Věci veřejné viděly do účtů ČSSD a ODS

22. dubna 2011, 20:04 - Adam Junek
22. dubna 2011, 20:04

Babák se čím dál více zaplétá do vysvětlování, kde vzal peníze na sponzorský dar

Když během jedné z nočních schůzek K12 viditelně unavený ministr Kalousek vtipkoval na téma „Nejslabší, máte Babáka“, nešlo jen o ironický bonmot. Babák se totiž čím dál více zaplétá do vysvětlování, kde vzal peníze na sponzorský dar své vlastní straně ve výši šesti milionů. Pozadí Babákova podnikání tak může být véčkařský „sud střelného prachu“, jak zjistil týdeník EURO. Mladý poslanec a mimochodem kandidát na předsedu strany nedávno sdělil serveru Aktuálně.cz, že si „650 tisíc vzal z vlastních úspor, 1,6 milionu si vypůjčil z vlastní účetní firmy MxB a 3,5 milionu od společnosti WCM CZ“. Babák je obklopen dluhy i v soukromém životě, takže otázka, jak hodlá všechny pohledávky splatit, je poměrně logická. Na ni Babák odpovídá, že vlastní akcie auditorské společnosti Bene Factum v ceně 30 až 40 milionů korun, které hodlá brzy prodat. Jenže toto „vysvětlení“, které je podivným spletencem několika lidí, firem a finančních transakcí, zavdává příčinu k několika seriózním podezřením.

Podivný podíl

Začněme se společností Bene Factum, kde by měl Babák podle svého tvrzení mít patnáctiprocentní podíl. Jak už ovšem upozornila řada lidí včetně Jiřího Paroubka, podle obchodního rejstříku to není pravda. Společnost je po padesáti procentech rozdělena mezi auditory Petra Šrámka a Miloše Havránka. „Společnost jsem zakládal a pomáhal budovat. Obchodní podíl ve společnosti Bene Factum jsem zakoupil na opci,“ vysvětluje Babák týdeníku EURO. Samotní majitelé společnosti nebyli v uplynulém týdnu k zastižení ani neodpovídali na telefonáty. Ovšem i v případě, že by Babák patnáct procent vlastnil, je velmi nepravděpodobné, že by měly hodnotu 30 až 40 milionů korun. Firma Bene Factum měla totiž ještě v roce 2009 zisk pouhých 65 tisíc a obrat osmnáct milionů. Podle dostupných údajů navíc firma vydala sto akcií v ceně 20 tisíc korun za kus. Shrnutí Babákovy verze tedy zní – počátkem loňského roku jsem nakoupil akcie v ceně 300 tisíc, které teď mají hodnotu více než stonásobku. Warren Buffett by pukl závistí. „Pro mě je důležité, že můj podíl ve firmě tuto hodnotu má,“ tvrdí suverénně Babák. Skryté vlastnictví podílu na auditorských firmách mohlo mít svůj důvod, který je zároveň potenciální politickou rozbuškou. Tyto společnosti mají totiž absolutní přehled o veškerém hospodaření dvou největších politických stran, ČSSD a ODS. Pod prohlášením auditora účetní uzávěrky ČSSD z roku 2010, kterou má týdeník EURO k dispozici, najdeme podpis Petra Šrámka a razítko Bene Factum. Pod hospodařením ODS ze stejného roku je zase podpis Miloše Havránka, který prováděl audit za HZConsult, společnost přímo propojenou s Bene Factum. To znamená jediné – pokud Michal Babák skutečně byl spolumajitelem této firmy, mohl mít a s ním i vedení Věcí veřejných dokonalý přehled o veškerém účetnictví svých politických konkurentů. „Vzhledem k obchodnímu tajemství vám bohužel tyto údaje nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Jedná se o obchodní záležitosti z doby, kdy jsem ještě nebyl veřejně činnou osobou,“ říká Babák. My můžeme jen odhadovat, jak se na tento fakt oni „političtí dinosauři“, proti kterým před volbami bojoval, dnes tváří.

Babákovo Blansko

Tím se podivná mlha obklopující Michala Babáka ani zdaleka nerozptyluje. Nikoli nevýznamný opar se s ním totiž táhne z místa jeho bydliště, totiž z Blanska. Vraťme se ale ještě na chvíli zpátky k jeho vlastní argumentaci, když prohlásil, že si 3,5 milionu půjčil od firmy WCM CZ, patřící údajně novozélandskému podnikateli Peteru Cliffordovi. „Jelikož jsem se staral o vše, pan Cliford mi řekl, dělej si s penězi, co chceš. Až je budu potřebovat, tak ti rok dopředu řeknu a ty mi je vrátíš,“ řekl Babák deníku Právo. Kromě toho, že takový příběh je sám o sobě podivný, je podivná i sama společnost WCM CZ. Babák, aniž by měl ve firmě jakýkoli podíl, je v ní veden jako jediný jednatel. Kromě něj má společnost ještě prokuristku, jeho ženu Petru. Coby majitel je skutečně uveden jakýsi Peter Clifford (s bydlištěm nikoli na Novém Zélandu, ale ve Velké Británii), ten ovšem do firmy s kapitálem přesahujícím deset milionů vložil pouze dvě stě tisíc korun. Zbytek financoval podnikatel Josef Liška. V Praze možná nejde o příliš známé jméno, ale v Babákově Blansku je jméno Liška spojeno s podnikáním v první lize. Rodina Liškových, ovládající poměrně silnou developerskou skupinu Liška Group, figuruje v řadě dalších společností, z nichž v několika najdeme i poslance Babáka. Zajímavá je například LBL Trade, která před časem velmi výhodně odkoupila od tamní radnice desetipatrovou kancelářskou budovu za pouhé tři miliony korun. Jde o nejvyšší stavbu jihomoravského městečka, na které jen tak mimochodem během voleb a několik měsíců po nich visel obří billboard Věcí veřejných. Zajímavá je také společnost OD Praha, kde kromě Babáka a Liškových figuruje Josef Endl, velmi vlivný provozovatel heren a kasin z Olomouce. Všechny tyto vazby by pochopitelně nemusely vůbec nic znamenat nebýt Babákova štědrého šestimilionového daru. Pokud dárcem není on, ale například rodina Liškových, nejenže jde o obcházení zákona o sponzoringu politických stran, ale nutí nás ptát se, za jakým účelem zůstal autor této finanční injekce skrytý. Jaké jsou jeho zájmy a nakolik za ně kope sám Babák?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít