Ve Zlíně byla i Světová banka

11. června 2007, 00:00 - (tos)
11. června 2007, 00:00

Jarní sérii podnikatelských setkání ukončil minulou středu mítink ve Zlíně. Vedle osvědčených bodů programu, jako jsou praktické rady finančníků a diskuze se zástupci místní samosprávy, čekala na podnikatele i některá nová lákadla. Ať už v podobě vystoupení zástupce Světové banky nebo informací o kampani na pomoc ženám -podnikatelkám.

Program otevřel náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík. „Naprostou prioritou je rozvoj dopravní infrastruktury. Dálnice D1 by měla do dvou let překročit hranici kraje,“ uvedl Jurčík. Právě na zlepšení dopravní obslužnosti podle něj závisí další rozvoj podnikání na Zlínsku.

Podobně jako v jiných regionech se i v tomto kraji začíná projevovat akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zejména těch v manuálních oborech. „Například na tradiční obor sklář ve Valašském Meziříčí se přihlásil jediný žák. To je tristní bilance,“ uvádí Jurčík. „Všichni rodiče se totiž snaží nechat děti studovat, například v gymnáziích. Máme proto motivační program. Rodina každého žáka, který navštěvuje učební obor, obdrží určitou finanční částku. Za učně v prvním ročníku 300 korun, ve druhém 400 korun a ve třetím ročníku 500 korun,“ vysvětluje Jurčík.

K výhodám kraje patří to, že nabízí dostatek místa pro podnikání. Místostarostové Vsetína a Uherského hradiště připomněli, že jejich města mají několik desítek hektarů volných ploch v podobě průmyslových zón. Spíše než na budování dalších zón na zelené louce se ale chce v budoucnu Zlínský kraj zaměřit na revitalizace starých areálů. „Například přímo tady ve Zlíně máme velké brownfieldy, které z části leží ladem,“ připomněl Jurčík.

Mezi prezentacemi o finančních produktech pro podnikatele již tradičně zaujaly jak informace o evropských dotacích, tak nabídky bankovních produktů skupiny UniCredit. Na leasingovou firmu CAC leasing směřoval z publika dotaz, zda lze na leasing získat i software. Experti společnosti vysvětlili, že i to je možné, jde pak ale vlastně o prodej počítačových programů na splátky.

O četných aktivitách Obchodní hospodářské komory ve Zlíně informovala její ředitelka Rita Lečbychová. Ta mimo jiné připomněla, že má Česká republika stále ještě rezervy v podpoře žen - podnikatelek. Komora se i proto zapojila do projektu spolufinancovaného Evropskou komisí, který má podpořit podnikání žen na regionální úrovni. „Jsme začleněni do skupiny, která má monitorovat, nakolik mají podnikatelky přístup k financím,“ upřesnila Lečbychová.

S velmi příznivým ohlasem se setkalo vystoupení Tomáše Rouska z agentury CzechTrade. Ten je jedním z 82 delegátů na světě, kteří mají mandát zastupovat Světovou banku při hledání zájemců o její tendry. Rousek tak pomáhá českým firmám získávat zakázky, které Světová banka financuje. „Země rozvojového světa si od ní půjčují na projekty z nejrůznějších oborů. Loni šlo tímto směrem závratných 23,6 miliardy dolarů,“ uvedl Rousek. „Výhodou je, že pokud vyhrajete tendr Světové banky, máte peníze jisté, i když jde o zakázku v rizikové oblasti. V poslední době jde zejména o jihovýchodní Asii a africký kontinent. Za normálních okolností byste asi těžko investovali třeba v Etiopii. Se Světovou bankou se ale o platbu služeb nebo zboží bát nemusíte,“ ubezpečil Rousek.

Podle něj jsou výběrová řízení Světové banky vhodná i pro menší firmy. „Jde hlavně o to, zda máte dobrý produkt. A ten může nabídnout i relativně malá společnost. Mezi českými firmami, které již zakázku financovanou Světovou bankou získaly, byly i podniky se 70 či 80 zaměstnanci,“ uvedl Rousek.

Závěrečný diskuzní panel byl relativně krátký, o to déle ale hosté rozmlouvali v kuloárech během neformální části podvečera. Zlínské setkání tak bylo důstojnou tečkou za jarním během Podnikatelských setkání Profitu. Na viděnou se s vámi těšíme po letní přestávce. Podzimní sérii odstartuje zářijové setkání v Pardubicích. *

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít