Věčně nespokojená střela

24. září 2010, 17:35 - David Kasl
24. září 2010, 17:35

Nejrychlejší elektromobil světa dosahuje rychlosti 515 km/hod.

Jmenuje se Jamais Contente (Věčně nespokojená), je dlouhá jedenáct metrů, má motor o výkonu 800 koní (589 kW) a dokáže svištět po solné hladině Boneville v americkém státě Utah rychlostí až 515 kilometrů v hodině. Potud nic moc, uvážíme-li, že před pár měsíci představený Bloodhound na raketový pohon by měl v roce 2012 překonat rychlost třikrát vyšší (viz EURO 30/2010). Jenže Buckeye Bullet, jak střele z dílny monacké firmy Venturi přezdívají ve Spojených státech, pohánějí pouze lithium-iontové baterie.
Nový oficiální rychlostní rekord v kategorii elektromobilů stanovil koncem srpna americký pilot Roger Schroer na 495 kilometrech v hodině (počítá se průměrná rychlost na kilometrovém úseku v obou směrech). Rekordní pokus proběhl za podpory Státní univerzity v Ohiu v rámci projektu Venturi Global Challenges. Monacká firma Venturi, která se zabývá vývojem alternativních pohonů, drží od loňského září rovněž světový rekord mezi vozy poháněnými vodíkem (487 km/hod.).
„Trvalo přesně 111 let, než se vozidlům na elektrický pohon podařilo zvýšit maximální rychlost ze sta na pět set kilometrů v hodině,“ pochvaloval si technologický pokrok po rekordních jízdách prezident firmy Gildo Pallanca Pastor. Narážel na speciál Belgičana Camilla Jenatzyho, který 29. dubna 1899 na svém elektromobilu Jamais Contente jako vůbec první člověk na světě překročil stokilometrovou rychlost (105,9 km/hod.).
Rekordní střela se představí návštěvníkům nadcházejícího pařížského autosalonu (30. září až 17. října). A zatímco po Praze se od září prohání první sériově vyráběný elektromobil italské značky Tazzari (viz EURO 36/2010), Venturi vyvíjí ještě rychlejšího nástupce Jamais Contente s typovým označením VBB3. Teď ještě dořešit dojezdovou kapacitu baterií a všem posměváčkům, pro které jsou elektrovozítka jen slabým odvarem turby napěchovaných požíračů ropných produktů, sklapne.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít