Věda a technika

07. května 2008, 20:43 - Martin Rychlík
07. května 2008, 20:43

Novinky z vědy a techniky

Sídlo EIT
Vědci na Dunaji? Společná kandidatura Bratislavy a Vídně na umístění sídla vznikajícího Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), jehož inspirací byl věhlasný americký MIT, je dle slovenských a rakouských představitelů příkladem spolupráce mezi starou a novou Evropou. „Spolupráce dokazuje, že se nám daří odstraňovat mentální hranice,“ prohlásil rakouský ministr pro vědu Johannes Hahn. Příklad by si prý měly vzít i ostatní malé členské země EU, které by samy v konkurenci s velkými neuspěly. Po sídle EIT však pošilhává i Budapešť a Vratislav. Slovinské předsednictví preferuje umístění institutu v některé z nových zemí EU.
EIT by měl unii pomoci, aby Evropa nezaostávala za velmocemi typu USA či Japonska. Autoři rakousko-slovenského projektu navrhují, aby v Bratislavě sídlila správní rada EIT a jeho finanční kontrola, ve Vídni výkonný ředitel a výkonná rada. Obě města prý mají vědecké zázemí a mohou propojit nynější infrastrukturu. Na rozjezd EIT, který má fungovat jako propojená síť pracovišť, se v první fázi do roku 2013 počítá s částkou 308,7 milionu eur (asi 7,8 miliardy korun).

Akademie věd
Doba „popačesí“ Václav Pačes (66), předseda Akademie věd, se rozhodl nekandidovat do čela stěžejní vědecké instituce v ČR. Chce se vrátit k biochemii. Akademický sněm proto bude 16. prosince vybírat předsedu z nových kandidátů. Velkou podporu má chemický inženýr Jiří Drahoš, jenž je nyní místopředsedou AV a je odpovědný za vědy medicinální, o neživé přírodě a chemické. V kuloárech padlo i jméno fyzika Vladimíra Nekvasila, jenž se už o křeslo ucházel při minulých volbách a s nynějším předsedou prohrál jen těsně. Kandidátem za společensko-vědní obory by údajně mohl být historik a nynější místopředseda akademie Jaroslav Pánek.

Popisek: K biochemii se vrací Václav Pačes, jenž kvůli šéfování AV ČR zanedbával výzkum. „Mám rozděláno několik projektů,“ říká.

Soutěž talentů
Mladé mozky XV Nadějí české vědy jsou vybraní středoškoláci, kteří se svými 39 projekty pronikli do finále 15. ročníku soutěže vědeckých a technických projektů. Porota, již sestavuje pořadatelská Asociace pro mládež, vědu a techniku Amavet, posuzovala minulý týden nejen tvůrčí přínos náctiletých, ale i úroveň jejich vystupování včetně jazykových znalostí a prezentačních schopností. Nejlepší řešitelé se v červenci zúčastní výstavy mládežnických projektů ESE 2008 v Budapešti a soutěže Intel ISEF 2009 v USA. A nad čím mladí géniové bádali? Mrkněte do tabulky.

TAB:
Od optiky po karcinom
(výběr z projektů)
Antibiotika obsažená ve vodě
Kámen, nůžky, papír přes USB port
Filtr pro terahertzové spektrální pole
Zviditelňování daktyloskopických stop
Prevence kolorektálního karcinomu
Pramen: Amavet

(Foto PADÁK)
Popisek: Proskok staletími. Švýcarský parašutista Olivier Vietti-Teppa koncem dubna seskočil - a v pořádku i přistál - pomocí padáku sestrojeného podle náčrtku Leonarda da Vinciho z roku 1485. S jehlanovitým padákem se sice nedá manévrovat, leč vše bylo dle odvážlivce, jenž padal z výše 650 metrů, „perfektní“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít