Výdaje na výzkum a vývoj v Česku sice v posledních letech rostou, stále však zaostávají za průměrem Evropské unie. Například v roce 2005 činily celkové výdaje na výzkum v ČR 1,42 procenta HDP, zatímco průměr 27 členských států EU byl 1,74 procenta. Vyplývá to ze zveřejněné Analýzy stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR, kterou vypracovala vládní Rada pro výzkum a vývoj. Značný náskok před EU mají USA a Japonsko, kde se výdaje v roce 2005 podílely na HDP 2,62, respektive 3,33 procenty. Daří se Finsku, kde tyto výdaje dosáhly 3,48 procenta HDP.

+TAB:
Byznys přebírá iniciativu Podíl na výdajích pro výzkum a vývoj v ČR
Veřejné zdroje 40,9 procenta
Podnikatelské zdroje 54,1 procenta
Pramen: analýza Rady pro výzkum a vývoj

ČVUT
IT fakulta na obzoru? Na Českém vysokém učení technickém v Praze se možná chystají změny. Koncem února, když studenti nesouhlasili s děkanovým odvoláním vedení katedry počítačů Fakulty elektrotechnické (FEL), prohlásil rektor Václav Havlíček, že zahájí jednání o odluce informatiky od FEL. „Vedení jsem odvolal kvůli krokům, které nesměřovaly k zájmům rozvoje fakulty elektrotechnické,“ řekl děkan Boris Šimák. Zaměstnanci prý v pracovní době připravovali vznik nové fakulty. O výuce informatiky se už na „Felu“ dlouho diskutuje. Část studentů chce omezit podíl fyziky.

Nanotechnologie
Mrňavé a biozlaté Kattesh Katti z University of Missouri oznámil objev zlatých nanočástic, jichž docílil užitím minerálů, sójových bobů a vody. Dle výzkumníků je využití „zlatěnek“ možné při léčbě a detekci rakoviny, ale i ve výrobě elektronických zařízení a v autoprůmyslu. Důležitost tkví prý v tom, že na rozdíl od dosavadních nanotechnologií, jež jsou syntetického původu a mnohé z nichž trápil neodhadnutelný dopad na životní prostředí, mají nové částice původ v přírodních zdrojích.

Hmmm… Gelem proti AIDS Na konferenci Microbicides 2008, jež se konala 24. až 26. února v Dilí, hovořili vědci o pandemii způsobené virem HIV, a jak jí předcházet zejména u žen, které jsou dle UNAIDS ohroženější skupinou než muži. Kromě kondomů se jako další řešení nabízí vaginální mikrobicid s obsahem antiretrovirálního (ARV) léku používaného při léčbě HIV pozitivních, který se aplikuje lokálně. Novinkou je tenofovirový gel ze skupiny testovaných mikrobicidů. Gel má dlouhodobější účinek, a proto nemusí být aplikován před každým stykem. Konečně budou mít svůj život v rukou nejen Afričané, ale i samy Afričanky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít