Ve znamení změn pravidel

21. května 2007, 00:00 - Speciál připravil TOMÁŠ JOHÁNEK <br />
21. května 2007, 00:00

Povinné ručení čekají možná už letos změny. Podle původních představ vlády měly novinky platit už od července. Není ale jisté, zda politici do tohoto termínu stihnou zákon novelizovat. Hlavním cílem připravované novely zákona o takzvaném povinném ručení je lepší ochrana řidiče proti odpovědnosti za vysoké škody.

Povinné ručení čekají možná už letos změny. Podle původních představ vlády měly novinky platit už od července. Není ale jisté, zda politici do tohoto termínu stihnou zákon novelizovat.

Hlavním cílem připravované novely zákona o takzvaném povinném ručení je lepší ochrana řidiče proti odpovědnosti za vysoké škody. A na druhou stranu i oběti dopravních nehod, které by měly mít snazší přístup k odškodnému za dopravní nehodu, již samy nezpůsobily. Pokud novela projde schvalovacím procesem, dotkne se jen nově uzavíraných pojistek, starší doběhnou beze změny.

Zatím je možné pouze spekulovat o tom, jak se nová pravidla odrazí v ceně pojistek. Pojišťovny připouštějí mírné zdražení v řádu stovek korun ročně. Konkrétní sazby na příští rok se objeví až na podzim.

V HLAVNÍ ROLI UNIE

Impulzem k vypracování novely zákona o povinném ručení byla směrnice Evropské unie, která sjednocuje pravidla pro tento typ pojištění ve všech členských zemích.

Výraznou změnou vyplývající z evropského předpisu je větší ochrana před lidmi, kteří ujíždějí z místa činu. Pokud nyní viník nehody ujede a nepodaří se ho vypátrat, poškozený dostane od pojišťovny pouze náhradu za poškozené zdraví. Pokud nemá vlastní havarijní pojistku, za škody na autě náhradu nedostane.

Novela má přinést změnu v tom smyslu, že pokud poškozený utrpí závažnou škodu na zdraví, pojišťovna mu zaplatí i rozbitý majetek.

ZVÝŠÍ SE HRANICE KRYTÍ

Zásadnější změnou také bude zvýšení minimální hranice, na kterou pojišťovny řidiče pojišťují pro případ, že způsobí hmotnou škodu. Částka se zvedne z dosavadních 18 na 35 milionů.

„Pro klienty České pojišťovny nebude tato změna v podstatě pozorovatelná. Velká část má již nyní limity pojistného plnění velmi výrazně přesahující požadavky evropských norem,“ míní mluvčí největšího českého pojišťovacího ústavu Václav Bálek.

Novela má upravit i prokazování povinného ručení. Řidiči už by s sebou nemuseli vozit doklad o pojištění. Zcela nahradit ho má takzvaná zelená karta, která bude stačit také kontrole silniční policie.

POJIŠTĚNÍ PŮJDE PŘERUŠIT

Řidiči si také možná budou moci s pojišťovnou sjednat přerušení pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení. Mohli by toho využít například lidé, kteří v zimě nejezdí.

„Řidič, který by si takové přerušení s pojišťovnou dojednal, by na tuto dobu musel vrátit státní poznávací značku a osvědčení o technickém stavu vozidla,“ říká šéf vládních legislativců Cyril Svoboda. Konečnou podobu zákonu ale musí dát až poslanci a senátoři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít