Věčné kameny pod tlakem

03. prosince 2008, 17:07 - David Kasl
03. prosince 2008, 17:07

Největší producenti surových diamantů omezují těžbu, aby udržely ceny

Diamant zůstává jistou investicí s průměrným tří- až sedmiprocentním zhodnocením ročně, tvrdí vytrvale obchodníci s „věčnými“ kameny. Přesto se ukazuje, že kladivo současné finanční krize udeřilo i na sektor tradičně ovládaný zejména londýnskou společností De Beers.
Do největšího centra obchodování s diamanty (na čtyřech antverpských burzách se obchoduje okolo osmdesáti procent světové produkce surových a zhruba padesát procent broušených kamenů) dorazilo v říjnu surových diamantů za 619 milionů dolarů. O 36 procent méně než ve stejném období vloni. „Zaznamenali jsme dramatický pokles obchodování,“ přiznal pro server livemint.com mluvčí Světového diamantového centra v Antverpách (AWDC) Philip Claes. Dle světového indexu cen Rapaport propadla nákupní cena jednokarátových diamantů za poslední dva měsíce o jedenáct procent.
V Antverpách se proto 17. listopadu sešli obchodníci, brusiči a producenti z celého světa k projednání záchranného plánu. Skupina De Beers a ruská Alrosa, dva největší producenti, oznámily utlumení těžby. A chystají masivní předvánoční kampaň ve Spojených státech amerických, aby přilákaly skomírající zájem zákazníků o diamantové šperky.
Pro příští rok odborníci přesto předpovídají patnáctiprocentní propad prodeje v USA, kde ročně najde odbytiště téměř polovina broušených diamantů, desetiprocentní v Evropě a pětiprocentní v Japonsku. „Všichni jsme již pod tlakem: žádné obchodování, žádná likvidita, žádná poptávka, a co je nejhorší, žádná jistota,“ prohlásil dokonce šéf AWDC Freddy Hannard.
Nejenže producenti čelí ztíženým podmínkám úvěrování těžby, pro příští rok odborníci navíc odhadují 35procentní pokles poptávky po surovině (za letošní rok se jí celosvětově prodá za téměř 15 miliard dolarů). Například Indie již kvůli nízké poptávce zastavila veškerý import surových diamantů po celý prosinec.
Dosud se úzkému kruhu diamantových producentů dařilo udržet trh na uzdě. Zda bude finanční krize tvrdší než věčný diamant, se teprve ukáže. Velkých a investičních kamenů bude na trhu nicméně nadále nedostatek.

(box rozhovor)
Arthur Beller
Nedostatkové zboží Prezident nejstarší antverpské diamantové burzy Beurs voor Diamanthandel se stal kmotrem diamantového klubu, který minulý týden v Praze otevřela společnost Diamonds International Corporation (její ředitel Přemysl Synek je jako jediný Čech a Středoevropan vůbec členem diamantové burzy).

EURO: Jak z vašeho pohledu současná krize ovlivňuje obchodování s diamanty? BELLER: Ne tak výrazně jako automobilový průmysl nebo obchodování s nemovitostmi. Ceny diamantů zůstávají stabilní, a jestli klesly, tak jen o několik málo procent. Lehce se snížila poptávka, ale čekají nás Vánoce a Nový rok, poté nový rok v Číně…

EURO: Krize se projevuje i u producentů, v těžším přístupu k financování těžby… BELLER: Před třemi týdny jsme jednali se zástupci dvou největších těžebních společností, londýnské DeBeers a ruské Alrosy. Aby na trhu nebyl přebytek surových diamantů a ceny se udržely nahoře, rozhodly se snížit těžbu o 25 procent.

EURO: Největší světová těžební společnost BHP Billiton byla nicméně doposud agresivní ve své prodejní strategii a odborníci očekávají, že k významnější redukci dodávek nepřistoupí. BELLER: V porovnání s dalšími aktivitami BHP, která těží zejména měď, cín či hliník, představují diamanty pouhá dvě procenta prodejů. Takže je tolik nezajímá, zda diamanty prodají o něco levněji. Jejich produkce ale není nikterak závratná a prodeje se pohybují okolo tří až čtyř milionů dolarů měsíčně, zatímco De Beers prodají měsíčně surovinu za 500 milionů a Alrosa za čtyři sta až pět set milionů. BHP tedy celkový trh významněji neovlivní. Dle našich odhadů by navíc měla být v roce 2020 poptávka po diamantech vyšší, než kolik jich bude možné vytěžit.

EURO: Nemohla by ceny ovlivnit směrem dolů situace, kdy by se většina majitelů diamantů rozhodla kameny zpětně prodat? BELLER: Lidé diamanty většinou neprodávají a běžně s nimi neobchodují. Nejsou totiž klasickou komoditou, jako je třeba zlato, a drtivá většina jich zůstává v rodinném majetku po několik generací. Výjimkou bývají jen vzácné kameny, které se občas objeví na aukcích. To jen potvrzuje silnou poptávku po kvalitních diamantech a také to, že se jejich ceny vyvíjejí velmi příznivě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít